Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IoanaTweety

Active Member
F frumosi..mie imi place si double record...

Eu am o problema cu ai mei...dupa prima tija le-au dat frunze, ce ai crescut binisor. Acum au aparut si randul 2 de tije, insa stationeaza si chiar se usuca am impresia. sa tai frunzele pt a stimula tijele? ce sa fac?
 

adite

Active Member
Aceeasi problema o am si eu. Blossom Peacock este la a treia tija care pare sa se fi oprit, inainte de a iesi capsula cu boboci complet, la lumina. La Double Dragon, a doua tija pare sa mai aiba resurse, desi a crescut foarte incet, pana acum.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una nu te-as sfatui.Cred ca mai degraba as renunta la tije in favoarea frunzelor.Bulbul se hraneste prin acestea si probabil ca are anumite lipsuri de nu mai poate sustine si cea de-a doua inflorire.Incearca ceva ingrasamant de asemenea.
Tin pumnii!
 

IoanaTweety

Active Member
Are deja ingrasamant tip granule in cocosul in care sunt plantati....ei inseamna ca de acuma ii pun mai deoparte ca nu ma mai bucura decat cu frunze inalte si flori ioc. :rofl: La colt cu ei! :)
 

adite

Active Member
S-au uscat bobocii din a treia serie de la Blossom Peacock. Parca ar fi putrezit din interiorul bulbului. Sigur are o problema bulbul, pentru ca si frunzele crescute sunt anemice si cu mici pete rosii, asa cum avea si bulbul cand l-am primit. Bulbul e tare si a cresut un bulbisor langa el.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi Maria , pai zicea nevasta sa ma uit mai mult la el poate iese ceva :rofl:

si Pasadena Double

ma temeam ca vor fi mai spalate culorile dar am avut grija de hrana lui si se pare ca au iesit bine , chiar mai intens :giggle:

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Osmocote cu Peters pro si Epsom

era un ultimul bulb si era chinuit , mult mai mic decat media si a facut floare , trebuia cica sa o tai si nu am taiat-o de rau ce am fost si ma speriasem ca pierd bulbul care si acum e mai mic ca restul si am zis macar sa salvez bulbul decat o floare , dar a functionat si le am pe ambele si la culorile lui

uraaa :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am scos de la rece bulbul din seminte de Lemon Lime X pasadena Double , sa vad daca vrea sa faca floare la 6cm diametru , ca am vazut la Carr ca au floricele dar mici

:wink:
 

akhalteke

Member
Sa va traiasca frumosii! Ma delectez si eu cu imaginea lor, ai mei dorm linistiti pana cand ii voi putea scoate afara, caci in casa, spatiu - ioc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus