Agave

sicora fabian

Active Member
Si frunza opusa celei bolnave are probleme, Irina. Eu as fi de parere sa o lasi asa si dupa ce se va usca sa o zmulgi - se va desprinde usor. Daca totusi ti se pare inestetica, pudreaza taietura cu praf de carbune, cum a spus Edel!
Minus 27 de grade, Edel? Adica o lasi afara peste iarna?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Estetica nu ma intereseaza acum, ca oricum e in casa la somnic. Dar vad ca in loc sa doarma se tine de prostii :x Oare sa fie asa din cauza schimbarii mediului?
 

sicora fabian

Active Member
In casa-i cald, Irina, deci nu "doarme". Vezi doar sa nu aiba multa apa, nu cred ca-i bolnavioara. Nu mi s-a intamplat niciodata asa la agave, la aloe am mai patit-o, dar cred ca era de la apa stagnanta, insa n-au murit. Frunzele respective s-au uscat si au cazut!
 

irinabv

Active Member
Moderator
O tin la intr-o camera neincalzita, la un loc cu celelalte plante, la 10-15 grade in functie de temp. de afara. Apa nu i-am mai pus deloc. Oricum, o mai urmaresc, si daca e cazul va mai bat la cap :) Multumesc de raspunsuri.
 

Edelweiss

Active Member
Da Fabian, o tin afara in balcon inchis dar nu o ud deloc iarna.

Agavele cand sunt mici mai pierd din frunze, nu-i motiv de ingrijorare. Daca se ofileste o frunza nu moare planta. Unele mor, altele apar...
Pana pe la 4 ani e bine sa tii puiul in casa, va creste frunza cam lunguiata, e iarna, lumina putina. Vara isi revine. Multa apa sa nu-i dai acum...1 data la 2 saptamani depinde cat e de cald. Sa nu stea apa in farfurioara, sau vezi scurgerea din ghiveci sa nu fie astupata de radacini...bagi un bat ceva si desfunzi.
Daca mai apare o frunza galbena in afara de astea 2...taie-le, scoate planta din pamant si schimba pamantul, apoi plantezi iar agava cu radacinile taiate.
 

fixpix

Active Member
wow. aia da mutanta!
deci o duce bine la frig? pot si io scoate agavele mele pe balcon inchis. nu sunt asa mari ca ale tale. as zice ca is de vreo 2 ani. max.

dar am si un puiutz de agave neo-mexicana si mi-a promis tipu de la care o am ca o sa reziste afara in gradina linistit, numa' sa mai creasca olecutza.

si o sa imi cumpar si seminte de agave parryi care cica is si mai rezistente.

si aloe / haworthia sunt rezistente la frig? adica la un balcon inchis si ne-incalzit? ca as pune altceva pe pervazurile ferestrelor :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
si agava mea e imensa dar nu cred ca are chiar 37 de ani ca a lui Edelweiss.
in orice caz iarna sta in pivnita unde sa tot fie vreo 5 grade sau ma rog in functie de cate grade sunt afara si ii merge foarte bine.
o am de ceva ani si am primit-o asa mare dar nu am avut nicio treaba cu ea.
daca nu o uzi mult nu sunt probleme cu ea.
 

gino

Member
Sa stiti ca Agavele, ca si cactusii, nu se uda iarna.
Sunt plante deosebit de rezistente si iti trebuie multa...vointa ( a se citi nepricepere :D ) ca sa le poti ...ucide !
 

dana_rusu

Member
au si ale mele ceva ani in spate cea verde cred ca vreo 15 de cand este la mine ,eu le-am tinut in gradina pana cand nu am mai putut sa le manevrez fiind grele si nu m-am indurat sa le tai frunze sanatoase
 

anasstasia

Active Member
Chiar sint superbe agavele tale, Dana. :D Care este ritmul lor de crestere? Eu am acum 2 micute. Citi ani trebuie sa rabd ca sa le vad mari? :( :cry:
 

gino

Member
Daca sunt de talie mare, le trebuie cel putin 5 - 6 ani ca sa fie cu adevarat mari. Iar de inflorit, ehei...in jur de ...50 de ani.
Dupa inflorire planta batrana moare !
 

anasstasia

Active Member
Nu ma pasioneaza ideea infloririi, pentru ca stiu ca ulterior o pierd. Si stiu ca infloreste in vreo 50 ani. Insa o vreau mare si fumoasa.
Dar cum eu am una de 2 cm....... :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Pai nu o sa le supar cu transplantatul? Cind in gradina, cind din gradina in ghiveci? Nu o sa le rup radacinile?
 

gino

Member
Nu este obligatoriu toamna sa fie replantata in ghiveci.
Poate sa stea foarte bine cu radacinile infasurate cu ziare pana in primavara cand va fi iar plantata direct in sol.
 
Sus