Vinetele -Solanum Melongena

veretregn

Active Member
claude a spus:
Haaaa, ce haioase-s astea portocalii :) Chiar sunt curioasa cum iti ies :D
Solanum integrifolium. Cresc la dimensiunea ridichilor si au un gust dulceag-amarui (intre ardei gras si vinete). Sunt usor de crescut, mai viguroase decat melongena, insa magnet pentru boli. Merg foarte bine in wok. Fructifica cateva zeci de fructe pe o planta si fructele se pot pastra un timp mai indelungat. Se pot folosi si ca decoratie...
 

victoria

Active Member
Si la mine sunt putin mai intarziate vinetele,dar acum vin in forta din urma ca stau cu furtunul pe ele ca la balamuc si ele cresc ca nebunele..............ca nu au incotro :twisted:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uite-le si pe dodoloatzele mele :)


Acuma...o sa spuneti ca-s idioata, dar cum stiu cand sunt coapte vinetele albe? :rofl: De fapt nici cele clasice nu stiu cand sunt coapte, ca n-am cultivat pana acum, asa ca lamuriti-ma :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu deocamdata am doar grasane, dar mai am 3 tufe care sunt in floare si inca nu au scos la iveala fructul, sa vad ce iese.

eu am luat de la mirela 2 tipuri, 'vinete albe mari' si 'vinete medii ovale', chestia e ca le-am incurcat putin ca le-am mutat de unde erau initial ca le mancau gandacii de colorado ai vecinei si la cele ramase pe pozitie am observat ca apar fructe mov...deci nu stiu zau ce am, pana la urma :rofl:

Si cum naiba aflam cand trebuie culese? Ca pentru copt pentru salata de vinete trebuie sa fie coapte, nu le poti culege verzi :?

sa tii te rog si pentru mine niste seminte din cele lungi, da? :oops:
 

anknic

Active Member
iti tin seminte, sigur, ale mele sunt de la Floria. nu stiu daca alea alungite raman asa sau se fac grasane, tb.sa le mai astept un pic sa creasca...cred...

eu pe astea nu prea am de gand sa le coc, le fac doar prajite, fripte sau in "adunarea generala" la disc, asa ca imi trebe cat mai fara seminte. de aia am si pus fundite la cateva...sa le las...da' nu stiu cat :)
 

Floria

Active Member
Prezent ! noroc ca am primit mail cu atentionare ca s-a scris ceva la vinete, eu atat m-am intins cu plantatul in gradina ca nu mai am timp nici sa citesc prin forum, de postat, nici vorba.
Vinetele de la mine, pe aceasi planta pot creste fructe alungite si fructe mai grasane. Nu stiu care este explicatia dar pot fi culese cand au in jur de 15 cm desi ele pot creste si de 20 cm. Oricat de mari ar fi semintele, cand sunt feliile prajite parca se topesc in ulei ca nu se mai simt deloc. Abia astept sa-mi spuneti prima impresie dupa ce mancati vinete albe indiferent cum le gatiti. Salata de vinete coapte iti lasa impresia ca esti la o masa regala, are un gust foarte fin. Eu anul acesta m-am apucat sa cultiv ciudatenii de vinete si nu prea mi-a reusit experimentul, nu stiu de ce dar cresc foarte greu. Anul viitor ma intorc tot la vinetele albe pentru ca produc fructe in 60 de zile de la plantare, continuu pana la prima bruma si sunt foarte usoare pentru ficatul meu.
 

anknic

Active Member
eu am mancat deja si sunt delicioase! am mancat facute pane si in "adunarea generala" la disc. la urmatoarea recolta am sa si coc si va scriu impresii.

Floria :hug:
 

anknic

Active Member
eu am mancat deja si sunt delicioase! am mancat facute pane si in "adunarea generala" la disc. la urmatoarea recolta am sa si coc si va scriu impresii.

Floria :hug:

LE: sa stii ca si vinetele mele fengyuian sunt f.intarziate (desi au avut fruct inaintea celor albe..cresc f.greu fructele), si despre aetiopian si turkish orange...deabia au flori.
 

Floria

Active Member
Fengyuian nici nu stiu daca le am prin gradina ca nu au crescut deloc, celelate asa sunt acum, dar mi-a pierit pofta de ele ca sunt foarte tarzii
 

belisima

Well-Known Member
:oops: problema cu culoarea o am la ciudateniile de rosii cultivate anul asta :? cat despre vinete,cele albe abia au inflorit,iarla cele clasice fructe inca mici,la anul fac rasaduri in casa ,mai devreme.toata lumea are vinete ,numai eu nu :(
 

ghia_don

Active Member
Am copt si eu ieri primele vinete , din care una era fenguyan..nu pot sa va spun cum e la gust ca am amestecat-o cu celelalte.
Cele albe abia acum fac fructe, dar am vazut ca la vreo doua s-au movit fructele :(
 
Sus