Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ena

Member
La mine au inflorit si in al doilea si in al treilea an, dar de atunci ba..... :cry: Problema este ca am vreo 7-8 si ocupa locul degeaba. Dar nici nu ma indur sa renunt la ei pentru ca tot sper sa infloreasca...
 

ghia_don

Active Member
La ora asta sint in beci la somnic...i-am dus acolo pe la inceputul lui noiembrie. Nu le-am taiat frunzele, ca se spune ca e bine ca ele sa se usuce singure, doar le curat dupa ce s-au uscat. Stau cuminti in beci pina pe la sfirsitul lui februarie, inceputul lui martie, cind incep sa-i controlez daca nu se vede bobocul...iar ei cum sint cuminti si ascultatori si il arata, ii scot la lumina. Incep sa-i ud, dar foarte putin la inceput...tija tot creste, infloreste, apar si frunzele...apoi toata vara ii ud normal, iar ingrasamint le dau cind mi-aduc aminte...
In 2007 http://i73.photobucket.com/albums/i214/ ... C03517.jpg http://i73.photobucket.com/albums/i214/ ... C03809.jpg
in 2008
Si anul asta au inflorit, dar n-am mai pus poze in album, ca sint aceiasi, n-am noutati :( ....
 

cory_helen

Active Member
am avut un amarylis portocaliu - acum nu-l mai am ca a murit... in fiecare an, in iunie si decembrie inflorea... uneori cu doua tije...

dar dupa inflorire ii taiam frunzele pana la bulb... si la birou am tipul asta de amarylis si la fel, dupa inflorire ii taiem frunzele...

tot asa, in iunie si decembrie infloreste... acum am luat de la dl. peter doi bulbi, unul de aphrodite si unul de apple blossom...

deja i-am pua in pamant si ii dau tijele florale... cate doua... de fiecare...

o sa pun poze cand vor inflori...
 
E perioada de hibernare pentru cei care au fost in vegetatie,adica cei ce-i am mostenire de la mama,au vreo 20 de ani:cei de care vorbesc i-am cumparat acum 1luna.Credeti c-am avut rabdare sa mai tin cont de ceva?? :oops: I-am plantat si va asigur ca vor inflori pe rand.TREBUIE!
Chiar daca la noi in casa n-am grad activ in fata lor sper sa fiu generalul fusta!!PUP!
 

michaela

Active Member
Eu pe toti i-am pus la "nani" - chiar si pe cei proaspat achizitionati... sunt plantati in ghivece, dar tinuti la rece... si stau cuminti... asteapta caldurica, nu prea-mi place sa-i fortez... sunt riscuri mari in putrezirea bulbului pentru ca nu consuma apa ca in plina vegetatie :(
 
Cred ca am pus cam multa apa la amaryllisul meu pt ca am observat ca e cam moale in unele locuri. L-am scos mai la suprafata de frica sa nu putrezeasca, am apasat pe coco-peat-ul ala sau cum ii zice si acum e prea putin. Doar radacinile sunt in coco-peat.Am inteles ca e nu e bine sa-l amestec cu pamant. Dupa 5 zile de intrerupere udare tot e cam moale, insa frunzele se prezinta bine.Ce sa-i fac? Vreau sa-l si indop cu ingrasamant pt ca a slabit rau. Florile de acum vreo 3 sapt : http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Amaryllis_kolibri Vreau sa mai cumpar 1-2 bulbi. In OBI n-are, Mr Bricolage la fel...la Metro Berceni am vazut ca mai aveau doar unul care nu arata f. bine. De unde pot cumpara? ( in afara de comenzi de pe net ).
 
D

dyayzh

Guest
Pentru ca este in perioada de inflorire ii poti pune ceva ingrasamant, dar nu chiar indopa :( Uda-l doar atunci cand pamantul s-a uscat, iar dupa ce trece floarea, verifica bulbul si curata-l de partile mai moi, apoi replanteaza-l pana se usuca de la sine frunzele. 3/4 afara, un sfert in pamant :wink:
 
Am taiat tija pt ca se ofilisera florile.Pozele sunt de vreo 3 saptamani sau 4.Acum are doar frunze. Mi-e "mila" sa-l curat acolo unde e moale. Mi-e sa nu-l stric mai rau. Sa-l scot de tot din ghiveci si sa las bulbul sa se usuce vreo 2 zile si apoi sa-l replantez in pamant?
 

angela draganoiu

Active Member
din cite im amintesc si Cornelia a avut mai de mult probleme cu un bulb de amarylis, a taiat din el partile stricate si bulbul n-a patit nimic ba chiar a inflorit.
 
Gata...l-am facut praf! :) glumesc. (sau sper sa nu-l fi facut praf) :D L-am curatat cu mana pana la urma pt ca se curata foarte usor.A trebuit (fireste) sa indepartez straturile lui de protectie si acum a ramas gol...tot bulbul e alb. Arata bine. L-am pus si intr-un ghiveci putin mai adanc pt ca era prea mic celalalt si ii ieseau radacinile la suprafata. Am rupt radacinile uscate si am scurtat putin radacinile pt ca la capete erau cam vestede. Nu i-am pus la loc coco-peat-ul ci am pus pamant universal. I-am pus apaa cu ingrasamant si acum zambeste, pt ca e fericit :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Incepe sa infloreasca Minerva. Are 2 tije fiecare cu cate 4 boboci. Bulbul a scazut deja simtitor. Tijele sunt mai scurte decat credeam iar florile sunt si ele mai mici decat credeam. Marginile petalelor sunt usor gofrate:

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e foarte frumoasa Cornelia! la mine Apple Blossom are deja doua boboci ,abia astept sa infloreasca !dar la Pasadena inca nimic :? m-am uitat si nu are nici o radacina ,dar bulbul e tare ,e ok! o sa faca radacini ? :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci.

Sann da, e posibil sa scoata si el tije. Nici la mine nu sunt toti gata sa faca flori. Fiecare bulb are ritmul lui. Mai ai rabdare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus