Agapanthus

ghia_don

Active Member
Noutati despre agapanthusii mei: din doi , unul albastru si unul alb (la cumparare), dupa ce i-am asezat intr-un loc mai insorit, am ramas tot cu doi, dar albastri :eek: ....adica cel alb s-a albastrit.
Dya, al tau, cel alb ce face?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu ce face al lui Dya dar al meu anul asta desi nu l-am mutat din loc si l-am hranit numai cu bunatati :rofl: nu a vrut de loc sa infloreasca :( cu atit maimult cu cit in iarna l-am tinut "pe uscat" si la loc racoros asa cum stiu ca ii place si cum fac an de an :x .La anul il sanctionez........... :wink: nu stiu cum dar ma mai gindesc la o metoda :rofl:
 

MONIS

Member
sa plantez si eu....am 5....albastri....nu stiam ce sa aleg....ghiveci sau gradina..... :oops: am ales.....ghiveci neincapator :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cit se poate de....neincapator :mrgreen: .Asa iubeste sa se bage unul in sufletul aluilalt.Parca ar vrea sa li se sufle in ceafa :rofl:
Succes la inflorire :!:
 

dana_rusu

Member
agaphantusul ii place inghesuiala de ce este ghiveciul mai mic de ce infloreste mai frumos ,in plin soare percum cactusii si fara prea multa ingrasaminte,al meu a inflorit in fiecare an dar afara daca il plantati in gradina ma gandesc ca avand multa largime nu mai infloreste ,parerea mea :?
 

karmenutza

Member
Cred ca si agapanthusul creste greu. Sau nu am eu rabdare destula. Cred ca are cam 3 - 4 saptamani de cand l-am plantat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: da .Creste greu intr-adevar.Iti mai trebuie citeva pastile de rabdare poate chiar un flacon :)
 
D

dyayzh

Guest
Oare de ce a devenit "curgator"? Toate tijele inflorite, atarna :(


 

IZA

Active Member
dyayzh , am privit in albumult tau si mi-a placut fooooooarte mult ce am vazut . Ai plante deosebite cu flori minunate. Felicitari!! Se vede ca le iubesti. Acum agaphantusul cred ca s-a plecat dupa lumina. Lui ii place afara in soare . Mama ii are de 20 de ani si crede-ma ca are foarte multi. Le place iarna la 10 grade si afara vara. Floarea tine si o luna. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai saracutul daca il tii cocotat?Ce sa faca si el?Ca sa iti arate tie florile a hotarit a sa le atirne :rofl:
Bine ca ti-a inflorit! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine a inflorit cel alb si cel albastru. Momentan poze cu cel alb.


 

magda

Active Member
Moderator
al meu nu a inflorit :( este bleu, a stat la 10 gr. C peste iarna, dar nu si-a pierdut frunzisul.In pamant are niste radacini groase ca ale cliviei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici al meu.Este al doilea an de cind nu imi infloreste.Primii ani a inflorit frumos.Nu am mai umblat la el special si totusi........... :cry: .Acum tinut in ploaie este exceptional ce sa zic?Dar numai ca frunze caci flori...........nema :(
 

IZA

Active Member
:D
Ce ziceti de ai mamei??
Popgeo ,tare frumosi sunt si cei albi. A cumparat sora mea albi de la gardener si din 4 plante una a inflorit albastru tot asa dar mai deschis parca un pic. Trebuiau sa fie albi dar mai sunt trei de inflorit asa ca... speranta moare ultima. Mama adora acesti crini de aceea are atat de multi si asa cum am mai scris de 20 de ani sigur ii are. Tin eu minte cand a primit primul pui :rofl: :wink:
 
Sus