Amenajare gradina

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Victoria si Anette exista trandafiri de umbra .Stiu sigur ca exista.Nu stiu cum se numesc insa mi-am pus eu odata problema cumpararii unora si am gasit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu la mine ci la o prietena de-a mea.Pina la urma nu am cumparat . Da,cresc si infloresc.O sa intreb si va spun . :D
 

gty

Member
sorina inca si inca o data ma uimesti cu ideile tale
ma lasi masca la ce combinatii faci
te admir si te felicit
pe zii ce trece ne uimesti cu cate ceva nou
cum faci ? cand te plimbi a-ti vin idei sau dai de una alta si gata pontul ?
la cat mai multe
apropo , caci nu stiu cat de mare ai curtea mai ai loc sa mai pui ?

 

sorina

Active Member
Iti multumesc de compliment gty
Pai e simplu si nu e nici un secret , de ex; burlanele de ciment care am pus ( intr-unul cotoneaster ca sa aiba cedere si muscate pentru pata de culoare si vericalitate ,iar in celalalt mai spart pur si simplu 2 ghivece ) zaceau pur si simplu pe strade de vreo 2 ani si ideea mi-a venit tocmai datorita faptului ca erau asa sparte si ciudate .
Ideile cu decoratiunile de curte si gardina nu sunt ale mele ci preluate de pe net ca idee in sine si apoi personalizata in stilul meu .
Vreau sa va zic ca mie personal imi plac tot feul de lucruri care imi ies pur si simplu in cale si la prima vedere par neinsemnate , sau ciudate si cu mici trucuri poti face minuni .
Poate nu sunt la fel de frumoase ca cele din comert dar cel putin sunt originale sunt ale mele ma caracterizeaza si imi sunt tare dragi .
Si curtea mea nu este mare are doar 400 mp din care jumatate pietruita :) :) :)
 

sorina

Active Member
madairina a spus:
Am reamenajat pomisorul meu. Dupa ultimele ploi nu prea aratau bine petuniile asa ca am umplut tot pomisorul cu garofite curgatoare.
O idee excelenta , imi place suportul in sine si imi place tare muuult si cum arata cu florile in el . Faoret foarte frumos si se incadreaza foarte bine cu spatiul deschis in care l-ai pus . Bravo din toata inima :clap: :clap: :clap:
 

sicamin

Member
Am ajuns si eu sa-mi amenajej un pic ,partea din fata a casei si as vrea o idee de la cineva mai cu experienta daca se poate :oops:
Portiunea de gradina este in partea dreapta ,langa intrarea in garaj si are o latime de 3m iar lungimea pana la garaj e de 7m(de langa camine de apa,c),si inca 12 /2,5 dupa casa. Soare este, ca fatada e spre sud,iar portiunea dupa casa ,are doar dimineata soare.
Initial m-am gandit sa plantez cativa butaside vie si bulboase(lalele,dambile,crocusi,ghiocei etc.(bulbii ii am deja)
http://s811.photobucket.com/albums/zz35 ... 100363.jpg
http://s811.photobucket.com/albums/zz35 ... 100359.jpg
 

anette_b

Member
ia sa pun si eu inca o intrebare stupida !.... :) desi am crescut la tzara , la bunici , nu stiu cum sa fac sa pregatesc pamantul pt plantat flori. acolo puneam de obicei porumb...adica sapam, cu sapa sau cazmaua DAR cum maruntim pamantul ? m-am obisnuit cu pamantul de florarie , nisip , ghivece si habar nu am cum sa procedez in gradina. cu bulbii cred ca nu conteaza ca sunt bulgari mari la plantare , dar ce ma fac daca pun niste rasaduri sau butasi inradacinati?
am fost de curand la tzara si am vrut sa umplu niste ghivece cu pamant. sarea sapa ca din asfalt ,abia am reusit sa adun o mana de pamant maruntzit...
langa bloc cred ca e la fel de tare , nu a fost sapat de vreo 2ani...
cum sa fac?
 

victoria222

Active Member
Anette, in primul rand astepti sa ploua bine, sa se infiltreze apa in pamant cat de cat. In al doilea rand, sa-ti procuri o furca pentru afanat pamantul, are 4 dinti drepti . Dupa ce a plouat si s-a zvantat cat de cat solul, sa nu fie noroios, il sapi cu acea furca in asa fel incat sa creezi dupa fiecare sapatura bolovani pe care nu trebuie neaparat sa-i intorci ci doar sa ii misti cat de cat. Important e sa bagi furca cat mai adanc in sol. Il lasi in pace pana in primavara. Cand va veni iarna, acei bulgari vor ingheta, iar apa din ei se va transforma in gheata si se va dilata, astfel sfaramand pamantul foarte fin.In primavara va trebui doar sa greblezi putin ca sa nivelezi locul. Vei avea un pamant la fel de marunt ca cel de la magazin :D
 

Dana29

Member
Buna, am si eu nevoie de sfatul vostru in legatura cu un arbore rezistent la vant pe care l-as putea planta in gradina. Mai am un singur loc pentru arbori in gradina si din pacate e o zona cu mult vant. Am incercat cu o albitzia dar a murit. Si nu stiu ce arbore frumos ar fi rezistent la vant.
 
A

Anonymous

Guest
Ce arbori mai sint in acea zona, ce arbusti ? Cum este expunerea la soare ?
La ce talie va ginditi ? Ce format, columnar ? Foios sau conifer ?
Citi bani sinteti dispusa sa cheltuiti ?
 
Sus