Aranjamente de iarna

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mada sper ca stii ca la tine m-am gindit in primul rind.Tema de "cercetare" i-am dat si lui Alfa desi stiu ca acum e ocupata cu....altceva mai important :D
Inspiratie,materiale si....la lucru fetele. :dans:
 

elipopa

Active Member
Mada, mie cel mai mult imi place primul aranjament!! e superb!!! sa ne mai arati!
am inceput si eu cautarile pe net!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
si hai ca-ti raspund cand pe un topic cand pe un altul, bebe :)
Crengutele de ilex au doar fructele, nu si frunzele variegate. Cred insa ca gaseste prietena ta de cumparat si frunzele daca asta vrea. Bafta!
 

sorina

Active Member
gradinar1 a spus:
Am inceput sa lucrez aranjamentele de Craciun - asta pentru ca imi doresc sa iau anul asta comenzi pentru asa ceva si atunci e important sa arat modele cat mai variante.
O sa va arat trei modele, cele mai reusite din punctul meu de vedere, toate facute cu flori naturale desi am auzit ca multe persoane prefera aranjamentele facute cu materiale uscate (si asta, evident, pentru faptul ca sunt mai durabile). Cu toate acestea, chiar si cele mai perisabile flori dintre cele pe care le-am folosit rezista o saptamana (le-am testat :rofl:


marturisesc ca preferatul meu este cel de-al doilea....pozele nu sunt nemaipomenite (am folosit tel) dar eu zic ca se intelege usor combinatia
superbe ca deobicei . AI mult potential . inca odata felicitari din suflet . Daca imi permiti o mica sugestie , as folosi mai multe cregute de brad adica verdeata si mai putine flori naturale , sunt prea incarcate . \dar idea in sine cu flori naturale combinate cu conuri, crngute uscate , mere padurete , ghinde, frunze uscate ect. este si pe placul meu si arata excelent .
sunt total impotriva plasticului de orice fel in decoratiuni . :rusine:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: waw ce frumoase sunt.Au mult rooooooooooooosu cum imi place mie :oops: iar ultimul este....este...bestial :) Atipic si cu atit mai mult mai deosebit.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumim Sorina, super!
Mie una imi plac foarte mult aranjamentele cu brad si flori naturale :D
Uite inca unul cu un amarillys si unul cu muuuuult dendrobium si frezii:


si vin imediat si cu imagini care sa va inspire pentru coronitele de Advent :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mada al doilea imi place mai mult :oops: adica ala este frumos ,ce mai tura-vura.
La primul, eu personal as scurta crengutele cu bobite si as mai pune ...ceva.Nu stiu ce dar ceva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ce-i lipsea aluia:unglobulet auriu sau o fundita sau o crenguta .Ia vezi cu ochiul matale ..... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
foarte frumos al doilea...imi place combinatia de alb cu verde e asa usoara si proaspata, parca ai fi intr-o lunca inverzita si abia mangaiata de razele soarelui de dimineata.
desi lumea e chitita pe rosu, probabil in ideea ca incalzeste frigul iernii, cand intru in magazine deja ma simt agresata de abundenta de rosu si auriu, mi se pare grea
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc fetelor!
Al doilea imi place si mie foarte mult dar, nu stiu de ce, ma gandesc acum la materiale si costuri. Sa faci ceva cu adevarat frumos e o chestiune costisitoare... zici ca am descoperit America :rofl: :rofl:
Hai sa zic doua vorbe si despre ce materiale am folosit.
Aranjamentul rosu:
- burete Oasis (toate aranjamentele le fac in burete ud), brad (de doua soiuri
- brad romanesc obisnuit si brad nobilis din Olanda) - sunt doua texturi si nuante diferite si asa am invatat eu, ca e mult mai de efect sa combini mai multe tipuri de verdeata pentru un efect mai apropiat de natural
- un fir de amaryllis
- doua crengi zdravene de ilex
- batoane de scortisoara, legate cu rafie
- globuri mici, rosii
- funda simpla din organza
- fir decorativ alb
- glue-spray si zapada artificiala (pentru efectul de cetina ninsa)

Aranjamentul cu inimioara:
- burete Oasis
- aspidistra (doua soiuri, simpla si cea black-tie)
- cateva fire de palmier
- muschi
- dendrobium
- frezii
- chamaleucius (sau wax flower)
Mie imi place imi mod deosebit aceasta floricica, e foarte decorativa, frunzele ca niste ace mici de brad miros foarte frumos a lamaita si cred ca inlocuieste foarte bine mult prea folosita floare a miresei care arata minunat in gradina :D
Si uitam, un manunchi de beargrass (firele acelea lungi de iarba).

Urmeaza cat de curand povestea decorarii unei coronite, asa cum am promis.
 

elipopa

Active Member
fetelor sunt foarte frumoase toate aranjamentele pe care le-ati postat, multumiri!
Mada si mie imi place mult de tot cel de-al doilea aranjament, e superb, elegant, deosebit!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Saru-mana, sefa de la deco!!!! :) :) :)
Chiar ieri m-am uitat mare admiratie la aranjamentele postate de tine la inceputul acestui topic :wink: si-am mai furat niste idei
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
bibacj a spus:
Eu am reusit sa o vad. Ingenios...
cornelia a spus:
Ganditi-va la aromele emanate in preajma Craciunului. Eu una nici nu vad un aranjament de Sarbatori mai potrivit decat asta. Numai ca as pune altceva in loc de trandafiri... ca astia se vestejesc repede. Apropo: stie cineva cum se pastreaza in vaza trandafirii? Stiu ca exista o substanta care se pune in apa dar nu stiu cum se numeste. Si coditele au parte de un anume tratament. :idea:
iudit a spus:
Apropo de arome.
Daca infingem cuisoare intr-o lamaie,va emana un miros imbietor pe o perioada lunga.
Ca sa fie si aspectuos cuisoarele se pot infige in diferite forme.
claudia_s a spus:
Cornelia, eu am vazut la Praktiker in Arad solutie pentru pastrarea florilor taiate . Era pe raft langa ingrasamintele lichide. Cred ca trebuie sa fie si la Bucuresti.
cornelia a spus:
Merci.

A incercat cineva sa faca vreun aranjament pentru Craciun? Sau e prea devreme?
cornelia a spus:
Sper sa va placa acest aranjament de Craciun.



Voi n-ati mesterit nimic? Iudit? Gabiuta?
 
Sus