Tripsi

Dora

Member
Se pare ca tripsii mi-au invadat florile,sunt disperata :cry: .Intai au aparut la hibi,apoi la gardenia(inca sunt sub tratament).Ieri am vazut la violete...
Intrebare:tripsii pot ataca orice planta?Eu mai am dracaena,yucca,kohleria,ficus benjamin,gloxinii..Sa ii stropesc preventiv?Se poate scapa de urateniile astea de tripsi?
 

manuela

Member
Dupa cum am vorbit am incercat sa fac cateva poze referitoare la ganganiile care umbla prin ghivecele mele. Nu sunt inca lamuraita daca sunt tripsi sau alt fel de daunator, dar astept parerile voastre! Scuze pentru calitatea proasta a pozelor, dar se miscau de mama focului si chiar si cu supermacro tot nu am reusit sa-i fotografiez mai bine!

 

Dora

Member
Manuela,doar in prima poza se vede cat de cat si am impresia ca e trips matur,in celelalte cred ca sunt de toate generatiile.Mie tripsii astia mi-au mancat viata,sufletul,noptile.Sincer,orice fac si tot nu reusesc sa scap total de ei.Ce ma deranjeaza cel mai mult e ca pe violete si-au stabilit cartierul general.Mospilanul in cazul meu a avut efect zero.
 

Floria

Active Member
Manuela,
Pentru trips incearca prin stropiri repetate combinatia Chinmix 5CE - 0,03%; Fastac 10CERV - 0,02%; Sumicidin 20Ec - 0,05% sau dusuri zilnice cu apa calduta pe frunzele plantelor.
Am marit imaginea si parerea mea este ca nu este trips.
 

manuela

Member
Habar nu am daca sunt tripsi sau nu, ideea e ca nu pot face baie cum spui tu Flori, caci violetele nu suporta dusuri zilnice si cu atat mai putin nu am posibilitatea sa le usuc dupa dus. Acum stiu ca pozele nu sunt grozave dar atat poate aparatul meu si in plus ganganiile se misca nevoie mare deci nu am cum sa fac sa iasa pozele mai clare. Oricum mai astept sugestii ca sa nu atac bietele violete degeaba, mai ales ca ganganiile par sa covietuiasca in pace cu violetele. Poate totusi nu sunt tripsi. Niciodata nu am vazut vreuna pe planta ci doar pe pamant.
 

Floria

Active Member
Manuela,
Daca invadatorii care au aparut, nu ataca plantele ci doar se adapostesc pe langa ele poti sa-i cobati cu Raid pulverizant.
Trebuie sa le urmaresti putin comportamentul, te inteleg ca nu este deloc placut sa vezi ca-ti zboare printre plante, dar oricum trebuie eliminati.
 

manuela

Member
Am sa incerc, deocamdata le voi urmari comportamentul mai atent, caci ei sunt de mult timp in farfuriute dar nu i-am vazut never pe plante sau pe flori.
 

Dora

Member
Eu ti-as propune sa te uiti cu mare atentie pe petalele florilor si sa vezi daca nu observi urme de polen deoarece asta este sursa de hrana a tripsilor.In farfurioara urateniile astea sunt cumva alb-galbui?
 

manuela

Member
Ganganiile sunt unele crem alburii unele mai maronii, nu se vede nici un fel de urma de polen, stiam ca asta e semnul dar nu am vazut inca polen pe flori.
 

Dora

Member
Pana una alta,eu zic sa izolezi plantutele bolnave ca sa nu ai surprize si cu restul ...Poti sa mai incerci sa faci ceva poze,poate ne lamurim? :?
 

Floria

Active Member
Constantine! iar ne scrii cate o silaba ca in seara aceea cu higro.... cum i s-o mai spune!
 
Sus