Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
ms!eu nu pun ingrasaminte la plante in general,asa ca nu stiu daca am sanse la capitolul acesta..in schimb,persoanele d la care am luat puii de crin nu ii fertilizau absolut deloc,si totusi infloreau in mai multe etape fara nicio problema :roll: !asta este,am spus-o si o mai spun:norocul meu :| !
intr-acevar,m-am uitat acuma pe google si am vazut fotografiile cu el inflorit si cred ca este agapanthus!!!!!multumesc mult pt lamurire!!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am inteles. Dar de ce nu vrei sa le pui ingrasaminte? Ca doar nu sunt plante comestibile sa zici ca vrei fructe ... organice.
 

marean

Active Member
pt ca...nu mi se par ok...nu stiu cum sa-ti explic...mai bine las sa se dezvolte in propriul ritm o planta decat sa o fortez eu cu toate chimicalele posibile si imposibile!
nu resping faptul ca ,dupa o perioada de timp ,pamantul isi pierde valorile optime pt buna-crestere a plantei,si nici un mic "ajutor" din partea noastra,atata timp cat nu afecteaza cursul normal al dezvoltariii plantei :wink:,dar ingrasamintele tip"pt dezvoltare bogata","pt inflorire"mi se par deja...invazive :!:
multumesc de ajutor! :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa stii ca nici eu nu ma omor cu ingrasamintele la plante. Daca le pun de 2-3 ori pe sezon. Insa, in cazul Hippeastrumilor va trebui sa facem o exceptie. Eu asa o sa procedez dupa ce se trec florile si va tin la curent, anul viitor, cu felul in care vor reactiona bulbii in pragul celei de-a doua infloriri.
 

zamfira

Member
Cornelia, sa-t itraiasca si sa infloreasca mult de acum inainte !!:)
Am si eu niste amarilis care au inflorit mai in iarna si acum dau semne ca ar vrea sa hiberneze . Ce sa fac ? Ii las in repaos sau nu ?Ii bag in beci ? tocmai acum cand trebuiau pusi la "ingrasat" ..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata-i pe toti trei infloriti:



Mai am un lenes, sper sa va povestesc si de el in curand.
Sa va spun ca am masurat prima floare la Showmaster? Are 24 cm in diametru. E uriasa.
 
Natura face tot timpul minuni!
Asa arata hippeastrumul meu in 5 mai:
http://i35.photobucket.com/albums/d187/ ... ure112.jpg
Peste 2 zile l-am gasit rupt, se mai tinea doar intr-o parte a tijei. Din pacate de suparare, ca-mi venea sa plang de necaz, n-am fost inspirata sa-l pozez. Numai de asta nu mi-a stat capul in acel moment. Am vrut sa-l desprind de tot de pe tija, apoi mi-a venit o idee: ia sa-l pansam noi - ca tot e domeniul meu - si sa-i punem o atela - ca la asta ne pricepem. Zis si facut si iata-l bandajat:
http://i35.photobucket.com/albums/d187/ ... ure146.jpg
Nu pea ii dadeam sanse mari. Si totusi... astazi:
http://i35.photobucket.com/albums/d187/ ... ure152.jpg
Mie nici acum nu-mi vine sa cred.
Si tot n-am aflat cine a fost autorul: copiii, catelusa sau pisica? Ramane o enigma. Dar important este ca va inflori.
 
Ana Maria ai dreptate. Eu sunt curioasa daca s-a lipit tija. Dupa ce se trec florile vreau sa-i desfac bandajul si sa vad cum arata, daca s-a sudat tija la fel ca oasele :rofl:
 

marean

Active Member
eu cred ca sigur s-a "lipit"tija la loc!asa am patito eu cu creanga(destul de mare)a unui hibi...era asa de mare si de frumoasa,incat atunci cand am mutat putin ghiveciul,fara sa vreau,sa rupt transversal ~1/2 din creanga...bineinteles ca nu m-am indurat sa o rup,asa ca am legat-o bine de ciotul rupt,si tineam"bandajul"umezit(asa vazusem acum multi ani la tv ca o doamna spunea ca si-a tratat prunii care aveau atatea fructe,incat crengile au cedat greutatii)
si,din fericiremcreanga si-a revenit dupa cateva luni am putut da la o parte bandajul si asta a fost tot :wink: !
p.s.:foarte frumosi crinii :D !
 
A

Anonymous

Guest
Am cumparat bulbi anul trecut,au inflorit foarte frumos! anul acesta nu vor sa-mi mai infloreasca :cry: unde am gresit?
 
D

dyayzh

Guest
Cand trebuie "culcat" bulbul de amaryllis daca a inflorit in ianuarie???
 

dorinas

Member
Eu nu-i "culc" decat la toamna, pana atunci ii fertilizez ca sa le creasca bulbul si sa aiba energie pentru o viitoare inflorire.Asta daca in toamna nu infloresc din nou ca la mine cel rosu cam infloreste de 2 ori pe an.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus