Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

manuela

Member
Cate petale are a mea? Pai are...fara numar :rofl: ...e creata si nu se pot numara bine! Cam 6 ar avea luate modo grosso!
 

nicoleta

Member
Au inflorit a doua oara:

Nu prea imi place cea alba... o voiam mai compacta, cu mai multe flori decit frunze, dar a iesit invers! Nu este "de firma"!
 

simonac

Member
la fiecare udare (saptamanala) le dau nutri vit...dar poate ca-l diluez prea mult? asta de frica sa nu le ard radacinile, pt ca el este foliar, dar mie nu mi-a iesit schema cu el, sau pulverizatorul meu face stropii prea mari, chestia e ca mi se patasera frunzele si de atunci nu-l mai pulverizez, il pun in apa de udat
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun ceva? Am dat cu nitrivit o data pe frunze si o data am pus la radacina. Ca si concentratie cred ca este peste medie. Si au reactionat bine puii in crestere si 2 hibiscusi cam cheli. Acum au frunze si boboci. Stai sa vad ce urmeaza.
 

angela draganoiu

Active Member
simonac a spus:
la fiecare udare (saptamanala) le dau nutri vit...dar poate ca-l diluez prea mult? asta de frica sa nu le ard radacinile, pt ca el este foliar, dar mie nu mi-a iesit schema cu el, sau pulverizatorul meu face stropii prea mari, chestia e ca mi se patasera frunzele si de atunci nu-l mai pulverizez, il pun in apa de udat
Simona eu pun ingrasamint a 2 a zi dupa ce am udat. e un pic mai compicat dar decit sa le ard radacinile prefer asa .
 

simonac

Member
da cornelia stiu ca nutri vit-ul e bun (boboci la hibi si la leandrul care in 3 ani n-a facut nici o floare- e ceva, nu?_... si nu cred ca e vina lui ca violetele mele se misca asa greu :( ma gandeam ca asa or fi astea "de fite", mai puturoase :roll:
 

nicoleta

Member
Alaturi de violetele voastre cu nume sofisticate :oops: vin si eu cu doua recent inflorite:
Prima a fost savata de la moarte de la Metro, luata cu 20.000 fara flori, a avut si linosi si acum a inflorit! ( a fost o incercare)
 

Leanna

Member
Am doar doua violete.Cea bordo are acum boboci. Si una dragalasa...nu stiu cum se numeste,dar imi este foarte draga..postez poze mai vechi

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa cum a crescut pare sa fie o semi-miniatura. Mi-ar fi fost util un inel pentru frunze, dar n-am gasit pe nicaieri. Merci de urari.
 

simonac

Member
leanna violeta ta e superba... am eu o slabiciune la cele cu fantasy :)
cornelia, de ce inel de frunze vorbesti tu acolo? sa faci ce cu el?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Un inel de plastic care se fixeaza pe marginea ghiveciului asa incat sa tina toate frunzele drepte. Sa nu creasca unele drepte si altele chircite. Sa le expuna pe toate la lumina in mod egal.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus