Trandafiri Victoria222

Rose

Active Member
Ma innebuniti cu frumusetile astea englezesti! Ca maine pun si eu mana pe unul, nu stiu de unde si cum dar sigur voi avea! Care este cel mai mirositor englezesc? :mrgreen:
 

victoria222

Active Member
Multumesc! Eu am avut norocul sa comand anul trecut de la Rosafruct toti englezestii pe care ii aveau in afara de unul, si a fost ultimul an in care au vandut englezesti. Nicoleta, nu stiu care e cel mai parfumat, dar stiu ca Abraham Darby este foarte parfumat, cu o tenta fructata, si este foarte popular, in sensul ca se gaseste mai usor decat altii. Parca la Starkl aveau ceva englezesti.
 

carla

Active Member
Au doar cu numele :D Adica scrie "trandafiri englezi" dar nici unul nu e creatia lui Austin asa ca nu poate fi inclus in categoria englezesti.
Ramona, eu am mai gasit trandafiri englezesti la Baumax si Hornbach, initial apar la preturi prohibitive (in jur de 90 ron), dar spre toamna gasesti la reduceri. Eu am luat acum 2 saptamani din Hornbach Glamis Castle, Sister Elizabeth si Kathryn Morley cu 18 ron :D

Foarte frumosi trandafirii tai Victoria. Cel putin Leonardo da Vinci asa mic si plin de flori e superb, al meu e mai mare si n-a inflorit niciodata asa de frumos :(
 

gabrielais

Active Member
carla a spus:
Au doar cu numele :D Adica scrie "trandafiri englezi" dar nici unul nu e creatia lui Austin asa ca nu poate fi inclus in categoria englezesti.
Ramona, eu am mai gasit trandafiri englezesti la Baumax si Hornbach, initial apar la preturi prohibitive (in jur de 90 ron), dar spre toamna gasesti la reduceri. Eu am luat acum 2 saptamani din Hornbach Glamis Castle, Sister Elizabeth si Kathryn Morley cu 18 ron :D

Foarte frumosi trandafirii tai Victoria. Cel putin Leonardo da Vinci asa mic si plin de flori e superb, al meu e mai mare si n-a inflorit niciodata asa de frumos :(
scuze de off topic, Carla, la Brasov este Hornbach? (am o cunostinta in Bv si as ruga-o sa treaca sa imi ia si mie daca mai sunt); multumesc!
 

carla

Active Member
Da este Hornbach in Brasov, dar nu cred sa mai gaseasca trandafiri. Eu am trecut si acum o saptamana pe acolo si nu mai era nici unul :( Au avut si Anne Boleyn, si trandafiri Tantau, Poulsen, o nebunie. E drept ca nu mai aratau asa de bine ca in vara, cei mai multi aveau patare neagra că astia de la Hornbach au impresia ca trandafirii sunt plante de mlastina, asa ii uda. Dar cu putina ingrijire isi revin ei.
Imi pare rau ca n-am stiut ca vrei, iti luam eu ...
 

gabrielais

Active Member
carla a spus:
Da este Hornbach in Brasov, dar nu cred sa mai gaseasca trandafiri. Eu am trecut si acum o saptamana pe acolo si nu mai era nici unul :( Au avut si Anne Boleyn, si trandafiri Tantau, Poulsen, o nebunie. E drept ca nu mai aratau asa de bine ca in vara, cei mai multi aveau patare neagra că astia de la Hornbach au impresia ca trandafirii sunt plante de mlastina, asa ii uda. Dar cu putina ingrijire isi revin ei.
Imi pare rau ca n-am stiut ca vrei, iti luam eu ...
multumesc mult de raspuns...de-acum ramane pt alt an...o sa ma bucur pana atunci de cei pe care o sa ni-i arati tu
 

gabrielais

Active Member
la noi in Iasi este Baumax, au avut ceva englezesti dar la niste preturi...si n-au vrut deloc sa-i reduca..nici macar la sfarsitul verii cand erau aproape uscati si plini de diversi daunatori...mi-a parut tare rau de ei dar nici 300 de lei n-as fi vrut sa dau
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la noi au fost englezesti la Baumax ,eu am luat un Gertrude la reducere cu 26 ron ,cred ca a fost in septembrie daca nu ma insel :?
 

carla

Active Member
Asa a fost si la noi, in vara pretul a fost in jur de un milion iar toamna s-a facut 25 ron. Imi pare rau ca n-am luat Summer Song la reducere, eu am un exemplar de la Petrovic dar e cam prapadit si as fi vrut unul mai zdravan.

Nicoleta, vezi ca trandafirii englezesti se vand intotdeauna la ghiveci, eu numai asa am vazut. Deci nu te uita doar la cei ambalati in punga, da un tur peste tot ca s-ar putea sa gasesti.
Desi e posibil si sa nu aduca la Craiova, unele magazine se aprovizioneaza de la furnizori diferiti. Eu am patit asa cu Hornbach, in Bucuresti au primit bujori arbustivi iar la noi nu.
Victoria, scuze de offtopic :oops:
 

victoria222

Active Member
Trandafirii anul acesta: https://picasaweb.google.com/1033060411 ... dafiri2012
Abia acum am inceput sa-mi dau seama cat de mult mai am de invatat despre trndafiri. Am multi la care o sa renunt ca sa fac lor altor varietati mai bune, mai valoroase. Sunt trandafiri la care mai am de asteptat cativa ani ca sa vad ce pot ei sa faca. Unii, cum sunt englezestii, au nevoie de ani de zile ca sa se "aseze" sa-si formeze un port echilibrat. La inceput sunt niste monstri cu spini, sau niste piticanii fragile. Majoritatea inca lucreaza la asta, si o sa-i las in pace. Cel mai bun sfat pe care l-as putea da este ca obligatoriu sa fie respectate dimensiunile finale ale unui trandafir, chiar daca toamna, cand il plantezi, gradina pare goala :giggle: Mai bine completezi cu perene si anuale doi trei ani decat sa trebuiasca sa muti un trandafir de 3 metri care il sufoca pe cel de alaturi, tot de 3 metri :giggle:
 

anasstasia

Active Member
E raiul la tine acolo! :clap: :clap: :clap:
Dar spune-mi si mie ce trandafir din curtea ta se face de 3 metri??? Nu de alta, dar eu a trebuit sa-i cam inghesui si am foarte multi trandafiri englezesti in program.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, :clap: ai spus o chestie mare cu pastrarea distantei de plantare...cred ca e una dn cele mai dificile chestii, cand plantezi trandafiri care nu se taie, mereu exista tentatia de a-i planta prea aproape...eu pacatuiesc mereu, recunosc :evil:

Anas, iti raspnd eu desi nu m-ai intrebat pe mine :giggle: Ghislaine de Feligonde, plantata in toamna, a crescut ca o dementa, zic eu, date fiind conditiile din vara asta...are deja 1m latime si in mod clar va deveni o incalceala si o lupta teribila cu vecinii de alaturi, plantati la 1 m distanta, pe fiecare parte :mrgreen:
 
Sus