Trandafirii mei - cristinaf

gabrielais

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

deci, no, tu Cristinika, cam pe unde stai la Tg Frumos parca tin io minte..ca am o foarfeca maaaare in dotare, noua, made in Japan..sa fac oleaca de practica cu ea la tine-n gradina.. :rofl: :oops:
gluma ca gluma, da' ai niste trandafiri supeeeebi!!! care mai de care!! sa te bucuri de ei!!! :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Toti sunt frumosi, cu greu poti alege doar unul preferat! Si mie imi place cum arata Jubilee Celebration. Cum a trecut peste iarna? (L-am comandat si eu dupa ce am citit laudele tale :D)
Spirit of Freedom este intr-adevar superb, pacat ca are probleme atat de mari cu umezeala.
 

carla

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Ika, tare ma gandesc si eu serios sa-ti fac o vizita :) Eu n-am o foarfeca mare ca Gabi, numai o forfecuta mica dar sunt taaaare indemanatica. :)
Stii ca stai foarte aproape de parintii mei, la vreo 20 de km, asa ca n-ar fi mare lucru sa vin la furat cand ii vizitez pe ai mei. Pai ce, mie mi-ar strica o crenguta de Spirit of Freedom? Si vad ca o ai si Grace :mrgreen: oare numai eu nu o am?
 

gabrielais

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

carla a spus:
Ika, tare ma gandesc si eu serios sa-ti fac o vizita :) Eu n-am o foarfeca mare ca Gabi, numai o forfecuta mica dar sunt taaaare indemanatica. :)
Stii ca stai foarte aproape de parintii mei, la vreo 20 de km, asa ca n-ar fi mare lucru sa vin la furat cand ii vizitez pe ai mei. Pai ce, mie mi-ar strica o crenguta de Spirit of Freedom? Si vad ca o ai si Grace :mrgreen: oare numai eu nu o am?
Pai atunci poate vii intai pe la Manastirea Cetatuia din Iasi si asa te opresti pe la mine sa iti tragi sufletul si sa punem la cale o "strategie"..ca nu putem merge asa oricum la furat florile fetei... :rofl:
pe Grace nu o am nici eu....inca :evil: :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

Fetelor, vreti sa ma lasati cu gradina goala? :rofl: Si asa nu e inca mare lucru de ea, ma mai sucesc si eu cand fac poze, ca sa iasa cat de cat bine. :)

Carina, pana ajungi tu cu forfecuta, iti trimit eu butasi de la Spirit of Freedom daca vrei. Ii cauti un loc mai in spate, pe langa gard sau vreun perete, si-l vizitezi doar cand e cald. :rofl:
Eu cred ca o sa-ti placa mirosul, ca nu se aseamana cu Scepter d'isle. O fi el cu un hint de mirt, asa cum zice la prezentare, dar mie-mi par diferite.
Initial nu-mi trebuia Grace, iar cand mi s-a pus pata, nu mai stiam cum sa ma sucesc ca sa-l am. Nu-mi pare rau, arata chiar mai bine decat ma asteptam, si daca e sa ma iau dupa evolutia florilor in al doilea an la ceilalti englezesti, cred ca la anul floarea va arata cu adevarat superb. :D
 

gabrielais

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Ika a spus:
Fetelor, vreti sa ma lasati cu gradina goala? :rofl: Si asa nu e inca mare lucru de ea, ma mai sucesc si eu cand fac poze, ca sa iasa cat de cat bine. :)

Ika, planul era sa te ajutam pe tine..sa mai raresti ramurile, apoi sa vii tu la mine si sa-ti alegi "alte modele" cu care sa completezi golurile... :rofl: si sa stii ca ai gradina frumoasa si plina..las' c-am vazut eu.. :wink:
 

carla

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Hai mai Ika, nu-ti distrugem noi toata gradina, suntem fete gentile, luam asa cat sa nu se vada :mrgreen:
Sincer acuma as incerca cu un butasel de Spirit of Freedom, m-am indragostit realmente de floarea lui. Iar eu sunt deja experta in chinuitul trandafirilor, cum zice sotul meu, ii inghesui de nu se vad, ii mut dintr-un loc in altul de cate ori mi se casuneaza pe ei, asa ca n-ar fi mare lucru sa ma apuc si de plantat trandafiri care nu-s facuti pentru clima mea :evil:
Voiam sa te intreb, la tine Kent are bobocii roz sau albi? Tot incerc sa-l identific pe trandafirul meu alb luat ca Irene of Denmark si nu stiu incotro s-o apuc
 

gabrielais

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Carla scumpa, daca tot ai vorbit de mutat (scuze Ika ca iti stricam topicul :hug: )..ai mutat vreodata un trandafir in aceasta perioada? eu am mai mutat dar "neimportanti"..daca mureau nu-mi parea rau..sau ii gaseam usor ulterior...acum mi-a casunat pe Westerland (adica astept intai sa infloreasca sa vaz daca e el; si daca este l-am plantat intr-un loc rau si n-as mai astepta toamna ca m-apuca jalea.. :cry: )
 

cristinaf

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

Va zic eu ca ati ramane dezamagite. Anul asta e cam saracut la mine. Ce se vede mai mare e Mary Rose, Graham Thomas si Falstaff-ul, si mai am in partea cealalta pe Astrid si pe Eden rose.
Pat Austin si Jubilee au ramurile tare subtirele, au inghetat si-si revin lent. Iar Tradescantul se misca atat de greu, ca daca isi mentine in continuare ritmul asta de crestere, pana la toamna s-ar putea sa-l depaseasca Burgundy Ice, ca-s plantati alaturi.:|
Iar mare majoritate sunt plantati in toamna, unii se misca mai cu talent, altii sunt mai anemici, ramane de vazut ce va fi cu fiecare in parte.

