Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Cristian va fi o nebunie la tine!
Suuper!
Abia astept sa o vad inflorita!
Kati felicitari pentru ingrijirea ei.Se vede ca ii place pentru ca apar noile radacinute.
Sa le mearga la toate bine si sa va bucure cu cat mai multe flori!!
Stiu ca o sa fie o nebunie.....Nici nu vreau sa ma gandesc.In orice caz, stie ca o iubesc. Nu degeaba vorbesc cu ea zilnic! :D
 

CristianG

Well-Known Member
Kati, te descurci excelent.Felicitari! Se vede ca ii merge bine.Continua tot asa si ai sa vezi ca in final vor aparea si florile... :wink: :D
 

Kati

Active Member
sarselia a spus:
Cristian va fi o nebunie la tine!
Suuper!
Abia astept sa o vad inflorita!
Kati felicitari pentru ingrijirea ei.Se vede ca ii place pentru ca apar noile radacinute.
Sa le mearga la toate bine si sa va bucure cu cat mai multe flori!!
Mersi :oops: Asa sa fie!

Cristian, abia astept poza cu floricelele deschise :D
 

Kati

Active Member
CristianG a spus:
Kati, te descurci excelent.Felicitari! Se vede ca ii merge bine.Continua tot asa si ai sa vezi ca in final vor aparea si florile... :wink: :D
Multumesc! :D
Hmmm, abia astept florile sa vad ce culoare vor avea.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati, trebuie sa asteptam. Altceva nu avem ce face. Are in total 12 boboci. Un boboc tocmai s-a deschis. :) O sa postez poze atunci cand o sa infloreasca toata tija.... :mrgreen: :D
 

mikiduzza

Member
doamne cristian, pe zi ce trece tot mai multi boboci iti face..
am inteles ca iubirea e foarte mare intre voi, dar chiar asa???
ma bucur tare mult, si de-abi astept sa ne-o arati in toata splendoarea ei, inflorita toata :indragostit:
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
doamne cristian, pe zi ce trece tot mai multi boboci iti face..
am inteles ca iubirea e foarte mare intre voi, dar chiar asa???
ma bucur tare mult, si de-abi astept sa ne-o arati in toata splendoarea ei, inflorita toata :indragostit:
Vanda s-a oprit la 12 boboci. Suficient pentru marimea ei. Anul trecut a facut 10 boboci. Anul asta cu 2 boboci mai mult. Da, o iubesc pentru ca este ciudata, are florile albastre si mie intotdeauna mi-a placut culoarea albastra, imi place sa vad cum cresc radacinile in vas. Imi aduc aminte cand am achizitionat-o anul trecut in martie, ca am carat-o de la Hornbach in conditii cumplite. Era intuneric, lapovita si ninsoare, i-am pus in cap o punga care cu greu a ramas peste ea pentru ca lapovita sa nu ii ude florile mari. A trebuit sa traversez un camp ca sa ajung in cele din urma cu ea la statia de autobuz. Totul pe intuneric...Acum cred ca imi multumeste ca am luat-o de la Hornbach si nu am lasat-o sa se degradeze si sa moara....Avem o relatie superba de iubire unul fata de celalalt. Plantele niciodata nu ne vor jigni, niciodata nu vor fi false, niciodata nu vor avea masti, niciodata nu vor trada pe nimeni, niciodata nu mint, iubesc neconditionat. Ele doar exista! Nu vorbesc...Nici nu este nevoie...Modul lor subtil si tacut de a ne rasplati, intrece orice imaginatie. De vina de toate acestea este doar Dumnezeu si ii multumesc din suflet. :) 8)
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
foarte bine spus! Si eu ador linistea plantelor si frumusetzea florilor :clap:
Florile sunt niste daruri....Daca suntem atenti la ele, cu siguranta ca ne vor impartasi din bucuria lor. Sunt hrana pentru suflet! :wink: :D
 

diana999

Active Member
Da...hrana pt suflet! :indragostit: Poate nu totdeauna suntem atentzi cu ele dar ele tot ne rasplatesc cu floricele.Nici nu stiu cum am trait pana acum fara flori!
scuze pt offtopic :oops:
 

ani

Member
Asa tin eu Vanda, o pulverizez zilnic si de doua ori pe saptamana ii fac baie prin imersiune in caldarea cu apa. Duminica primeste ingrasamant Compo pentru orhidee in apa de baie:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Felicitari,Ani!
E printre putinele Vande pe care le vad suspendate si la care le merge bine.De regula multi au incercat, dar sansele de reusita au fost mici.
Cei mai multi le cresc in vase deoarece umiditatea este mai mare si mai ales constanta.
Dar ce sa zic?Jos palaria si sa ai parte de ea!
 

CristianG

Well-Known Member
ani a spus:
Asa tin eu Vanda, o pulverizez zilnic si de doua ori pe saptamana ii fac baie prin imersiune in caldarea cu apa. Duminica primeste ingrasamant Compo pentru orhidee in apa de baie:
Mmmm! O ai de mult timp? Ti-a inflorit pe balcon? 8)
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:eek:
Felicitari,Ani!
E printre putinele Vande pe care le vad suspendate si la care le merge bine.De regula multi au incercat, dar sansele de reusita au fost mici.
Cei mai multi le cresc in vase deoarece umiditatea este mai mare si mai ales constanta.
Dar ce sa zic?Jos palaria si sa ai parte de ea!
Nu zi hop, pana nu aflam toate informatiile...Vandele suspedate se degradeaza in timp. Este o falsa impresie ca totul este ok. Nu se vede bine starea radacinilor ca sa putem spune ca ii merge bine... 8) Abia apoi putem sa tragem o concluzie.....
 

Kati

Active Member
Am o intrebare: am auzit ca vanda infloreste cand are 6 ani - gresesc?
Dar mai exista si puii vandelor. Se considera la fel vanda crescuta din samanta cu vanda pui :? Sau puiul infloreste mai repede?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm si eu stiam ca au nevoie de 6 ani pentru a ajunge la maturitate.
Puiul meu dupa cum arata cred ca are vreo 2-3 ani dar inca e mic pentru inflorire.
Cred ca cel mai bine e, sa iei o planta care ori a inflorit ori e pe punctul de inflorire.Cu puii , zic eu, e mai greu si mai ales ca dureaza extrem de mult pana cresc.
Si cresc greeeuuu...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus