Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

refu

Member
CristianG a spus:
Refu, superba planta.....Sa iti traiasca si sa creasca mare. :D
:D nu e chair superba da la 23 de lei mi sa parut ok, nu imi palce culoare frunzelor, in schimb radacinile arata ok, in 2 luni va fi topfit.

Merci de aprecieri!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa orhideea alba, zici ca e din albumele de prezentare ale producatorilor :D
Nu mi-e clar insa de ce a trebuit sa astepti doi ani sa-ti infloreasca - ceva nu i-a placut o buna perioada dupa care trebuie sa fi intervenit vrei modificare in conditiile de mediu (i-ai schimbat locul??) ca altfel nu-mi explic de ce sa astepti atat de mult

sa ma laud si eu cu o orhidee care a facut 2 tije noi si pe o tija veche, taiata de la al treilea nod, inca 2 tije
http://picasaweb.google.com/lh/photo/Qg ... directlink
 

sarselia

Active Member
Moderator
Tare harnicuta este phala ta!Abia astept sa o vad plina de flori.
Si eu am patit cu cateva de nu au inflorit de vreo 1 an si ceva.Si asta nu ca nu le-ar fi mers bine pentru ca s-au facut gigantice.Cred ca au fost ingrasate puternic de catre producatori iar pe urma si-au luat o pauza de crestere.
Dar asta depinde mult si de fiecare planta in parte.
 

mikiduzza

Member
E superba orhideea. Si eu am una asemanatoare. E prima si singura reinflorita la mine. :D
Eu ma chinui de ani de zile si numa nu vor sa-mi faca flori...nu stiu ce nu le place... :nu-mi_place:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce iute esti - cand pe un topic, cand pe altul :rofl:
Eu n-am avut probleme de genul asta cu ele si stiu ca in mod obisnuit phalele infloresc de 2-3 ori pe an daca li se asigura conditiile de mediu optime
 

mikiduzza

Member
se pare ca eu nu le ofer conditiile pentru a putea inflori, pentru ca frunze si radacini tot fac :)
asta este, sunt perseverenta si nu ma las eu asa usor la ele :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Intr-adevar cele mai batrane adica cele pe care le am de mai mult timp asa au facut.Au inflorit de 2-3 ori pe an in schimb cu altele mai recent achizitionate treburile nu au mai mers chiar asa.
Dar important este ca pana la urma tot infloresc ele si ne bucura cu florile lor minunate.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mikiduzza a spus:
se pare ca eu nu le ofer conditiile pentru a putea inflori, pentru ca frunze si radacini tot fac :)
asta este, sunt perseverenta si nu ma las eu asa usor la ele :rofl:
Lumina au?? Ale mele stau pe pervaz de nord sau de vest si nu am nici un soi de perdea care sa filtreze lumina - e drept ca pe latura de vest geamurile sunt sablate si lumina e mai blanda
 

skrisztina

New Member
:rofl: Dupa ce a inflorit am taiat tija .dupa cateva luni a facut o tija noua si l-am rupt din greseala. :( vara asta l-am si mutat dintr-un oras in altul si inapoi..cam asta ar fi motivul
la celalalte orhidee n-am probleme
 

mikiduzza

Member
sincera sa fiu habar nu am ce orientare e...
stau destul de aproape de geam, dar in fata geamului mai e un balcon..
probabil nu au nici diferenta de temperatura intre zi si noapte.
cine stie...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
skrisztina, am determinat astfel ca orhideea a vrut saraca sa infloreasca dar nu i-a iesit pasenta :D
mikiduzza, eu zic ca lumina e de vina - testeaza si ipoteza asta, cine stie? poate asta e cauza
 

mikiduzza

Member
mda, si eu ma gandesc la asta de ceva vreme, dar nu am unde sa le mut? sa fie mai aproape de lumina..
voi incerca sa mut una din ele la mine in camera, sa vedem daca ii merge mai bine :) buna idee :wink:
 

ileana80

Member
Am urmatoare aproblema cu o phale: radacini foarte multe, lungi iesite din ghiveci, ghiveci prea mic, floare in formare.
I-as schimba pamantul si ghiveciul.
Ce credeti, e bine acum?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus