Apa potrivita pentru plantele noastre

danny1ro

New Member
am si eu o intrebare cu privire la imersia aceea in cada? ai introdus ghivecele in apa cu totul? adica apa a depasit nivelul solului ? sau cum exact ai procedat?

cat tine de apa eu le ud pe ale mele cu apa distilata... de fapt treaba asta se trage din cauza faptului ca ud insectivorele cu apa distilata si am observat ca nici celelalte nu se supara asa ca le-am trecut si pe ele pe acelasi tratament... oricum apa de la robinet e nenorocire... clor, e dura, si cine stie ce alte substante aiurea mai sunt prin ea...
 

Ariana

Member
De o saptamana m-am gandit si eu sa ud florile doar cu apa fiarta si racita peste noapte. Sunt sigura ca cele care nu suportau apa de robinet vor fi incantate , dar celelete..? Nu ar trebui sa se supere nici ele.
Din cand in cand le mai bag si eu la dus cu apa calduta ca sa mai spal praful si sa le mi alint putin :p
 

radu

Member
Sa va cer o parere : exista in domeniul acvaristicii ceva solutie care scoate clorul dar si unele metale grele din apa pentru pestii+plantele din acvariu.
Credeti ca e indicata si pentru plante daca se elimina clorul +metalele grele ?

Multumesc !!!
 

v.cristina

Active Member
eu la florile mai sesibile folosesc apa plata mai ales pe timp de iarna cand nu am de unde apa de ploaie :wink:
 

Sash

Active Member
Ce inseamna flori sensibile? Azalee?

Si mai am o nelamurire - turba care se foloseste pentru a face "apa de turba" este de fapt pamantul normal de flori pe care scrie turba sau..?
 
group romet fabrica filtre pt apa potabila ,este echivalent apa plata , nu vreau sa fac reclama .
eu, imi propun de ceva vreme, sa experimentez irigarea cu apa magnetizata, am strans ceva materiale ,urmeaza sa fac instalatia
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Constantin, mi-ai dat o idee super!
apropo de apa filtrata, parintii mei au un filtru foarte fantastic. voi face un experiment: 3 plantute de aceeasi varsta (clorophythum) vor fi udate fiecare cu apa statuta, filtrata si magnetizata.
stiu ca exista ditribuitori de bijuterii magnetice ce au in ofertele lor niste dispozitive pentru apa cu care se uda florile, ce arata ca un bat si se baga in sticla cu apa.
chiar vreau sa vad daca voi remarca vreo diferenta.
 

v.cristina

Active Member
Sash a spus:
Ce inseamna flori sensibile? Azalee?

Si mai am o nelamurire - turba care se foloseste pentru a face "apa de turba" este de fapt pamantul normal de flori pe care scrie turba sau..?
florile sensibile de la mine din ograda ar fi
-gardenia
-cyclamen
-bromelia
-anthurium
-azaleea care a decedat din pacate :evil:
 

cataliny

Member
Eu am inceput sa le ud cu apa din acvariul de 200l de unde nu se simte cand iau cativa litri , sa vedem cum se simt , oricum va lipsi clorul si vor avea parte de ceva nitrati,nitriti si ce o mai fi pe acolo si poate o duritate putin mai mare (o sa verific)
.
 

Sash

Active Member
De ce duritate un pic mai mare? N-ai buturugi prin acvariu? Ce pesti ai?
Si eu experimentez udatul cu apa din acvariu, dar e prea devreme sa trag concluzii.
 

cataliny

Member
Am buturugi dar si multe roci, scoici si nisip de scoica , si ocupantii sunt nebunele Ciclide Africane.
 

Sash

Active Member
Priceput acuma :D Mi-a trecut prin minte ca ar putea fi ceva africani de te gandesti ca-i apa dura. Superbi si simpatici pestisori. Eu am oscilat mult intre un acvariu cu africani si unul plantat...pana la urma am gasit calea de mijloc si mi-am luat ramirezi :)
 

cataliny

Member
Iubesc Ramirezii dar sunt prea mici ptr ceilalti........., dar deja sunt OFF TOPIC
A se sterge daca e necesar. :oops:
 

Sash

Active Member
Tot off topic..rau
Eu sunt "personalul de curatenie" care ar trebui sa mature off topicurile pe aici :oops: Insa atata timp cat nu se exagereaza pe acest forum sunt acceptate un pic de deturnari de la discutie. Lucru pe care eu il apreciez foarte tare, face ca discutiile sa fie mai relaxate si mai placute.
 
Sus