Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Sa stii ca da....
Pe bune acuma e greu cu ele daca sunt luate de pui.Mai bine iei o planta matura ca asa ai si bucuria sa o vezi inflorita.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
:rofl: :rofl: :rofl:
Sa stii ca da....
Pe bune acuma e greu cu ele daca sunt luate de pui.Mai bine iei o planta matura ca asa ai si bucuria sa o vezi inflorita.
Aici sunt de acord. Sa cresti pui este dificil in sensul ca este posibil sa moara pe drum. O planta matura iti infloreste, te poti bucura de ea atata timp cat esti in viata. Dupa aceea nu mai conteaza. Ti-ai bucurat sufletul si atat. Am si eu un pui lipit de planta mama insa cred ca nu o sa apuc sa il vad inflorit.Ma intreb cati ani are vanda care tocmai mi-a inflorit....Si cand te gandesti ca a fost crescuta de mica, undeva departe, atatia ani..... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pui nu...si nici a radacina ca imi pare prea bombata tija in partea superioara.
In orice caz daca e tija chiar vei avea parte de un fenomen interesant.
Sa ne mai arati poze cu evolutia ei!
Bafta mare mare!
 

ani

Member
Am cumparat vanda anul trecut, nu stiu cat de "batrana" era. Acum a inflorit la mine pe balcon. Iarna o tin in vasul de sticla in camera la 24 grade.
Asa arata radacinile:
 

CristianG

Well-Known Member
ani a spus:
Am cumparat vanda anul trecut, nu stiu cat de "batrana" era. Acum a inflorit la mine pe balcon. Iarna o tin in vasul de sticla in camera la 24 grade.
Asa arata radacinile:
Draguta foc....A inflorit suspendata? Sta suspendata vara? Doar iarna o pui in vasul de sticla? Arata bine planta, radacinile arata si ele foarte bine....Felicitari Ani! :D
 

Kati

Active Member
sarselia a spus:
Pui nu...si nici a radacina ca imi pare prea bombata tija in partea superioara.
In orice caz daca e tija chiar vei avea parte de un fenomen interesant.
Sa ne mai arati poze cu evolutia ei!
Bafta mare mare!
Mersi! :D Sa mai creasca putin si ii mai fac o poza :)
 

Kati

Active Member
ani a spus:
Am cumparat vanda anul trecut, nu stiu cat de "batrana" era. Acum a inflorit la mine pe balcon. Iarna o tin in vasul de sticla in camera la 24 grade.
Asa arata radacinile:
Ani, este minunata Vanda ta! Sa-ti traiasca! Ma cam bate un gand s-o scot si eu pe perioada asta ba prea ploioasa, ba prea calda, in concluzie prea umeda in general. Am vazut ca unele radacini ale ei tind sa faca mucegai negru, ceea ce e alarmant. Noroc ca doar la radacinile vechi, cele noi arata foarte bine. Am folosit solutie anti-mucegai, acum sa vedem.
Voi ati patit asa vreodata? :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ani, e minunata Vanda ta si te felicit pentru ingrijirea ei!
:D
Legat de radacinile cu mucegai din pacate, Kati, nu m-am lovit de acest fenomen.Vanda mea nu sta cu totul in vaza ci e agatata de ea.Radacinile ii sunt libere dar in vaza.
Si eu am incercat toate metodele si aceasta a dat cele mai bune rezultate.
Eventual fa o poza radacinilor ca sa vedem despre ce este vorba.
 

Edelweiss

Active Member
sarselia a spus:
Ani, e minunata Vanda ta si te felicit pentru ingrijirea ei!
:D
Legat de radacinile cu mucegai din pacate, Kati, nu m-am lovit de acest fenomen.
Nici nu iti doresc sa te confrunti cu fenomenul asta :) Am patit-o si eu candva...
 

Kati

Active Member
Arselia, nu e asa de mare pericolul pana la urma. Am ridicat putin planta peste nivelul vazei, am curatat radacinile putin, si sper sa fie bine. Si sper sa se opreasca odata ploaia asta nesuferita, ca din cauza umezelii s-a intamplat totul :x Mare lucru nu se vede pe radacina, este putin mai inchisa la culoare cand e uscata, doar cand e uda ma baga in sperieti, ca pare neagra de tot. Asa se vede in poza:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5482939276368435378


ani a spus:
Kati, pentru mucegai pulverizeaz-o cu ceai de musetel. Sa te bucure cu flori frumoase!
Ani, multumesc, o sa incerc! :hug:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus