Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
da frunze au avut? sau pana acuma au tot dormit?
nu cred ca e tarziu. de ce sa fie?
sigur apuca sa-ti infloreasca!
dar ce au facut atata vreme???
 

angela draganoiu

Active Member
baga-i la iernat. rareste udarile astefl incit in vreo 2 saptamin sa nu-i mai uzi de loc apoi ii scoti din pamant scuturi bine pamantul de pe radacini ii infasori in ziare sau hartie si ii bagi intr-o camera intunecoasa si racoroasa. ii vei tine acolo pina prin februarie, apoi8 ii scoti , ii plantezi in pamant proaspat si dupa citeva zile reincepi udarea. la inceput cite putina apa apoi din ce in ce mai multa pina la normal si vor inflori cu siguranta.
 

danya

Active Member
I-am pus iarna trecuta intr o camera racoroasa si am redus udarile, dar nu i-am scos din pamant... In martie le-am schimbat pamantul si asta a fost tot. Nu au inflorit pt ca nu i-am scos din pamant, sa inteleg?
 

angela draganoiu

Active Member
nu e musai sa-i scoti din pamant dar cu siguranta le trebuie o perioada de 2-3 luni de pauza. adica fara apa, la racoare si intuneric. eu ii pun in ziare si intr-o cutie si asa ii bag intr-un dulap pe balcon.
peste vara dupa ce le trec florile ii ud si ii fertilizez pina vine perioada de iernat.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din cate stiu eu poti sa ii ai ani buni daca ii ingrijesti asa cum le place lor.
Si daca imi amintesc bine se si inmultesc bulbii asa ca de la unul mare si dolofan poti avea peste o perioada de timp mai multi amarylisi puiuti.

:D
 

marean

Active Member
Ooo,bravo,Alex,l-ai luat si mai ieftin decat mine !
Am luat unul de la aceeasi firma din Brico Pl la 10 ron,tot ieftin tare,plus ca am reusit sa-l identific si e de soi :mrgreen: !
Vad ca tu ai luat unul visiniu,si eu facusem lipici pe langa unul,e culoarea mea preferata,dar nu am putut sa ratez ocazia de a-mi achizitiona un cybister ,si la un asa pret !
Mare grija,bulbii din aceasta colectie Kolibri( nu e numel varietatii de crin,ci numele sub care il vinde firma olandeza) sunt plantati in cocos si,culmea,sunt acoperiti complet cu substrat , deci te sfatuiesc sa il tragi usor mai la uprafata ,lasand bulbul tot in cocosul in care e pus (sa nu amesteci pamant cu acel cocos,ca nu e prea bine) .
Nu uita sa il pozezi si inflorit,vreau sa vad ce am pierdut :oops: :) !
Poate data viitoare mai gasesc inca unul !
Poze maine,m-a luat un somn de numa-numa ...oricum,e o splendoare :mrgreen: !
 

marean

Active Member
Ti-as lua eu,dar nu mai aveau decat vreo 3-4 bucati rosii,unul alb si unul,aparent,alb cu roz , s-au vandut rapid ,ca al meu nu mai era niciunul (eu cand am intrat acolo am infipt mainile in el si m-am tinut asa inca o ora,cat m-am uitat pe la toate celelalte de frica sa nu il ia altcineva in intervalul acela :mrgreen: :rofl: ).
Poate trece cineva prin Obi Bucuresti si gaseste 'modelul' asta pt tine , si Alex si-a luat de la aceeasi firma ca mine . :wink:
 

gabiee

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
Am luat din Obi un Amaryllis Kolibri la 8 lei : http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Amaryllis_kolibri/IJRAZZXBPDEINHBBDAF Daca ai grija de bulb, cam cati ani poti sa il ai?


am primit in anul 2000 un bulb rosu aprins
il mai am si acum , a facut deja 2 puiuti dintre care unul a si inflorit
iata cum procedez eu
chiar azi am scos cepele din pamant , le pun in hartie si in camara cu ele la 5-10 grade
la sfarsitul lui ianuarie inceputul lui februarie le pun in ghiveci cu bulbul acoperit numai pe jumatate
pe 8 martie sunt infloriti si minunati !!!! :D
dupa ce a inflorit tai tija de la floare
prin aprilie cand e deja destul de cald afara le mut in pamant in gradinita
acum face puiutii .... si peste vara bulbul creste aprope dublu ( cele micute )
 

Mali_

Member
Am primit si eu cadou de la parintii mei care au fost in vizita la Amsterdam doi bulbi de amaryllis. Au venit direct in ghiveci. La unu din ghivece am scos "masca" de deasupra. Inainte arata asa: si dupa . La celalalt este mai dificil de scos. Ma intreb daca e bine sa ramana acolo. Dar avand in vedere ca ghivecele nu au gauri cred ca pericolul ca bulbul sa putrezeasca este destul de mare.
Alta intrebare se refera la ce tip de ingrasamant este bine sa folosesc
 

Sash

Active Member
Cum nu au gauri ghivecele?!?
Teoretic tre' sa stea bulbul ingropat in pamant cam 2/3 si nu-i trebuie prea multa apa din cauza pericolului de putrezire a bulbului.
Si daca tin eu bine minte citisem (pe aici) pe undeva ca ingrasaminte se pun doar dupa ce termina cu florile.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nu poti sa faci gauri acum? In perioada asta bulbul se tine la rece si la intuneric, si nu se uda deloc. Cam din februarie se scoate la lumina si incepe sa se ude cate putin, pana apare tija florala. Cum spunea si Sash, se fertilizeaza dupa ce trece perioada de inflorire, ca sa se pregateasca bulbul pt. urmatoarele flori. Cu ingrasamant normal pt. plante cu flori.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus