Tundere Beloperone

sicora fabian

Active Member
AP

Este normal si de dorit sa insisti atunci cand nu intelegi, pentru ca in aceste cazuri, cel ce a explicat nu a fost destul de . . . explicit. Lastarii de beloperone au crestere determinata, adica in momentul in care au facut inflorescenta, nu mai cresc in inaltime si incep sa lastareasca. Deci, daca ai un singur lastar, n-are rost sa-l tai pentru ca oricum va forma tufa. Daca are mai multi, lasa-l pe cel cu boboc ca sa-ti infloreasca si taie unul prost plasat pentru a corecta forma generala, si dupa ce da lastari, altul si tot asa. Asta ca o paranteza.
Ca sa-ti raspund la intrebare, da, poti sa-i faci taieri tot anul pentru ca este o planta remontanta, creste continuu si la 6 - 8 etaje de frunze(noduri), face floare. Daca o tai, lastarii dati de dedesubt vor face flori si ei la randul lor. Cei ce au beloperone de mai multi ani, pot sa confirme(sau nu).
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
o intrebare am si eu: tund un lastar de beloperone si din mugurele deasupra caruia am taiat apar doi lastari noi, doar ca mereu...si asta a devenit o regula, unul creste, altul ramane micut ...zau ca nu pricep de ce :nu stiu:
 
Sus