Sigur, Carina, trimit cu placere butas de Spirit,dar peste vreo saptamana, sa-i treaca perioada de inflorire. Te anunt eu atunci ca sa-mi dai adresa. :hug:
La mine nu sta bine deloc acolo, are tendinte clare de urcator, desi nu stiu daca nu i-ar ingheta ramurile, dar nici ca tufa nu vrea sa creasca deloc. Nu m-am indurat in toamna sa-i mut pe cei care ar cam trebui, si acum iar nu-s multumita.
Irene a ta nu e Kent, la asta bobocii sunt perfect albi si mai subtirei. Nu am idee deocamdata ce-ar putea fi.

Ramona, si pe tine te-as ruga sa mai astepti vreo sapatamana cu butasii. Stiu ca ti-am promis ca-ti trimit luni, dar florile nu se mai scutura ca pe vreme rea, sunt tare frumoase si inca are multi boboci neinfloriti. Mie mila sa-i tai chiar asa. Dar trimit imediat ce se poate. Te anunt eu exact cand am trimis coletelul. :hug:
Asa arata astazi tufa

Gabriela, pe mine ieri m-a apucat mutatul, mi-a casunat pe Amber Sun plantat in toamna. Habar n-am ce-o sa se aleaga de isprava mea. :fluierat:
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

Draga Ika grace-ul in anul 2 va arata uluitor cu multe flroi la mine deja are 7 flori e super frumos .. si puneti mina si luati grace crowm peincipesa margareta si summer song sa nu va lipseasca din gradini ca sunt f f frumosi .. eu pierdusem cpm-ul dar am stat toata primavara cu apa pe linga ele pina a reaparut .. acum are un bobocel miine poimiine se desface
 

gabrielais

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Ika a spus:
Gabriela, pe mine ieri m-a apucat mutatul, mi-a casunat pe Amber Sun plantat in toamna. Habar n-am ce-o sa se aleaga de isprava mea. :fluierat:
pai eu ti-am zis, am mai mutat asa, dar nu fitzos..din astia mai comuni asa..in afara de un pic de suferinta n-au avut nimik..ca am luat balot de pamant cat de mare s-a putut..acum astept sa se desfaca floarea sa vad ca e sigur Westerlandul apoi il mut; in toamna l-am plantat si zic ca mai bine il deranjez acum decat sa il las sa faca radacini mari...macar daca moare am timp sa iau altul la toamna :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Ika a spus:
Ramona, si pe tine te-as ruga sa mai astepti vreo sapatamana cu butasii. Stiu ca ti-am promis ca-ti trimit luni, dar florile nu se mai scutura ca pe vreme rea, sunt tare frumoase si inca are multi boboci neinfloriti. Mie mila sa-i tai chiar asa. Dar trimit imediat ce se poate. Te anunt eu exact cand am trimis coletelul. :hug:
Asa arata astazi tufa
Ce este frumusetea aceasta? Astrid Grafin von Hardenberg?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Daaaaaa :wink: E o aristocrata, zau, e frumoasa de-ti opreste respiratia, doar ca are si-asta ceva fite, una e cea cu umbrirea dupa-amiaza
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Multumesc, Claudia. Intr-adevar e foarte frumoasa. Sper sa o gasesc si eu pe undeva.
Fite mai au si altii, am vazut ca si florile lui Escapade ar necesita ceva protectie fata de soarele din miezul zilei.

Florile lui Astrid se decoloreaza? Sau se usuca de la soare? :?
 

cristinaf

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

Nu se decoloreaza, se usuca petalele exterioare, dar numai cand alterneaza ploaia cu zilele insorite si apa se ususca pe petale sau poate in caz de arsita f f mare.
De exemplu zilele acestea arata foarte bine desi ieri a fost o zi caniculara, nu i s-au ars florile.
Eu am promis deja la doua fete ca le trimit butasi si sa vad exact daca mai pot scoate inca un butasel -doi si-ti spun. E un trandafir cu ramuri rigide si mai putintele, dar pe fiecare ramura face un buchet de flori.
In principiu nu e un trandafir greu de gasit, eu l-am cumparat de la Rosafruct. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Multumesc frumos, Ika. Nu taia tot trandafirul, eu mai am promisiuni pentru el, il gasesc eu pana la urma. :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Da, aristocrata asta e tare reusita. Forma florii e superba...ma intreb cam cat de inalta e tufa la tine, Ika?
 
Sus