Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elenaraluca

Member
Multumesc frumos, sa dea Dumnezeu!

Miniatural, adica Ca cu florile mai mici ... dupa cate am inteles eu.Personal, imi plac cymbi tocmai pentru ca au florile cat clopotul, dar ala era SUPERB si ca floare si ca planta...

Si da, nimf3, cymbilicile tot in scoarta stau, exact ca phale.Diferenta e ca ele infloresc doar o data pe an, in timp ce phale infloresc continuu... am sa-mi iau si de-alea... dar nu stiu unde sa le pitesc sa nu le vada "colegu' " ...
 

oana_oana

Member
Am un cymbi care are bobocei. O sa fie o surpriza pentru ca nu stiu ce culoare este. A fost primul cymbi cumparat de mine si nu avea flori.
 

elenaraluca

Member
Felicitari, sa te bucure cu flori superbe!Sper ca in viitor sa ajung si eu la performanta ta.

Intrebare:cymbiile mele noi sunt plantate in burete si au doar putina scoarta.Radacinile sunt foarte sanatoase, dar au fost plantate in ghivece mai inalte la locul de cultura si in magazin au stat in ghivece mai joase- se vedeau jumatate din radacini - deci trebuie oricum puse in ghivece pe masura.Cum fac sa scap de burete?Il ciugulesc la exterior dar intre radacini?
 

oncilica

Member
La mine au inceput sa se zbarceasca pseudobulbii... imi e cam teama sa le ud la fel de des cum le ud pe restul, am reusit performanta sa pierd 2 pana acum din cauza apei. Cat de des se uda cymbi?
A mea este un rosu inchis, aproape grena, imi este foarte draga
Frunzele nu stau foarte drepte, varfurile sunt indreptate putin in jos, este normal? Pseudobulbii sunt mai inchisi la culoare decat frunzele, sunt un maro-verzui
 

mymo

Active Member
[/quote]Am si eu o intrebare,poate sa supravietuiasca doar in scoarta de pin...cum e phale?[/quote]


Eu am 3,nu stiu culoarea,dar eu cand am schimbat ghiveciul am amestecat scoarta cu substrat de orhi,ud numai pe deasupra si vad ca le merge bine ca au lastari noi.Avem vreo cativa specilisti in orhidee,poate ne spun ei cum e mai bine :wink:
Felicitari fetelor,sa va bucure cu floricele cat mai repede :D
 

ghia_don

Active Member
Nu mai stiu ce sa cred in privinta cymbidiumului...
Vecina mea a primit la inceputul iernii un cymbi des si fara flori. Nu stia nimic despre el, dar pentru ca i s-a parut prea inghesuit, l-a desfacut in doua si l-a plantat separat. Azi m-a chemat la ea sa-mi arate minunea...amindoua plante au tije cu boboci care abia stau sa infloreasca.
Plantele arata superb, cu frunze frumoase si sanatoase, si sint plantate in ...pamint din gradina :eek:
 

marean

Active Member
Cymbi e orhidee terestra,deci s-a adaptat mai usor la pamantul in care a fost plantat.
Nu se recomanda pamant pur,ci se recomanda si adaugarea de pamant pt a crea un plus de retentie la substrat .
Asta a fost norocul ei !
 

elenafles

Active Member
A inflorit si cel galben

In primavara trebuie sa le schimb substratul.Este adevarat ca daca umblu la radacini nu-mi va mai inflori 2-3 ani? Asa mi-a spus cineva care se ocupa cu comercializarea orhideelor ca ei infloresc atunci cand au radacinile inghesuite in ghiveci.Va rog spuneti-mi voi daca asa este.
 

Roxana

Active Member
in general, toate plantele fac asa......radacinile trebuie mai intai sa umple volumul ghiveciului si apoi infloresc.
 

elenafles

Active Member
Asa arata si ai mei.Atunci le schimb ghivecele fara sa-i deranjez la radacini si poate vor inflori si la anul. :D
 

sorina

Active Member
c

Cymbidiumului meu i-au dat vreo 4 tije ... :mrgreen: .. au aparut si boboceii :mrgreen: si ATIT :eek: bobocii au facut niste bobite ca de zahar pe ele si s-au stafidit :eek: si au murit :cry: :cry: :cry:
La fel am patit cu Phalenopsisul .
Altui Cymbidium i-au cazut frunzele parca s-au retezat singure singurele
Ce ma sfatuiti ??????
 

oana_oana

Member
Am reusit sa-l fac sa infloreasca pe cymbi. Este primul meu cymbi si chiar eram curioasa de culoare. Este un galben usor verzui.
 

marean

Active Member
Nu stiu ce va mira :mrgreen: !
Cymbi sunt renumiti pt radacinile imbarligate si foarte dure,asa ca se taie cu mult sange rece tot balotul de radacini la despartirea puilor .
Se folosesc diverse - topor,satar,cutite de vanatoare,toate bine ascutite si gata de actiune .
 

giulia

Member
am cumparat 2 ghivece cu cymbidium , la reduse . in ghiveci nu erau decat radacini fara pamant .am taiat radacinile uscate , i-am pus in pamant agro de orhidee . intrebarea e : exista un nr optim de plante intr-un ghiveci ? e mai bine sa le pui intr-un ghiveci mai mare sau sa le desparti ? pentru a va face o parere despre ce vorbesc , poze gasiti la http://hade.sunphoto.ro/cymbidium
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus