Aeschynanthus

Roxana

Active Member
:clap: Foarte frumoase, Monis!
O tii la soare, nu? ca am si eu un puiut micut, dar de cand l-am primit nu a mai crescut. Este adevarat ca la tinut cam la umbra, dar acum l-am mutat, la geam, la soare. :D
 

MONIS

Member
este agatat de galeria unei ferestre orientate spre vest....ceea ce cred e ca nu prea ii place sa fie mutat....isi poate pierde boboceii
 

Roxana

Active Member
Aeschinanthus-ul meu nu se simte prea bine de la un timp. Cred ca nu ii place tare mult soarele direct. In ultimul timp l-am tot mutat si nici asta nu cred ca i-a convenit.
 

daisy111

Active Member
Fetelor,oare de ce plange floarea mea?Am vazut ca ii pica foarte multa apa din cupa florilor. :eek: :?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
pot fi multe motive, daisy. Da-ne mai multe detalii. Eu pe al meu il tin direct in soare, in pamant de cactusi, dar il ud relativ des ( daca sta in soare se usuca repede) cu apa fie plata fie de la robinet dar pe care o las in sticla macar 1 o zi.
 

daisy111

Active Member
Soare are foarte putin dimineata.Pamantul e acelasi in care am cumparat floarea pt ca daca a fost plina de flori,nu am riscat sa-i schimb pamantul ...si-apoi nu stiu cum sa il schimb ca e foarte deasa :? de udat,nu cred ca sufera de apa,cu exceptia zilelor cand mai lipsesc de aici si ii pun apa la plecare,dar nu cred ca tine 3zile.....iar apa este de la robinet tinuta in bidoane cateva zile.
Lacrimile ei vad ca sunt lipicioase.
 

ena

Member
Ai mei sunt plini de boboci. Si cand se pun pe inflorit nu se mai opresc. Au fost infloriti pana in vara... Aproape ca ma plictisisem eu de atatea flori. :oops:
 
Sus