Violete in miniatura

Dirtyangel

Member
Cultiva cineva violete mini sau semi-mini? Eu am vazut citeva poze pe net si mi-au parut tare dragalase, dar nu am intilnit pe la noi! Pentru mine ar fi o usurinta caci nu prea am spatiu! Voi ce mai ziceti?


 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am cateva, dar pe langa faptul ca sunt bune la lipsa de spatiu ... sunt si multe dezavantaje. Mai sensibile la boli si la dereglarile de udare, necesita supraveghere mai atenta, mai incomod de manipulat.
 

Dirtyangel

Member
Serios? :? Eu credeam ca sunt la fel ca celelalte violete :(
Oricum mi-ar placea sa am macar una, ca sunt foarte dragute.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gandeste-te ca desi sunt plante mature se comporta tot timpul ca niste pui. Nu sunt grozav de complicate, dar pe timp indelungat tragi linie si-ti spui ca te solicita mai mult decat celelalte.
 

Dirtyangel

Member
Uite ca m-ai pus serios pe ginduri... Si astea semi sunt la fel? M-am cam dezamagit :( , nu vreau sa fie ca puii, ca astia sunt tare sensibili :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am cam 150 de varietati. Din ele doar 8 sunt miniaturi. Proportia vorbeste de la sine. Plus ca si florile sunt simtitor mai mici.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multa bafta. Nu le exclude, unele sunt foarte frumoase. Insa, sfatul meu e sa nu te impovarezi cu prea multe.
 

ghia_don

Active Member
Ea e miniatura din colectia mea :D .
Am impletit cosite albe pina am vazut-o inflorita :wink: ,nu mai spun cit m-am rugat de ea :rugaciune: ..si in sfirsit s-a indurat :) .
 
Sus