Altoiri...

sicora fabian

Active Member
AP

Fiind plangator(pendul), altoirea trebuie facuta la 1,8 m inaltime. Ai doua variante:
1 - lasi puietii sa creasca pana depasesc aceasta inaltime si apoi ii altoiesti in despicatura:
2 - ii altoiesti acum in ochi dormind, urmand ca dupa ce cresc lastarii din altoi, sa-i palisezi vertical pana ce depasesc 1,8 m inaltime.
Pentru altoaie: intr-o punga iei o carpa uda, mergi la locul cu pricina, tai cativa lastari(calculezi 2 ochi pt un portaltoi plus inca atatia pentru siguranta) si le iei portiunea mediana( nu de la varf sau de la baza - sunt prea cruzi sau prea lignificati), apoi indepartezi lamina(frunza), astfel incat sa ramana petiolul(codita frunzei) pe lastarul altoi, ii invelesti in carpa uda, ii pui in punga si tine si doua zile.
Stii sa altoiesti in ochi?
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

n-am altoit in viatza mea!
dar am cartzi si o sa fac exact ca acolo
n-ar fi primul lucru pe care il fac prima data in viatza mea si mereu a mers
chiar daca nu reusesc din prima,oricand pot incerca a 2 oara ,nu?
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

:rofl: na bine ca taman am si cutzit ,chiar si sfoara de altoit si "crema" pt oblojit altoiu
altoi inca n-am si..........sa vaz cum sed cu indemanarea
 

sicora fabian

Active Member
AP

Pentru altoit in ochi nu-ti trebuie mastic. In ce priveste legarea, eu folosesc fasii taiate din pungi de PE. Am vazut acum vreo 10 ani la niste rusoaice cand altoiau trandafiri si le-am "furat" patentul. Se muleaza mai bine pe lastar, inchide mai bine rana si pastreaza umiditatea, nalasand apa de ploaie sa patrunda in interior. Bafta!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fabian vrei te rog sa imi traduci si mie:"pungi de PE" :?
Ce au rusoaiecele si noi nu? :rofl: :rofl: :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Da, albela, dar un pic mai grosute, nu din acelea care se vand la sul, ci la bucata. Cat despre rusoaice, in afara de tuica aia puturoasa de sfecla pe care o beau si ele cu borcanul, nu au nimic in plus fata de romance, dimpotriva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ooooo :eek: .......ce raspuns sobru .....Dar la asa o intrebare de soi ce neam de raspuns as fi vrut si eu sa primesc? :wink:
Multumesc frumos :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Bine, le-am spus "rusoaice", dar de fapt erau basarabence. Cum mie nu-mi prea place alcoolul, n-am putut sa ma lipesc de ele, dar le-am urmarit la treaba - adevarul este ca au o mana la altoit, ceva de invidiat, dar au si experienta si practica, altoiesc anual mii de trandafiri, am avut ce invata de la ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca isi altoiesc si partenerii cu aceeasi mina dupa atita sirop de sfecla :evil: .Dar daca sunt destoinice la trandafiri le iertam micile "scapari" si mai ales te cred pe cuvint :D
 
A

Anonymous

Guest
punga de aia de la market de 0,3 bani sau sac folosit la gunoi?(asta ca stiu daca e importat)
gasesc io ceva sa imbrobodesc altoiu!
numa sa ma ma lamur ce inseamna in oki,ca in tai ai zis in despicatura si de aia stiam,adica ma documentasem
 

sicora fabian

Active Member
AP

Exact ca la trandafiri, Elf_a. Faci o incizie in coaja sub forma literei T intors, dezlipesti un pic colturile. iar de lastarul altoi, detasezi un ochi pe care sa fie o bucatica de codita(exact cum scoti bursa lui Fabricius de deasupra cozii gainilor, dar nu asa adanc), si o impingi sub coaja, pe langa colturile dezlipite ale T-ului, apoi invelesti cu fasia de folie sau sfoara. Daca dupa 2 saptamani codita se ingalbeneste si cade, 90% s-a prins, daca se usuca, mai incearca!
Pentru Gabiuta, ti-am spus ca voi incerca sa altoiesc lamai in ochi, deocamdata s-a prins, sunt curios daca nu-l respinge, portaltoiul s-ar putea sa nu fie lamai. Este mult mai usor in ochi decat in despicatura!
Nu sacosa, punga de 1 - 2 litri, transparenta, dar care nu fasaie cand o freci intre degete. Am spus de despicatura in cazul in care ai deja portaltoi de 2 metri. Reciteste mesjul. Bafta!
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

cu altoitu m-am lamurit da ce dumnezeu e " bursa lui Fabricius de deasupra cozii gainilor" va ma macina
 

sicora fabian

Active Member
AP

Cand transezi o gaina sau un pui, deasupra cozii are o glanda pe care o scoti cu cutitul deoarece nu este buna de mancat; tot asa prelevi si ochiul altoi de pe ramura.
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

io iau doar pulpe si piept separe
pt animale iar separe iau spate cu aripi.......de acilea nestiintza mea
da propit sa ma duc sa iau un pui grill si sa -mi exersez talentele de altoitor! :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Ai spus ca ai o carte despre altoiri, vezi ca la fiecare metoda de altoire are si desene sau schite, unde iti arata cum trebuie sa tii briceagul si cum sa detasezi mugurele altoi de pe ramura. Grabeste-te caci este sfarsitul perioadei pentru oculatie, cand seva inceteaza sa mai circule, nu mai poti altoi sub coaja.
 

mirela06

Active Member
Vreau sin eu o asa carte. Pai am crezut ca-i usor altoitul ca am facut cindva o experienta si norocul chiorului :rofl: mi-a reusit. Pacat ca este in curtea altuia si nu ma pot lauda a fi in a mea. Ce sa-i faci!Exersezi la altii si cind vezi ce talente ai, te minunezi ... si nu mai altoiesti :rofl:
 
Sus