Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
O munca de cateva ORE.
Toti bulbii sunt de acelasi fel... orange-u ala comun.
I-am scos pe toti din ghivece, i-am separat, si i-am re-plantat pe cei mai maricei sau cu boboc in devenire.

 

nick1971

Active Member
sunt superbi! :D
la mine sumatra a fost cel mai inalt, nu exagerez a avut aproape 1m tija :)
maine va arat floarea la ultimul amaryllis pe sezonul asta, red nymph si se mai pregateste a treia tija la pink surprise si a doua tija la picotee red lining
 

dorica

Member
tare frumosi!!!!!!!!
ai mei nu vor sa infloreasca deloc si nu stiu de ce pt ca i-am avut si in repaos dar.... :?
 

fixpix

Active Member
BG, e mare bulbu? Dar ghiveciul?
Cum l-ai iernat.
Trebuie bulb mare, ghiveci mic, la uscat pe perioada iernii pana apare in mijloc semn ca infloreste. Il poti ierna fie in ghiveciul in care creste in restul anului sau scos si prin ziare, etc.
Ai mei au stat la uscat dar in camera in care stateau ai mei la casa (deci destul de cald). Multi is cu tija florala in devenire. Asa ca nu stiu daca pe langa uscaciune e necesara si racoarea sau nu.
Cam asa facem noi. :mrgreen:
 
Bulbul e mare ,ghiveciul si el este maricel ,nu a fost la iernat ,deci se pare ca nu am facut nimic cum trebuie ,sa il scot si sa il mut intr-un ghiveci mai mic sau il las acolo pana la iarna :? ,tare as vrea sa il vad inflorit :D
 

fixpix

Active Member
Mna, intrebare de baraj.
Daca il muti acuma, il dereglezi.
Zic sa il lasi asa cum e, poate la vara sa iti dea niste flori.
Oricum la toamna, daca zici ca ghiceviul e mult prea mare si bulbul inoata, il poti muta sau chiar scoate si pastra la uscat.
Dar nu sunt EXPERT...cred ca Cornelia e mai de referinta la amarilishi.
:roll:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus