Bergenia crassifolia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Planta de primavara care infloreste spre sfirsitul lui martie.
Cine are si ce conditii ii oferiti?Eu nu stiu ce se intimpla cu a mea.Este maaaaaaaaaaaare,frunze maaaaari dar flori miiiiiiiici in fiecare an.Nu stiu ce sa ii mai fac :cry:
 

MONIS

Member
gabiuta,eu am 2 plante;ambele in soare,una putin mai la umbra...si parca e mai bine asa
 

karmenutza

Member
Eu am una salvata din pivnita de la soacra-mea. A bagat-o acolo la intuneric ca s-a suparat pe ea ca nu a facut flori. Cand am luat-o din beci avea flori uscate, deci inflorise acolo pe intuneric :) . Am curatat-o de toate uscaturile si am bagat-o in ghiveci. Acum are 6 frunze maaari si 2 pui. Sta pe balcon la mine unde e cam soare, cand e. Dimineata mai ales. Vrea apa des, cand nu are apa i se inmoaie frunzele, se pleostesc. Poate face si floare si va mai povestesc :)
 

mirela06

Active Member
Am vre-o 8 cuiburi. Acum sunt pline de flori, chiar ma uimesc si cind e soare sunt pline si ele si elioborusii de albine, iar eu stau cu nasul in ele si le admir si pe unele si pe altele. S-au inmultit f. bine pt. ca le dau mranita de 2 ori pe an . Acum tocmai le-am pus si asta inainte de ploi si drept rsplata infloresc si infloresc de mai mare dragul :)
 

iraira

Member
Am si eu 3 bucati, dar abia le-am plantat anul asta.Curios e ca le-am luat de la unchiul meu din gradina si nu aveau inca boboci.Nu cred ca le prind inflorite anul asta :?
 

mirela06

Active Member
Nu este exclus. Depinde cit de mari sunt. Eu am avut bucuria sa le vad inflorind, dar tare anemic. Acum sunt de toata frumusetea. Sa le dai ingrasamint natural si o sa vezi ce minuni vei avea. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La a mea anul asta nu i-au mai dat nici frunzele :cry: :cry: :cry:
trebuie sa umblu la ea si vad ce se intimpla :(
 

dana_rusu

Member
bergeniile sunt plante de gradina ,de umbra rara dar la noi nu reista iarna afara decat cu protectie,tb sa o lasi la racoare toata iarna si sa-i pui apa cut mai rar,tocmai cand apar bobocii incepe sa o uzi mai bine acum primavara rzista si la o bruma micuta,sa-ti traiasca Gabi
 

lelia

Well-Known Member
Eu cunosc aceasta planta inca din copilarie ,mama are un ghiveci de peste 25 ani ,ierneaza intr-o camera rece iar vara sta afara,infloreste in ianuarie ,inflorescentele sunt roz si usor parfumate.In ianuarie am luat si eu un pui ,sa intreb cun se numeste (nu stiam) si apoi sa-l plantez in gradina ,fiindca am vazut in fata blocului ,intr-o gradinita ,niste bergenii foarte frumoase ,ce infloresc in fiecare primavara .Mi se pare o planta ,foarte rezistenta si putin pretentioasa ,probabil nu-i place sa fie gadilata.
 

iraira

Member
Eu am vazut-o afara peste iarna la unchiul meu, de acolo am si luat puiuti.Dar poate de asta nici nu a inflorit anul asta...inca nu are boboci :?
 

mirela06

Active Member
bergeniile sunt minunate. Sunt plante de gradina v. verzi, iar ale mele se ”omoara” sa infloreasca, pt. ca le-am dat papa bun :)
 

mirela06

Active Member
Dragele mele, Luciana si Dana_Rusu, bergenia este o planta care rezista la frig si are frunzele persistente. Deci este v. verde si nu este necesara acoperirea ei peste iarna, sau sa o punem in casa. Daca cineva iubeste sa o aibe si asa, atunci o poate tine in ghiveci, dar ai va trebui mereu o camera rece, altfel se va ofili.
Inflorirea se face in martie si tine pina in mai.
Iata o poza din primavara :)
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/DP ... HHEZYZXWGJ
 

mirela06

Active Member
Stiiiu. Eu tare o iubesc. O vad , ca toate cele v. verzi, nemuritoare si mari luptatoare. De la ele am invatat ca orce se poate , daca ai vointa si dragoste de tot ce este frumos :)
 

Luciana35

Member
Multumesc mult Mirela. Dupa ce am discutat cu voi aseara m-am dus si am analizat-o mai bine, ca pana acum nu i-am dat prea mare importanta, si ghici?....are doua manunchiuri de boboci, abia astept sa infloreasca :D
 

albela

Active Member
Luciana35 a spus:
Mirela asta e poza http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/RH ... MCUCEUXIIJ
E vorba de planta din spatele piticului :D
dana_rusu a spus:
este Bergenia o planta care infloreste primavara devreme sau iarna daca o tii in casa la racoare
mirela06 a spus:
Bergenia, doar primavara in aprilie-mai. Este v.verde si-i place afara f. mult. Cred ca mesge si in casa, dar eu nu am incercat asa ceva. :)
Luciana35 a spus:
Multumesc, fetelor.
eu am primit-o intr-un ghiveci si am bagat-o in casa la iernat. S-a facut mai ceva ca o varza.Sa inteleg ca merge pusa in gradina si ca poate ierna si afara?
dana_rusu a spus:
eu am si in ghiveci ,ierneaza pe un hol rece si infloreste si am si afara dar iarna le protejez cu mulci de paie le pun cosuri peste ele ,primavara sunt cam turtite dar i-si revin repede si infloresc.
dana_rusu a spus:
ai bagat-o prea repede in casa caldura nu-i place mai las-o undeva la racoare
Luciana35 a spus:
asa am sa fac, multumesc Dana, oricum camera in care e nu e incalzita, dar mai as lasa-o de tot afara, am sa o pun intr-un loc mai protejat si am sa o si "imbrac" :D
 
Sus