Violete cu comportament surpriza

simonac

Member
am si eu una la fel ca a manuelei (poza 3), doar ca a inflorit doar o data pana acum; sa vedem de acum incolo cu ce culori o sa ma uimeasca
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. N-am nici pe departe toate varietatile pe care mi le doresc. Vine acum primavara si mai compensez din lipsuri. :)
 
ce superbitati, daca ai cateva flori d-astea care-si schimba culoarea nu mai trebuie sa ai zeci de flori. cateva , dar schimbatoare ( sa nu te plictisesti, daca se poate plictisi cineva de flori :rofl: )
 

ghia_don

Active Member
In iarna arata asa, adica normal, ...acum iata cum a inflorit :eek: ...Sta nemiscata in acelasi loc, de ce si-o fi schimbat culoarea? Folosesc acelasi ingrasamint, doar lumina a fost de intensitate diferita...adica acum are mai multa ca a crescut ziua...
 

ghia_don

Active Member
Da , mi-ar place si mie sa ramina asa :) ... acum are o singura floare, dar ii urmaresc evolutia si voi vedea cum vor fi urmatoarele flori.
 

Hariclea

Member
Prima floare din acest sezon arata asa:

Cand am cumparat-o era asa:

Doar pamantul i l-am schimbat, in rest sta in acelasi loc... Nu e cine stie ce diferenta, dar este! :wink:
 

bibacj

Member
Si eu am o "intamplare" ciudata cu violetele. Am avut mai multe ghivece cu diverse specii de violete pe care le tineam pe pervazul geamului de zile. Luni de zile nici una nu a inflorit si nici nu arata prea bine asa ca le-am luat si le-am mutat la serviciu, concluzionand ca nu le place locul. Acolo le merge bine si sunt inflorite. A trecut ceva timp de atunci si o prietena de-a mea a plecat din tara. Avea si 2 ghivece cu violete si m-a rugat sa am grija de ele. Le-am luat cu putina teama stiind ca am esuat cu ale mele. Acum la 2-3 saptamani dupa plecarea ei am constatat ca una dintre violete are 5-6 tije florale...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am o violeta care m-a surprins. Ma asteptam ca in jurul celor 2 frunze puse la inradacinat sa iasa frunzulite care treptat sa formeze mici rozete. Si abia dupa aia sa infloreasca. Ei, violeta asta n-a vrut asa. A vrut sa faca direct flori inainte de frunze. Motiv pentru care a scos 7 tije florale direct din pamant.



Am transplantat-o zilele astea intr-un ghivecel ca sa aiba loc sa se desfasoare. Azi poate reusesc sa le transplantez si pe celelalte din seria ei.
 

ghia_don

Active Member
Cornelia, nu poti decit sa te bucuri ca ai o violeta asa harnicuta. Bravo ei!
Sint altele care infloresc abia dupa un an de la aparitia frunzelor.
 
Sus