Transformari datorate luminii si pH-ului (II)

marean

Active Member
Oarecum (acuma ca am revazut-o pe a mea,chiar seamana leit cu Lora sport a ta :mrgreen: ),insa ale mele sunt alb pur,insa tot pe marginile petalelor,cate o "pata" pe fiecare dintre cele 3 petale de jos,cele de sus,mai inchise la culoare,nu au nimic :wink: !
Apoi ale mele fac doar cateva flori mai mici in dimensiuni si foarte mari concomitent,asa fac nu de acuma,ci de cateva luni,de cand era inca cald .
 

Sash

Active Member
Am o violeta alba simpla - sau mai bine zis era simpla cand am cumparat-o. Acuma florile arata ca niste mici trandafirasi albi. Majoritatea lor, ca 1-2 sunt inca simple dar mai micute decat cele initiale. Imi pare rau ca nu pot sa le fac poze momentan.
 

doina

Member
Am si eu o violeta care pana anul acesta a inflorit asa dupa ce i-am schimbat substratul a inflorit asa
 

marean

Active Member
Dap,am citit unde ai scris si am vazut frumusetea ta,Doina :wink: !
Eu am primit violeta asta inflorita acum cateva luni,deci nu stiu sigur ce hram poarta,si nici nu cred ca voi afla,am primit-o de la o doamna foarte draguta,pe care nu o cunosc :mrgreen: ( a vazut-o mama ca-mi admira gloxiniile la geam si i-a oferit frunze,iar a doua zi a venit cu un ghiveci cu o violeta inflorita,spunnd ca ea are multe si ii plac mult,si ca ii place foarte tare sa daruiasca plante :wink: ,chiar am fost impresionat,pacat ca nu am cunoscut-o ) .
 

Sash

Active Member
Impresionanta intamplarea. Din pacate sunt destul de rare intamplarile de genul asta.
 
Sus