Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Foarte frumos paphul tau,Dana,mi se pare a fi un 'British Buldog' http://images.google.com/imgres?imgurl= ... G%26um%3D1 .
Practic,apa de chiuveta este recomandata pt paph,in afara celor din increngatura bellatum,care sunt mai dificili la depunerile de pe radacini .
Din farfurioara nu are cum sa-si ia el apa,trebuie scufundat pt 15-30 minute .
Acuma sa vedem ce spune Iulia,vad ca ea zice ca nu il uda cu apa de la chiuveta si sunt curios de ce :mrgreen: !
 

IULIA

Active Member
frate, io nu am zis ca nu pun apa de la robinet, ci ca nu o pun la robinet. :D
adica nu o ud in chiuveta, lasind apa sa curga direct de la robinet pe substrat. pun apa pe substrat cu ceva(recipient).
 

marean

Active Member
:mrgreen: Acuma intelesei :wink: !
Si eu fac la fel ,cu mici exceptii : am un ghiveci mare si larg,fara gauri,in care pun ghiveciul de paph si il las la scufundat in el cam jumatate de ora . Dar l-am udat si de la chiuveta direct,cu apa calduta .
Pinocchio al meu tocmai a inceput sa-si desfaca si al doilea bobocel,iar inca doi sunt deja formati,sunt o incantare ! Partea nasoala e ca tija de paph e destul de rigida si nu am putu sa o fortez prea bine sa creasca cum trebuie,asa ca acuma ea creste ...orizontal :oops: !
 

giulia

Member
papucul meu e cumparat cam pe 15 ianuarie , l-am transplantat ca avea ghiveciul colorat , i-am pus pamant de orhidee , l-am udat cam la o luna ca mi se parea ca pamantul ala e prea ud , nu era agro , era altceva luat tot din brico si acum vad 2 puisori .daca tot se mai vad bucatele de scoarta deasupra , acelea sunt din cele adunate cand au mai cazut ghivece ...puii apar unul la planta veche care a avut floarea si altul la o planta nou .
nu stiu de ce am scris pamant agro la cymbidium - punga era tare prafuita / stearsa , pentru ca am luat apoi si pamant agro care se usuca foarte repede .
 

CristianG

Well-Known Member
Paphipedilium sunt orhidee superbe.Nu mai spun ca florile dureaza foarte mult.Ador aceste orhidee pentru ca nu sunt deloc pretentioase.Iubesc semiumbra si racoarea.De exemplu, am o orhidee cu floare vernil deschis pe care o am de mai bine de 3 ani.La inceput era o singura planta.Acum a crescut cel de-al doilea pui si dupa cca 2 ani a inflorit.Puteti vedea floarea mai jos.De fapt este multiflower intrucat are o tija pe care cresc noi boboci.Mai am si alte specii de Paphiopedilum superbi.Rar am vazut speciile respective.Au florile mari...Priviti si voi prieteni ce minuni a creat Dumnezeu.

 

giulia

Member
in ghiveciul meu erau de la inceput 2 plante , asta bonus probabil , pentru ca al meu nu face decat o floare odata . am vazut la citty garden , papuci cu floare maaare la 59 lei . nu i-a luat nimeni si ii astept dupa colt - la reduceri . papucul meu a fost in scoarta la inceput dar fiind in ghiveci colorat m-am gandit sa-i vad mai bine radacinile si l-am schimbat . pentru ca n-am specificat si al meu e pus in pamant de orhidee - are doar putina scoarta si altele in amestec . nu era pamant obisnuit .
 

CristianG

Well-Known Member
giulia a spus:
in ghiveciul meu erau de la inceput 2 plante , asta bonus probabil , pentru ca al meu nu face decat o floare odata . am vazut la citty garden , papuci cu floare maaare la 59 lei . nu i-a luat nimeni si ii astept dupa colt - la reduceri . papucul meu a fost in scoarta la inceput dar fiind in ghiveci colorat m-am gandit sa-i vad mai bine radacinile si l-am schimbat . pentru ca n-am specificat si al meu e pus in pamant de orhidee - are doar putina scoarta si altele in amestec . nu era pamant obisnuit .
Vezi ca la Citty Garden am vazut Paps la 42 lei.Cred ca stiu despre ce specie vorbesti. Poate trag maine o raita pe acolo si achitionez unul. Au gaturile inalte si sunt frumos colorati...Astazi nu am avut bani suficienti ....Asa ca poate maine trec pe acolo. Ador aceste orhidee...Ca forma sunt cele mai ciudate! :D
 

giulia

Member
Cristian , nu stiu la ce citty garden ai fost , dar azi avea la cel de la pantelimon papuci cu 10 lei . pe deasupra , in fiecare ghiveci erau inca 2 pui aproape cat planta care a dat floarea .
sa-l stapanesti sanatos si pe cel nou
 

