Trimere

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca am deschis corect acest topic aici la gradini.
As dori sa stiu ce fel de trimire stiti ca exista pe piata sau mai corect spus care dintre trimirele pe care le cunoasteti sunt de folosinta indelungata?
Exista cu fir sau cu benzina.Ce stiti despre ele?Eu am avut cu fir si dupa citeva tunsori am fost nevoita sa dau cit pe jumatate din pretul trimerului pentru a inlocui dispozitivul pe care se infasura firul.Deci un NU hotarit acelui tip de trimer.Cu fir insa banuiesc ca mai exista si altele cu un timp mai mare de tundere.Nu ma pricep la tehnica de loc :oops: si poate nu m-am exprimat corect.
Dar.........trebuie sa imi iau unul sau...........o masinuta mica de tuns gazonul???Exista si asa ceva :? ? :oops:
 

gabiee

Active Member
noi avem o masinuta de tuns gazon electrica , nu stiu sa-ti spun puterea ei , dar nu dintre cele mai mari
o avem de 5-6 ani , de cand avem gazon in gradina si nu am avut inca probleme cu ea ,
in timpul verii sotul tunde iarba daca nu saptamanal dar la 2 saptamani sigur - si gradina e destul de mare cam 15 * 15 m - deci a muncit saracuta destul .... ( si sotul :) )
la vremea respectiva a fost vreo 300 lei ,
singurul incovenient la astea electrice e , ca trebuie sa ai grija sa nu treci cu ea peste cablul de alimentare - ceea ce a si facut al meu de vreo 2 ori :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oooo...micuta Fabian.Doar o bucatica din gradina vreau sa o innobilez :mrgreen: si nu neaparat gazon lux ci poate fi si iarba de fin........
De aia am si zis trimer.
Da,e plana.
 

sicora fabian

Active Member
Daca vrei sa faci si miscare, iti recomand una manuala. In sensul ca nu are motor(nu coasa :rofl: ), ci miscarea se transmite de la o roata motrice. O impingi! Ai vazut asa ceva? Si este si mult mai ieftina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu am vazut asa ceva :D .Unde pot vedea?Eu fac zilnic miscare dar macar mai aflu noutati :)
 

madairina

Member
Noi avem masina de tuns iarbaeste pe benzina si merge foarte bine dar avem si trimer pentru acele zone unde nu poate intra cu masina mai ales intre tuia. Am dat pe trimer 60ron cred ca era cel mai ieftin si merge bine
 

irinabv

Active Member
Moderator
E super asta aratat de tine, Alfa. Oare merge si pe suprafete care nu sunt perfect plane? Sau au si pietre? Eu am trimer dar nu reusesc sa-l folosesc ca se rupe mereu firul daca sau de vreo piatra. Exista masini de tuns iarba micute, dar mi se pare ca se pot folosi mai usor daca ai suprafete de gazon mai mari. Daca ai multe chestii plantate in gazon e mai complicat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru asta am detestat trimerul.Firul acela ma scotea din minti :x .Se rupea si se termina cind iti era lumea mai draga.
IrinaManda :) ca sa deosebim Irinele.Ce fel de trimer ai?
Imi place ideea cu masina aceea manuala...... :)
 

alfa

Active Member
Dragelor, eu am unul de la Gardena. Pe acesta in varianta cu un singur fir:
http://www.gardena.ro/?query=catalog&id ... oduct=2403
E foarte ok. Are mosor de fir, nu doar un fir simplu. Dau cu el si in pietre la greu, si pe langa brodura si rar se rupe firul. Dar atentie, exista fire de grosimi si rezitenta diferite.


La servici avem un Husqwarna parca, cu benzina. Acela e mai destept. E defapt mai degraba coasa eletrica, decat trimmer. Are mosor cu doua fire. Dar i se poate schimba mosorul cu un cutit sau cu un disc, in functie de ce vrei sa cosesti. Si are si ham, ca sa nu te doara mainile.
 

alfa

Active Member
Fabian, dar daca ai o iarba grasa, mai ai spor cu masinuta asta manuala? Sau faci muschi? Cat de des trebuie ascutite cutitele, ai vreo idee?
 

simali

Member
Eu am o masina de tuns manuala (Gardena) de 2 ani. Nu uitati ca masina manuala este la baza tuturor masinilor de tuns iarba. S-a inventat in UK, acolo unde s-a inventat gazonul si o suta si ceva de ani s-au tuns cu acest tip de masina toate terenurile de golf si gazoanele englezesti. Sute de metri patrati... Motorul cu benzina s-a adaptat mult mai traziu.

Smecheria la aceste masini consta in aceea ca pe masura ce este folosita lama se autoascute. Cand o scoti primavara si faci primul tuns te umpli de nervi. Dar apoi totul merge uns. Atat ca nu aduna nicaieri iarba tunsa. Este foarte important (ca si la celelalte masini de altfel) sa nu fie iarba prea lunga. Pentru suprafete mai mici (sa zicem sub 500m patrati de gazon) este foarte faina, mai ales ca nu are niciun fir electric de care sa te impiedici, niciun motor si termenul de garantie (daca aveti sansa sa gasiti un model in totalitate din otel) este nelimitat.

Plus ca faci putin fitness de calitate, cu mult mai satisfacator decat alergatul de prost pe banda de cauciuc. Daca pun in combinatie si mirosul ierbii proaspat tunse...
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc pentru informatii, Simali! :D
Chiar voiam sa intreb daca foloseste cineva o masina de tuns iarba manuala.
Am vazut la Baumax o Gardena la aprox.700 lei si un Bosch la vre-o 350 lei.
La Gardena se rabateaza manerul si parca este un pic mai lata- dar nu sunt sigura.
Eu as vrea sa o folosesc pe o suprafata de aproximativ 1000 mp, pe care am plantat pe margine plante perene iar in centru am zis ca las sa creasca iarba. Pentru ca nu am posibilitatea deocamdata sa nivelez ma gandeam ca o masina de tuns manuala ar fi numai buna. Dar la mine cresc inca destule buruieni. Credeti ca o voi putea folosi, daca mai cresc si buruieni?
 

bebe Iris

Active Member
Am eu Bosh-ul si il folosesc pe o suprafata cu denivelari. Merge si in plus dupa 3 tunderi s-a redus numarul buruienilor considerabil, a castigat mult teren iarba. Efortul fizic la tuns, daca sunt buruieni, e mai mare, dar daca tunzi o data pe sapatamana, nu-i niciun stres.
Si inca ceva, l-am cumparat din Metro, unde l-am gasit la aproximativ 290 lei...am facut economie de banuti.
 
Sus