Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce ai Roxy cu biata planta? :( Mai las-o putin..........sa se obisnuiasca si ea cu primavara.etc....
Auzi la ea:stres :mrgreen: Fa-te ca nu o vezi si las-o sa-si faca numarul :rofl:
Nu o tunde inca :twisted:
 

bonceamica

New Member
Am o Bouganvillea care are partea de la suprafata un bat de 3 cm care este mort. Radacinile par sanatoase. Poate sa lastareasca din radacina cum face de exemplu passiflora? :( :?:
 

Tina

Active Member
Mie mi s-a intimplat cu "bete" puse la prins (pe care le credeam moarte) ... sa vad ca le apar frunze noi.. :eek: :eek: :eek:
 

liza

Member
Am cumparat in toamna doua plantute de 30 cm,una alba si una roz,aveau radacinute dar tulpinita s-a inmuiat si le-am taiat sperand ca va da din radacina.
cand am cautat zilele trecute nu am mai gasit nimic.de ce oare?
 

lili

Member
liza a spus:
Am cumparat in toamna doua plantute de 30 cm,una alba si una roz,aveau radacinute dar tulpinita s-a inmuiat si le-am taiat sperand ca va da din radacina.
cand am cautat zilele trecute nu am mai gasit nimic.de ce oare?
1. tulpinita s-a inmuiat......exces de apa...radaciniile au putrezit
2. le-am taiat.... tardiv!!!!!!....planta nu mai avea organul principal, prin care se putea alimenta si dezvolta :(
Si partea mai putin trista.... in curad, se deschide sezonul la inmultirea bougainviliilor :D ....asa ca fi pe faza :wink:
 

IULIA

Active Member
la mine se pregateste de inflorire buga portocalie.
pe cea cyclam era sa o pierd. Lili, sa ma tii la curent cu buga alba, da?
merci.
 

Hariclea

Member
Sunt asa de necajita cu lastarii de bouga pusi la prins in septembrie... dupa ce au dat frunzulite noi si chiar noi lastari, ieri am umblat pe langa ei si n-au facut nici un pic de radacina! :eek: I-am scos de tot si i-am pus in alt vas cu un borcan de plastic in cap, poate acum, primavara se vor prinde... :(
 

Fleur

Active Member
N-ar fi trebuit sa-i deranjezi. Borcanul trebuia pus in cap de la inceput. Toamna fac f greu radacini. De asemenea trebuiesc obisnuiti treptat fara borcan. Eu folosesc un PET caruia ii tai fundul si cand s-au prins le iau intai capacul o vreme si apoi indepartez PETul.
 

Hariclea

Member
Pai asa i-am si facut, evident! Am pus cu borcan timp de vreo doua luni apoi treptat fara, dar nu numai i-au dat frunze noi ci si lastari!!!! M-a pacalit, hoata!!! Adevarul e ca una dintre ele parca avea 2 firicele de radacina dar cealalta NIMIC!!! Acum vad ca nu s-a pleostit sub pet... sper sa se faca "fete cuminti" si sa inradacineze, ca altfel aici le parasc!!! :wink:
 

sini

Well-Known Member
Am prins si eu in toamna Bouga.Sunt in ghivece mici.Ar trebui sa le mut in ghivece mai mari?
 

lili

Member
Momentul propice si cu rezultate pozitive, pentru butasirea bougainvillei... este incepand cu sfarsitul lunii aprilie-mai si merge pana inspre toamna.
Cine reuseste in extrasezon poate spune ca a avut mult noroc :wink:
 

marean

Active Member
Super mire,esti o norocoasa!
Poate ne spui si cum l-ai prins ...
Inca ceva,rondul de flori din fata geamului superb ,felicitari! :wink:
 

mire

Member
V-am urmat sfaturile ,asa am reusit ,l-am pus cu pet in cap si l-am tinut la caldura si a-ti vazut ce surpriza mi-a facut,sunt nelamurita cu culoarea trebuia sa fie roz si e cam caramiziu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus