Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
Ma grozavesc si eu.... doar scris :)
Am vizitat bulbii mei din pod ieri si... m-am mirat foarte ca 2 din cei achizitionati acum cca 2 luni au format tije.... :? stand la intuneric, neudati si in frig....este clar ca perioada de repaus le este indusa cu mult mai devreme de furnizori :wink:
Bineinteles ca i-am adus la fereastra si caldurica in casa, dar nu pot sa vi-i arat..... :cry:
 

popescu gp

Well-Known Member
amarilis

Mi-a inflorit prima data amarilis Minerva -pe http://community.webshots.com/user/paraschivvvv iar ceilalti bulbi de hipeastrum i-am pus in hartie pana primavara cand ii repun in evolutie.Pana acum i-am tinut in fiecare an in propriul ghiveci uscat iar in anul urmator unii s-au stricat sau s-au facut foarte mici si au facut doar frunze Din cei de pe http://www.flickr.com/photos/32934356@N02/ am mai ramas cu cativa Sunt tare curios cum vor fi la primavara cand ii voi replanta
 

michaela

Active Member
Ma mir.... :eek: eu am bulbi de hippeastrum de cand eram copil :rofl: niciodata n-au murit tinuti asa.... :? ba mai mult s-au inmultit foarte.
In ghiveciul lor, la rece iarna...oare de ce reactioneaza diferit??? :gandit:
 

angela draganoiu

Active Member
amarilysul meu, cel care nu vrea sa faca nani, a fost "gravid" si are acum un puisor. problema e ca in loc sa faca nani, desi nu-l mai ud de mult, scoate frunze care cresc pana la o anumita inaltime apoi se indoaie. mie mi-e clar ca nu are vlaga si va intreb oare sa-l scot din ghiveci si sa-l fortez sa intre in hibernare ? dar are pui :? oare asta va trece cu bine de perioada de hibernare ? va rog un sfat.
 

michaela

Active Member
Angela-daca ai unde sa tii ghiveciul la mai multa lumina si putin mai rece, udat la fel, mult mai rar, nu cred sa fie vreo problema.
 

angela draganoiu

Active Member
pai asta cu rece .................. nu prea am unde in apartament ca stii bine cita caldura ne de RADET. ghiveciul e la lumina, nu l-am mai udat de multisor, dar rece ................. mai greu.
 

michaela

Active Member
din cauza asta creste asa... :(
la o temp mai mica si lumina mai intensa perioada asta, frunzele cresc mai viguros. In fine poate trai si asa posibil sa infloreasca in primavara, sau........... sa tai frunzele si sa-l tii in frigider (metoda de hibernare- n-am aplicat-o niciodata plantelor mele cu bulbi pentru ca am avut unde sa le tin la rece, insa unii fac asta) deci taiate frunzele si pui bulbul intr-un ziar in frigider la "raionul " legumelor- sa nu fie mai putin de 8-10 grade- si dupa 60-90 de zile il poti replanta va incepe sa vegeteze iar.
Acum alegerea iti apartine :)
 
angela draganoiu a spus:
amarilysul meu, cel care nu vrea sa faca nani, a fost "gravid" si are acum un puisor. problema e ca in loc sa faca nani, desi nu-l mai ud de mult, scoate frunze care cresc pana la o anumita inaltime apoi se indoaie. mie mi-e clar ca nu are vlaga si va intreb oare sa-l scot din ghiveci si sa-l fortez sa intre in hibernare ? dar are pui :? oare asta va trece cu bine de perioada de hibernare ? va rog un sfat.
Nu-mi permit sfaturi,doar va spun ce fac eu.Bine sau rau decideti:Cand se vede puiul binisor il desprind chiar daca are un singur fir de radacina si nici-o frunza.Consider ca nu-mi istoveste bulbul mare,iar puiul daca vrea se prinde si-l daruiesc,daca nu....nici eu n-am avut frati.....Pot sa spun doar ca am 2 bulbi de la mama care infloresc in fiecare an de 20 ani.
Anul asta am mai cumparat si altii...
 

popescu gp

Well-Known Member
hippeastrum

De obicei asta s-a intamplat cu bulbii cumparati din Olanda;eu cred ca ei le fac ceva pentru a inflori un an, dupa care se pierd;din spusele unora cica ar intepa bulbul pentru a avea o vanzare mai buna pierzandu-se bulbul
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc tuturor.
Simona puiul este inca infasurat intr-una din camasile mai groase ale bulbului (ehh mama tot ............. mama :) ), are o frunza iesita deja. il astept sa iasa complet si apoi il voi desprinde. in situatia asta am sa-l ud si am sa-l fertilizez normal. o sa revin cu udarea treptat pana la normal, ca sa pot scoate puiul.
sfaturile voastre m-au lamurit ce tre' sa fac. multumesc.
Dl. Popescu sint de acord cu Dv. ca plantele, in general, importate din Olanda sint umflate cu tot felul de substatne care le fac sa infloreasca abundent o perioada ca apoi sa moara fara sa stii care e cauza. cu toate astea am un bulb de amarilys rosu care infloreste de 3 ani in fiecare an dupa perioada de hibernare de circa 90 zile. il scot din pamant si il pun in ziare intr-un dulap in balcon unde nu e prea rece dar macar sta la intuneric.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mi se pare aberant sa stea nea olandezu' sa intepe bulbul. Il indoapa cu ingrasamant, asta e clar. Dar de aici pana la legende si inventii e cale lunga.
 
angela draganoiu a spus:
pai asta cu rece .................. nu prea am unde in apartament ca stii bine cita caldura ne de RADET. ghiveciul e la lumina, nu l-am mai udat de multisor, dar rece ................. mai greu.
Stati asa ca nu-i asa!La Brebu?Ca tot mi-adusei aminte?Ce bine ar sta ei la racoare!!!Pup!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am luat 2 bulbi de la d-nul Tibi si unul din ei are deja tija iar celalat s-a apucat sa faca frunze asa ca rapid l-am dus in pivnita la somnic pentru ca vreau flori de la el nu frunze.
mai am 2 la somnic acolo luati de mama din ceva supermarket de la reduceri ca aveau deja frunze.
sper ca anul acesta sa ii vad infloriti.
din pacate anul trecut in vara am pierdut 3 bulbi pe care i-am avut pentru ca i-am pus in gradina si pe urma nu i-am mai gasit.
nu stiu ce s-a intamplat cu ei.
probabil ca au putrezit...
 
De unde cumparati bulbii de amaryllis? Am cautat in obi, metro, mr bricolage si n-am gasit. In mr bricolage mi s-a spus ca primavara se vand bulbii de amaryllis. Am gasit in Campina la un magazin mic dar mi se pare ca nu arata foarte bine. Mi se pare prea usor in comparatie cu marimea acestuia. Se vand la cutie. Insa nu scrie firma, tara de origine, nimc. Scrie doar instructiuni in chineza si spaniola. Ce parere aveti?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus