Zambile

cristinaf

Well-Known Member
Eu de asta nici nu vreau portocalii, ca-mi imaginam ca or fi vreun fel de roz chinuit, dar parca tot mai visez la unele mai galbene/galbioare...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cele portocalii ies de fapt roz-somon. E interesanta culoarea, dar nu e portocaliu. Iar cele galbene sunt de mai multe feluri se pare:
- galben intens cum a nimerit Eli
- galben pal cum am nimerit eu
- galben care se transforma in alb la maturizarea florii

Norocul fiecaruia. :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu am vazut pana acuma doua varietati de galben: City of Harlem (oare asta ar fi a ta?) si Gipsy Princess, care-i, parca, mai galbena in poze.
Am sa incerc sa o cumpar pe a doua, poate o fi cu noroc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ika pe amandoua le-am incercat si galbenul e cam sters.

Bebe o sa ma uit mai atent daca Jan are flori duble, desi nu cred. Ma refer la ce iese in gradina, nu la poza de pe pachet.
 

bebe Iris

Active Member
da, am sters denumirea sub care le-am cumparat pentru ca Jan Bos nu apare cu flori duble in pozele de pe net...deci cine stie ce am cumparat :? poate am retinut gresit numele, o sa verific agenda cu cumparaturile din 2009...
 

anknic

Active Member
si eu am una care la inceput ziceam ca e galbena

http://anknic.sunphoto.ro/flori_de_grad ... 2/67384895

da' de fapt era alba

http://anknic.sunphoto.ro/flori_de_grad ... 2/68832615

pozele sunt luate fix invers (aia care pare galbena in dreapta jos e aia alba din poza a doua din stanga sus langa tulpina visinului...ca asa au facut pozarii poze: o data spre foisor si o data din foisor), per total desi ziceam ca infloresc golas au inflorit destul de plin (sunt bulbi "reformati"...aka voia cineva sa ii arunce anul trecut in primavara-cineva care importa bulbi pt.1 si 8 martie...si i-am zis sa m-i dea mie)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si anknic are chele :mrgreen: M-am lamurit, astea cu nume si fitze zau ca arata nasol asa chele, alea de pe vremea bunicii sunt dragute si gratioase, floare langa floare, nu dau senzatia asta de...amaraciune :mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Multumesc mult urmeaza si zambilele rosii din doua specii;una este aproape gata ,la alta mai am de asteptat ceva;urmeaza poze;multumesc pentru aprecieri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am zambilele bunicii, imi plac, si ma multumesc cu ele, m-am lecuit de fitoase chele :mrgreen:

 
Sus