Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Ileana sfatul meu meu ar fi sa astepti pana ii trec florile si mai mult sa astepti orimavara pentru a-i schimba ghiveciul.
Iarna cresterea vegetativa este extrem de mica si de aceea primavara-vara este de recomandat a se umbla la radacinile lor.
Multa bafta!
 

mikiduzza

Member
prima arata super, si a 2-a are o culoareee.... :indragostit:
foarte harnicuta, si cu puisor mare, si cu o tija... :)
Felicitari!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos!
Multa bafta si voua la inflorire si abia astept parada phalelor inflorite!
E vremea lor si cred ca in sfarsit va prinde din nou culoare acest topic.
Asa ca dati bataie!
:)
 

Elektra

Member
sarselia a spus:
Multumesc frumos!
Multa bafta si voua la inflorire si abia astept parada phalelor inflorite!
E vremea lor si cred ca in sfarsit va prinde din nou culoare acest topic.
Asa ca dati bataie!
:)
Felicitari, din cea mov cred ca am si eu, a mea e o idee mai inchisa la culoare decat se vede in poza ta. E orhideea cea mai harnica la flori, a fost inflorita din decembrie pana in iulie anul acesta si saptamana aceasta cred ca isi deschide iar primii boboci.
In schimb, in acelasi ghiveci cu ea mai am o phale, galbena si cu petalele un pic ondulate, mai e si frumos mirositoare si nu vrea sa mai faca flori de mai bine de un an.
Nu pot intelege de ce, ambele cresc intr-o veselie, sunt pline de frunze si de radacini viguroase, au lumina, ingrasamant Compo, ghiveciul nu e prea mare, aceleasi conditii, nu inteleg de ce una infloreste in prostie si cealalta deloc?
Are cineva vreo idee, un sfat?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arselia, felicitari, sunt superbe!
Elektra - din ce am observat eu, phalele mov sunt cele mai rezistente...pe cand cele galbene cred ca sunt niste hibrizi mai sensibili.
Tinandu-le in acelasi ghiveci si impartind aceleasi resurse e posibil ca intre cele doua sa se dea un soi de "lupta" pentru impartirea resurselor pe care le au la dispozitie.
E doar o supozitie, dar eu as separa cele doua plante (daca e posibil) si as vedea daca in continuare se pastreaza aceeasi problema.
 

Elektra

Member
gradinar1 a spus:
Arselia, felicitari, sunt superbe!
Elektra - din ce am observat eu, phalele mov sunt cele mai rezistente...pe cand cele galbene cred ca sunt niste hibrizi mai sensibili.
Tinandu-le in acelasi ghiveci si impartind aceleasi resurse e posibil ca intre cele doua sa se dea un soi de "lupta" pentru impartirea resurselor pe care le au la dispozitie.
E doar o supozitie, dar eu as separa cele doua plante (daca e posibil) si as vedea daca in continuare se pastreaza aceeasi problema.
Mersi de parerere, de separat sigur nu mai pot pentru ca stau de un an in acelasi ghiveci si sunt foarte imbarligate radacinile, dar sa stii ca dintre ele doua cea galbena o duce mai bine, ea prospera la capitolul frunze noi si radacini, de asta nu-mi explic de ce nu face si flori...probabil e cum spui tu, un hibrid pretentios care si-a propus sa ma scoata din sarite :x
Macar e decorativa prin frunze,ce sa mai zic :roll:
 

CristianG

Well-Known Member
Elektra, fiecare planta are un ritm anume, unele au personalitate. Eu am avut o orhidee phale care nu mi-a inflorit doi ani. Anul acesta a inflorit! Eu zic ca o sa fie bine. Pana la urma o sa-si dea drumul. :wink: :D
 

lauram22

New Member
salutare!
n-am mai fost de mult pe aici, dar n-am avut mare lucru de povestit.
am o mini orhidee cu tija noua si plina de boboci. abia astept s-o vad inflorita :)
ce ar trebui sa fac cu tijele vechi si care nu s-au uscat? le las? le tai? floarea face o tija noua si cea veche nu da deloc semne de uscare.
am o minunatie de orhidee alba care a fost putin traumatizata de motanul meu. a fost daramata si si-a pierdut 2 frunze. de facut radacini face, pare sa-i mearga bine una peste alta. ar trebui sa-mi iau gandul de la flori prea curand, nu?
in rest, nu pot decat sa va felicit pentru minunatiile voastre.
 

lelia

Well-Known Member
Bine ai revenit Laura !
Tijele vechi nu deranjeaza planta ,daca sunt verzi pot produce ramificatii cu flori .Le tai doar atunci cand se usuca .
Cea traumatizata va inflori curand ,sunt foarte rezistente aceste plante si destul de harnice .Te asteptam cu poze de la mini phala si cu vesti cat mai bune . :D
 

lauram22

New Member
lelia a spus:
Bine ai revenit Laura !
Tijele vechi nu deranjeaza planta ,daca sunt verzi pot produce ramificatii cu flori .Le tai doar atunci cand se usuca .
Cea traumatizata va inflori curand ,sunt foarte rezistente aceste plante si destul de harnice .Te asteptam cu poze de la mini phala si cu vesti cat mai bune . :D
merci pentru raspuns!! nu voi taia tija, pentru ca arata destul de bine. mi-era doar frica sa nu-i consume din energie...
din 4 phale, 3 fac radacini si frunze... iar asta mini s-a gandit sa-mi faca o bucurie... :) revin cu fotografii cand va fi inflorita in toata splendoare ei :wink:
 

Elektra

Member
CristianG a spus:
Elektra, fiecare planta are un ritm anume, unele au personalitate. Eu am avut o orhidee phale care nu mi-a inflorit doi ani. Anul acesta a inflorit! Eu zic ca o sa fie bine. Pana la urma o sa-si dea drumul. :wink: :D
O sa-si dea drumul pentru ca nu are de ales :) , de 3 zile am inceput terapia soc cu cuburi de gheta...sa o vad acum :twisted:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus