Tufanele

albela

Active Member
Nu e asa, au denumiri stiintifice diferite. Am vazut eu la expozitia de crizanteme de la Iasi. Dar nu le mai tin minte :cry: .
 

Dea

Active Member
superbe Mirela! :D
aia rosie este absolut extraordinara!!
cum faci cu ele peste iarna?
 

mirela06

Active Member
Multumesc , dragilor. Unele sunt de acum 3 ani, altele de anul trecut, iar cele din ghivece, de anul acesta,luate inainte de nunta,pt.aranjamente de gradina.
Dupa ce se termina florile, tai tufanelele, drastic. Nu le protejez niciodata. Mama natura are grija de ele. Cele de pe linga alee, sunt aduse din Yugoslavia si au forma globuloasa cu flori de la baza, pina sus. Cea alba, cu timpul devine mov.
Imi sunt tare dragi :)
 

riana

Active Member
sunt f. frumoase. eu mi-am luat acum doi ani 20 ghivece cu tufanele si nu am stiut ca rezista afara si in casa mi-au murit :( doar una galbena am pus-o afara si e singura care a supravietuit. acum am 5 bucati ca primavara am desfacut-o si am plantat cate un fir.
 

mirela06

Active Member
Multumesc, fetelor si ma bucur ca va plac.Daca ati fi mai aproape v-as da la fiecare cite un butas, puiut, ceva acolo :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Este adevarat ca crizantemele adevarate, cu flori mari, nu rezista peste iarna? Asa mi s-a spus, din doua locuri. Voi aveti? ce faceti cu ele iarna?
 

elmo

Member
crizantemele rezista peste iarna . Eu nu le fac nimic special, le tai si le las asa peste iarna
 

mirela06

Active Member
Irinuca. Aceste crisanteme, fie ele mici, globuloase, mijlocii sau enorme, rezista si fac flori pina da gerul.Noi nu avem ce face,de exemplu cu cele mari, deoarece fac acum flori si o duc fain , merci pina spre 10 nov.
Astept sa se petreaca bine si apoi le tai de jos, f. mult. Nu le tin acoperite.
Primavara dau , dar de aceaste data mai scot si ceva in plus :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si ce frumuseti am vazut... si mi s-a spus ca nu rezista... :cry: Si numai pe astea nu le luam in casa... :roll: Multumesc.
 
Sus