CristianG

Well-Known Member
Paphiopedilium inflorind din nou..
Phaps inflorit pe data de 30 ianuarie 2009:

Astazi 6 aprilie 2009:
 

giulia

Member
Cristian , eu am decat un papucel , pe undeva am citit ca o planta face doar odata floare , apoi face doar pui / alte plante . ca nu mi-e clar , papucul tau a fost facut de aceeas planta ?
papuceii de la citty pantelimon sunt in conditie foarte buna cu floare inca pentru un timp , se vand la reduse pentru ca vor primi alte flori - banuiesc . oricum fata de bricostore unde orhideele cu flori sau fara/ trecute - au acelas pret - mare ... eu nu am luat tocmai gandindu-ma ca noile plante vor inflori peste aprox 2 ani , cam rar fata de phalenopsis .
 

IULIA

Active Member
sa nu ii uitam pe simboidali, multiflorali, adica cei care fac floare dupa floare cu tija prelungita.
acestia pot face 6-10 flori pe aceeasi tija, care se tot prelungeste, putind dura cam 6 luni in acest mod. se pot recunoaste dupa bobocii micuti care apar in spatele florii principale. de obicei au floarea mica.intr-adevar, restul paphilor fac 1 singura tija florala de planta. :D :(
 

CristianG

Well-Known Member
giulia a spus:
Cristian , eu am decat un papucel , pe undeva am citit ca o planta face doar odata floare , apoi face doar pui / alte plante . ca nu mi-e clar , papucul tau a fost facut de aceeas planta ?
papuceii de la citty pantelimon sunt in conditie foarte buna cu floare inca pentru un timp , se vand la reduse pentru ca vor primi alte flori - banuiesc . oricum fata de bricostore unde orhideele cu flori sau fara/ trecute - au acelas pret - mare ... eu nu am luat tocmai gandindu-ma ca noile plante vor inflori peste aprox 2 ani , cam rar fata de phalenopsis .
Dupa cum observi langa planta mama mai existau si alti pui.Unul dintre ei a ajuns la maturitate.Cu cat o tufa este mai mare, cu atat sansele sa infloreasca de mai multe ori pe an este mai mare.Intr-adevar, pentru ca un lastar sa ajunga la maturitate este nevoie de aproximativ 2 ani..Abia apoi alte flori.Insa depinde, un lastar poate sa ajunga si mai repede la maturitate.. :D In privinta preturilor ai dreptate.Insa am vazut si situatii ca cele indicate de mine mai sus.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
IULIA a spus:
sa nu ii uitam pe simboidali, multiflorali, adica cei care fac floare dupa floare cu tija prelungita.
acestia pot face 6-10 flori pe aceeasi tija, care se tot prelungeste, putind dura cam 6 luni in acest mod. se pot recunoaste dupa bobocii micuti care apar in spatele florii principale. de obicei au floarea mica.intr-adevar, restul paphilor fac 1 singura tija florala de planta. :D :(
Papucelul meu s-a comportat asa cum zice Iulia.A facut floare dupa floare pe aceeasi tija.Are mai multi pui acum,dintre care deja au ajuns planta mama.Sa vedem cand vor binevoi sa si infloreasca.
 

Sash

Active Member
Intr-un "lot" de papucei cu 1 singura floare pe tija am vazut unul cu 2 flori, dar nu se mai vedea vreun bobocel mic. E posibil sa fi fost un multifloral sau pur si simplu planta a avut "gemeni"? Florile erau mari si similare celor din jurul lor... asa ca am ezitat sa-l iau, dupa ce ultimul papucel cu 1 singura floare pe tija a stat inflorit la mine acasa doar vreo 10 zile inainte sa dea semne de uscare... Dar mi-a ramas gandul la asta dublu si la unul care avea floarea cat palma...
Probabil ca s-a mai mentionat prin topic, dar n-am rabdare sa reiau la citit tot :oops: , asa ca va intreb poate aveti idee cat ar trebui sa dureze o floare la un papucel simplu si cat la unul multifloral...?
 

marean

Active Member
Sash,sunt si papucei uniflorali care fac 2,exceptional 3 flori pe tija . Ii deosebesti de multiflorali prin florile foarte mari .
Pinocchio al meu isi tine o floare cam 1 luna ,poate mai mult,inc onditii de caldura multa .
 

Sash

Active Member
Marean multumesc mult pentru raspuns - il "cronometrez" pe al meu sa vad cat il tin florile :astept: dar pana acum - il am de aproape o luna - i s-a uscat floarea cu care l-am cumparat si inca una, a mai ramas doar cu ultima deschisa...
Dar mi-a facut o surpriza placuta un papucel unifloral cumparat in toamna de la reduceri si care a facut o chestie care seamana suspect de tare cu un bobocel in mijlocul unei plante crescute de atunci incoace (la cumparare era cat un bob de mazare) :D

Monis felicitari pentru achizitie si... asa minunatie merita pereche! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus