Trifoias cu buruieni

mymo

Active Member
In micuta livada,am pus seminte de trifoias cu floarea alba si roz.Multumita ploilor a crescut mare si frumos dar si buruienile la fel :(
Pot sa erbicidez cu ceva care sa nu atace trifoiul? sau credeti ca pot sa calc pe el ca sa smulg buruienile? ma gandesc ca-i prea crud si daca-l calc poate nu se mai ridica :gandit:
Inca ceva....trebuie sa-l tund?
Asa arata:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De atunci si pana acum trifoiasul fie s-a facut de 2 m inaltime :) fie a fost tuns scurt sau desfiintat.

Stie cineva raspunsul in caz ca mai apar cazuri similare?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Un raspuns ar fi ca depinde ce buruieni l-au invadat...exista pe piata ceva erbicid selectiv, dar daca buruienile din trifoi sunt din cele cu frunza lata va omora si trifoiul. Am si eu aceeasi problema cu trifoiul, am aflat de un erbicid numit KERB 50W, dar la mine invadatorul e volbura si aia e,la fel ca si trifoiul, cu frunza lata, deci nu merge.
Deci mai ramane varianta plivitului manual sau, daca buruienile sunt anuale, cosirea inainte ca acestea sa faca seminte

Referitor la tunderea trifoiului, aceasta e optionala, trifoiul alb pitic nu creste inalt, deci nu are nevoie de taiere, decat daca vrei sa-l dai ca hrana la ceva animalute
 
Sus