Brugmansia

v.cristina

Active Member
mie sincer mi se par niste flori extraordinare si au un miros......... :eek: :eek:

aceste sunt cele 2 floricele pe care le am si le iubesc la nebunie



iar aici sunt gaurelele provocate de aceea insecta misterioasa :x :x
 

byby_anka_w

Member
un sfat,din proprie experienta:rupe frunzele cele mai de jos(cele mai mari)pentru o inaltare si o crestere mai armonioasa(valabil pt prima poza)
"misterioasa" o vei gasi cu mare greutate :rofl:
este vorba de o omida care seamana cu un betisor,nici nu iti dai seama de existenta ei.si eu am avut una si am gasit-o intamplator in momentul in care am vrut sa curat copacelul meu de coditele frunzelor care mai ramasesera pe tulpina.
este maro sau verde si sta dreapta exact ca un bat.eu am gasit-o pe tulpina si am vrut sa "o rup"crezand ca e codita de frunza ramasa. :rofl:
stiu ca va unfla rasul dar...asta e :tavalit:


P.S.sau mai poate fi o lacusta.si asa ceva am avut
 

marean

Active Member
Hai mai,Gabiuta,fruntea sus si zambeste,scapi tu putina straduinta si de uracioasa aia!
In definitiv,solanumul,care stiu ca-ti place mult si din care ai,e un adevarat magnet pt musculita alba,si de el nu te plangi !
Fa un efort si pt frumusetea aia,si o sa te bucure si ea cu gornitele ei frumoase !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stii care e culmea???Ca solanumul nu are.Pe bune!!! :D

In schimb la astea m-au innebunit.Nu stiu daca stii dar eu am renuntat la aceasta planta (chiar pusa in gradina) tocmai din pricina acestei zburatoare .Nu mai stiam ce sa-i fac ca sa scap de ea.Pe cit o stropeam pe atit se inmultea.Parca ii dadeam hrana nu otrava 8) .Acum am doi puiuti care vad ca se comporta civilizat.Adica nu au :rofl: .O sa vad in continuare ce voi face.
 

marean

Active Member
Mai sa fie,solanumul meu a fost asa de plin de porcaroasele astea ,incat in primavara asta l-am tuns...de absolut toate frunzele,varfurile ramurilor,si doar asa am scapat de ele !
Acuma e o mandrete de mini-copacel,plin de frunze,flori si fructe,unele mai verzui,altele mai oranj,si cateva rosii !
Sper sa nu-mi faca probleme si sa se mentina fara zburatacismele ale a uracioase!
Mai,dar chiar si in gradina sa se tina scai,n-am mai auzit ! Poate ai noroc cu puiuii ei,cine stie :wink: ?
Mult succes!
 
D

dyayzh

Guest
Musculitele albe au o vointa de supravietuire extraordinara :rofl: Mai nimic nu le darama, nimic nu le doboara. Dar si noi suntem pregatite de lupta "categoria grea" :wink: Vedem noi cine invinge pana la urma, cu o sigura conditie: sa fie planta in castig :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce culoare are solanumul tau???Din pura curiozitate...
Cit despre brug. numai de bine :rofl: ca sunt flori frumoase foc :D
 

marean

Active Member
Gabiuta,e din acela cu flori mici,albe,obisnuit !
O sa-l si pozez zilele astea,sa il arat natiunii intregi cat de dragalas este !
Anii trecuti,inflorea in prostie,insa nu fructifica nici macar o floare!
Anul acesta,l-am cazat la cineva pe balcon si a avut parte de gazulite care sa-si faca treaba cum trebuie,asa ca are niscaiva fructe :) !
 

v.cristina

Active Member
si eu sunt intr-o lupta continua cu musculitele albe de sera si daca am scapat trompetele de ele s-au mutat zburatoarele pe plantele din jurul acestora asa ca atunci cand ma apuc de stropit cu insecticid trebuie sa cuprind toata gradina...noroc ca nu este asa de mare... :wink:

cat despre omizi, sau cine stie ce imi manca frunzele, le-am exterminat cu karate :evil:
 
Sus