Bergenia crassifolia

alfa

Active Member
Mirelush, acum am vazut cate bergenii ai :eek: :eek: . Ce splendoare trebuie sa fie cand infloresc toate tufele :D
 

mirela06

Active Member
Multumesc Presco si Alfa.
Imi plac cele v. verzi si cum ele sunt si frumoase, repede le-am inmultit :)
Sunt tare minunate cind infloresc.
 

mirela06

Active Member
Offf. Au inceput sa-si ridice, toate, frunzele ca le-a prest zapada de numai.
Sunt pline de pupi de flori. :)
 

mymo

Active Member
Asa Mirela,loveste in mine :cry:
Dar asta nu inseamna ca nu ma bucur pentru tine,cand infloresc sunt minunate :D
 

mirela06

Active Member
:rofl: Na pai cum !?. Lasa ca o sa vezi tu ce flori faine vei avea si eu pling pt. ca s-au grabit sa faca pupi pe vremea asta si uite ca s-a luat zapada, a dat iar un inghet si zau ca nu mai stiu ce sa cred. :(
Multe s-au prapadit din cauza ca intrind in vegetatie nu au protectie si seva ingheata. :cry:
 

mirela06

Active Member
Acum chiar ca sunt tare multumita.
Au toate atitea flori ca nu ma satur sa le privesc .
Anul acesta , ca si spinzul, dau din ele multe, multe buchete. Sunt minunate :visator: :)
 

ghia_don

Active Member
Sic, am si eu doua :dans: ...frunze deocamdata :rofl: ...
Dar vor fi si mari si cu multe flori :wink: , la anu' cred...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In toamna am despartit o tufa marisoara si am oprit doi tuberculi mititei.Iata ce a iesit din ei:
x 2 :rofl:
 

alfa

Active Member
Asa este, splendida :D . Pe ale mele le-a strivit asa de tare zapada ca au ramas fara nici o frunza. Acum abia incep sa dea frunze noi :(, de flori nici vorba.
 

mirela06

Active Member
Ale mele desi strivite au facut treaba, iar acum sunt atit de pline de flori ca nu-mi vine sa cred.
Si altceva. Azi am trecut iar pe la ele si mi s-a parut ca vine un miros insistent ca de miere sau gladiola. Ele miroseau asa frumos. Spre rusinea mea nu am sesizat ca pot fi asa de parfumate. Oricum anul acesta s-au etalat asa tare la flori :) Am facut si azi poze dar nu le-am descarcat , asa ca pun una de acum ceva timp.
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/12832774
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Să înţeleg că florile astea admirate recent de mine sunt bergenii? Scuzaţi-mi ignoranţa :oops: Dar ştiu că mă voi lămuri cu ajutorul vostru! :D
 

IZA

Active Member
Da Adina si sunt superbeeeeeeeee !! Ale mele sunt tare necajite si nu stiu de ce. Au flori putine codita scurta...
Haideti sa va spun ca aceste flori se pastreaza excelent ca flori uscate asa ca........ faceti provizii pentru aranjamente pentru iarna :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, Iza! Încă o plantă de adăugat pe lista celor de pus musai în grădină. :wink: Numai s-o găsesc!
 
Sus