Altoire hibiscus

sicora fabian

Active Member
Doina, eu l-am scos dupa trei saptamani. Deja era foarte bine sudat de portaltoi. Nu pare sa sufere, altoiul se dezvolta normal in continuare!
 

Floria

Active Member
Mi-a reusit experimentul. Am altoit in urma cu o luna Hibiscus Syriacus cu floare dubla pe portaltoi de Hibiscus Syriacus cu floare simpla. Am prins curaj , de-acum altoiesc toata curtea. Priviti ce mugurasi i-au aparut.
 

ghia_don

Active Member
Eu ma pot declara super multumita :)
Voi avea un hibi cu trei culori, pentru ca s-au prins ambii altoi care i-am pus. Voi face poze miine, pe lumina si am sa vi-l arat :wink:
 

ghia_don

Active Member
Dupa cum v-am promis, iata si pozele
-planta intreaga

-fiecare altoi

Cred ca va dati seama ce mult ma mindresc cu hibiloiul asta, mai ales ca nici prin vis nu mi-a trecut ca voi altoi eu vreodata... :)
Si mai am un altoi de cais prins pe piersic :dans:
 

Simina

Active Member
La mine n-a reusit experimentul. Altoii s-au uscat dupa o luna si jumatate.
Dar a fost prima incercare, deci nu e nici un bai. Data viitoare poate am mai multa bafta.
 

Floria

Active Member
Ai mei au crescut bine , nu le-am desfacut inca bandajul, ii las asa pana in toamna , sa-i pot deosebi de cei nealtoiti
 

ghia_don

Active Member
Floria, vezi ca pina in toamna bandajul va strangula tulpina, trebuie sa-l desfaci si sa-l mai largesti daca vrei sa-l mentii pe planta.
 

Floria

Active Member
Aoleu Ghia la ce munca ma pui.... sper din tot sufletul sa se dilate singur pentru ca altfel va trebui sa desfac cam 100 de bandaje. :rofl:
 
Sus