Tufa necunoscuta

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

este in curtea unor vecini,o urmaresc de anul trecut.De atunci s-a triplat ca volum in mod sigur.Face acele flori frumoase albastru spre mov si e clar ca rezista iarna.
Nu reusesc sa dau de vecini sa ma milogesc la un lastarel :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ba da, e vinca, numai ca in loc sa-i lase lastarii sa se tarasca, s-a incercat transformarea ei in planta cataratoare :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu nu cred ca se va catara, doar daca suportul de catarare ar fi invelit in fibra de cocos si pastrat umed, pentru a se prinde radacinile pe care le face pe stoloni :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca este vinca.
Frunzele nu sunt asa de ascutite ,nervurile nu sunt asa pronuntate,verdele este mai deschis si ce este mai important pare a fi asemanatoare cu frunza de hoya.Adica mai grasuta.Nu chiar asa de grasuta dar mai grasuta.
Florile seamana foarte bine cu zorelele.
Cind este mica,am urmarit-o in toate fazele si anotimpurile :mrgreen: frunza este chiar rotunda bine.Toamna ajunge sa fie lunga de citiva metri si o duc proprietarii pe niste sarme forminbd o arcada.
Deci de aceea zic ca NU CRED ca este.Dar.........mai stiti???
E posibil sa ma insel eu.Oricum nu m-am dus niciodata cu mintea la vinca :?
M-a frapat consistenta frunzelor.
O sa ii scriu un bilet si i-l strecor in cutia postala :rofl: :rofl: :rofl: ca mor daca nu aflu :mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
O stiu planta!Mai nou se gaseste si cu frunza variegata dar nu stiu cum se numeste!
 

akhalteke

Member
Ar fi fost bine daca erau luate mai de aproape pozele, sa vedem mai bine florile.
Daca zici ca le-ai vazut catarate pe acolo, ma gandesc la zorele, Clematis nu cred ca e..... dar parca totusi florile sunt altfel.... nu imi dau seama prea bine din poze.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Clematis nu este sigur iar pozele sunt facute prin gard :) .
Toamna o taie pina aproape de rasul solului si atunci se vede ca sunt muuuulti lastari .
In orice caz pe mine ma framinta aceasta planta de anul trecut de cind am vazut-o dar singura modalitate de a lua contact cu acesti domni este scrisoarea.Asa ca...ma pun pe compus :mrgreen:
 

michaela

Active Member
Ei daca zici ca o tunde asa sigur este Bignonia alliacea - ele se tund la maxim pt a nu degera. La inceputul florile sunt de un mov mai intens ulterior capata culoare de blu.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stii cu sigurantza de ce o tund... poate o tund ca sa nu se faca prea mare... sau sa nu se lemnifice.

Eu spun ca are toate shansele sa fie o varietate de vinca... poate vinca major.

Nu sint prea multe catzaratoare care sa reziste afara peste iarna si sa aiba culoarea aia la flori.

Mai ai o modalitate de a contacta................ direct planta, cu un batz lung cu cirlig la capat.
Apoi o pozezi si o pui la inradacinat si noi ne mai dam un pic cu parerea la poze detaliate.
Eventual daca ai o camera cu zoom mai mare (10x) e mai usoara treaba cu identificatul...
Michaela cred ca bate prea departe cu variantele... frunzele consistente indica mai degraba o vinca.

Iata un link cu niste poze mai detaliate de vinca major...vezi cit se potrivesc cu ceea ce vezi tu in gradina vecinilor.

http://luirig.altervista.org/photos-sea ... ?rcn=32503
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: as zice ca DAAAAAAAAAAAAAAAA...............cred ca asta este :) Oricum pina nu imi da un butas nu ma las :rofl:

Si acum va provoc:

ia ghiciti........... :mrgreen:

si ce bulbosa e asta?Eu am cumparat-o anul trecut dar zau ca nu mai stiu ce e :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa cred ca e un soi de allium dar..o fi ce zici tu Daniela :?

Dar provocarea??? :mrgreen:
 
Sus