violeta cu probleme?

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai tinut-o mereu pe pervaz? Dupa comportament pare sa-si fi ridicat frunzele dupa lumina. E ca o etiolare. Nu e grav.
 

sini

Well-Known Member
In iarna asta a stat acolo.Si eu cred ca din cauza luminii.Fereastra da in balcon,care e inchis.Imi pare bine ca nu are probleme.
I-au aparut si niste dungi albe pe frunze.Cred ca tot din cauza luminii.Cand se va mai incalzi va iesi pe balcon.
 

ghia_don

Active Member
Si cred ca are cam multe frunze...ar fi bine sa-i rupi primul rind de frunze de la baza.
 

shalymar

Member
Si eu sunt de aceeasi parere cu ghia_don cam multe frunze, daca ii rupi macar o rozeta de pe margine stimulezi si formarea florilor, asa am citit acum un an intr-o revista din franta si incercand acasa am avut surpriza ca o violeta sa infloreasca dupa vreo 3 saptamani maxim
 

lore_dana

New Member
Si eu am mai multe violete care si-au adunat asa frunzele... si ma gandeam ca e ceva totusi... dar daca nu, e perfect. :)
 

shalymar

Member
o Chestie asemanatoare cu cea a lui sini a patit-o cumnata mea in vara trecuta au fost calduri foarte mari si vecina care trebuia sa aibi grija de plante nu le\a mai udat o saptamana de revenit si-au revenit dar mai greu dupa foooarte multe udari echilibrate si la timpul la care planta il cerea, plus ca erau prea multe si inghesuite in acelasi ghiveci, adica foarte multi pui, asa mi-a explicat ea cand i-am aratat poza lui sini!
Sper sa-ti fie de folos si aceasta patanie... :)
 

Arina

Member
Si eu cred ca vina o poarta lumina insuficienta.Cel putin eu asa cred ,deoarece si mie mi s-a intamplat acum cativa ani pe timpul iernii.Frunzele erau asa de stranse ,incat nu mai reuseam sa vad mijlocul rozetei . :(
http://Arina.sunphoto.ro
 

sini

Well-Known Member
nu i-am indepartat frunzele de la baza,ca se clatina fara ele.Avea cativa puisori,pe care i-am indepartat si am scos-o la aer ,pe balcon,sa aiba si lumina destula
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu cum e in balcoanele voastre, dar in al meu violetele infloresc ca la ele in Africa. :wink: Toate au boboci si flori. Cele de pe pervazul de la sufragerie sau dormitor ... nu prea.
 
Sus