Zona speciala cu bulbi - ce facem dupa ce se trec florile?

cornelia

Fondator
Membru staff
Avem in gradina o zona cam de 5x2m populata cu lalele si narcise. Aprilie si mai se prefigureaza minunate ca aspect, dar dupa aia "completam" cu tot felul de improvizatii pe perioada de vara si toamna. Intrebarea mea e asta: cum sa facem plantarea si cu ce sa combinam asa incat zona sa fie un punct de interes macar primavara + vara?
 
si eu am sa plantez pe o bucata de teren(3m lungime,1 latime)bulbi de lalele diverse culori.Pe acea bucata de teren ,primele flori care rasar sunt ghioceii,apoi brandusele....vor fi la anul lalele,bujorii care deja i-am inmultit,as incerca sa pun niste frezii,dar nu stiu daca e bine si cum se comporta.
Bulbii de gladiola i-am scos si chiar ii fac cadou,fiindca nu-mi plac aceste flori.....in locul lor am sa pun crini diverse culori.
In rest,astept sa mai fur din ideile voastre...... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu as pune lalele+narcise si in spatiile dintre ele anemone. Va da bine ca aranjament insa va dura pana cel tarziu in mai. Dupa aia ... nu va mai prezenta interes. Si nu cred ca e corect sa mixez aici si crini. Pentru ca in timp ce crinii sunt la apogeu ... tijele vestede de la lalele vor da tare urat.
 

victoria222

Active Member
Cornelia, eu am imprastiat peste stratul cu lalele seminte de nigella Damascena(barba imparatului) si cand lalelele au inceput sa-si scuture petalele, acestea au inceput sa rasara, in iunie si iulie, au facut o multime de floricele, si in august niste capsule sferice cu cornite, foarte decorative. La sfarsitul lui august l-eam scos pentru ca au inceput sa crape capsulele si sa se imprastie semintele peste tot. Important: sa plantezi ceva ce nu necesita udare, altfel putrezesc bulbii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inteleg ce zici, dar nu cred ca treaba cu apa se aplica la noi. Zona unde sunt bulbii este puternic insorita. Zi de zi a udat pompa peste vara si tot uscat a fost pamantul.
 

sicora fabian

Active Member
Dupa ce se trec florile de bulboase, taie-le tijele si planteaza rasaduri de anuale, iar toamna le scoti (anualele) si plantezi bienale. Am incercat, merge! :D
 

vist

Member
re

victoria222 a spus:
Cornelia, eu am imprastiat peste stratul cu lalele seminte de nigella Damascena(barba imparatului) si cand lalelele au inceput sa-si scuture petalele, acestea au inceput sa rasara, in iunie si iulie, au facut o multime de floricele, si in august niste capsule sferice cu cornite, foarte decorative. La sfarsitul lui august l-eam scos pentru ca au inceput sa crape capsulele si sa se imprastie semintele peste tot. Important: sa plantezi ceva ce nu necesita udare, altfel putrezesc bulbii.
Uite, asta chiar e interesant!!!!!
 

vist

Member
re

cornelia a spus:
Inteleg ce zici, dar nu cred ca treaba cu apa se aplica la noi. Zona unde sunt bulbii este puternic insorita. Zi de zi a udat pompa peste vara si tot uscat a fost pamantul.
Buna Fabian !!!
:( :( :( :( :( ..si stii tu de ce!!!
As vrea sa dezvolti putin tema !!!
Ce plante!!! Nume!!!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fabian nu prea ma omor cu anualele si bienalele. Vreau un aranjament frumos, care sa ramana frumos. Asa incat sa ma pot concentra pe alte zone ale gradinii.
 
cornelia a spus:
Eu as pune lalele+narcise si in spatiile dintre ele anemone. Va da bine ca aranjament insa va dura pana cel tarziu in mai. Dupa aia ... nu va mai prezenta interes. Si nu cred ca e corect sa mixez aici si crini. Pentru ca in timp ce crinii sunt la apogeu ... tijele vestede de la lalele vor da tare urat.
cum am putut uita de narcise??si ai dreptate,la crini renunt pe aceasta latura.Anul trecut am facut o greseala punand anemone cate una ici,alta dincolo de nici nu stiam de ele.Stand de vorba cu voi,parca mi se mai limpezesc gandurile in aranjarea gradinii...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am avut si eu problema asta. Anul asta am plantat rasaduri de anuale - mai precis de mirabilis japala (noptite) in una din zonele cu bulbi de primavara.
Eu una ma declar chiar multumita de rezultat :D . Caut si poze sa exemplific
 

sicora fabian

Active Member
Ca anuale - tagetes, dalia, zinia, portulac si gazanie, iar bienale - pansele si belis, insa am vazut o poza din Olanda parca, cu lalele rosu-degrade si miozotis, ceva bestial!
 
Sus