Transformari datorate luminii si pH-ului (II)

ghia_don

Active Member
Nu am cu ce masura ph-ul , dar cred ca nu are de ce sa fie diferit pentru ca am plantat frunzulitele odata cu acelasi tip de pamint, si le ud cu aceeasi apa...sau mai pot fi si alte motive??
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma gandesc la o chestie care s-a mai discutat la soluri: pe pachetele cu pamant apar valori de genul 6.5-6.8 - deci poate fi orice valoare intre acele limite. Diferentele sunt percepute evident de catre plante. Si ar mai fi si variatia intensitatii luminii care are capacitatea de a schimba atat culoarea cat si forma unei flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Variatia intensitatii luminii la Ramblin Magic (nu e chimera ci fantezie):



La Silverglade (standard)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Variatii ale pH-ului la Ozio:



Compara prima poza de mai sus cu asta:

pentru variatii ale intensitatii luminii.
 

shalymar

Member
Doamne , Cornelia, experimentele tale ma omoara cu zilele, nu mai vreau la servici decat dupa ce mai fac rost de vreo cinci variante de fantezie sau ozio pe care sa experimentez si cum in targoviste nu gasesc mi-e ca ma da sefa in somaj. :eek:
 

shalymar

Member
Nu de alta dar de cand ti-am vazut florile nu mai am somn
Asa ma gandesc sa dorm cu ele in brate, nici nu mai parasesc locul de munca :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
shalymar intreaba-l pe al meu cat de incantat e cand n-are loc prin casa de ele. Sa dorm cu floarea in brate n-am ajuns, dar s-o pandesc peste noapte da. Mai ales ca unele infloresc noaptea si pana la ziua ratezi florile daca nu faci un efort.
 

shalymar

Member
Intr-o singura zi am umplut pervazul de ghivece si al meu nu prea e incantat de idee zice ca el nu mananca buruieni de-alea :) :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E binevenita o ora de "dirigentie". La final si lui ii or sa-i placa buruienile chiar daca nu-s comestibile. :rofl:
 

shalymar

Member
Nu era vorba de cei care sunt pasionati de ele dar cand ai in casa asa o "ahtiata" dupa flori cum sunt eu si stai intr-o "garsoniera" la camin parca nu prea le iubesti ca simti cum te sufoca(asta e parerea domnului meu) :(
 

marean

Active Member
Am si eu una bucata saintpaulia,o frumusete,cu flori mari (~3 cm,insa le face si mai mici depinde de cum are ea chef :mrgreen: ),pe care nu am reusit sa o prind cum trebuie in poza,niciodata nu iese exact culoarea ei in 2 tonuri :oops: ,insa cel mai bine seamana cu pozele Corneliei a Lorei Sport a ei 8) :) .
Insa,de cateva zile,am remarcat cateva mici pete/dungulite albe pe cateva flori,nu au un model anume si nu-mi dau seama de la ce au aparut-oare sa fie niscaiva modificari de la racorirea brusca,ori abia acuma,dupa 3 luni de inflorire ,sa-si arate domnisoara adevarata fata :mrgreen: ?
 
Sus