Brugmansia

v.cristina

Active Member
am si eu niste intrebari::

ce pamant prefera???
dar ingrasamant???
:? :? :? :?

in afara de stat in poaie si multa apa si mult soare mai au si alte preferinte???
 

Roxana

Active Member
prefera pamantul de gradina. ingrasamant poti sa-i pui o data la doua saptamani, udarea se face cand pamantul de usuca, transplantarea se face cam o data la doi ani,
 

byby_anka_w

Member
ale mele,brugmansi iar sunt pline de boboci.sa speram ca se mai si deschid.le-am bagat in casa si sper sa ma ameteasca cu parfumul lor :)
 

lelia

Well-Known Member
Deci prima este brugmansia iar calalta datra ,caci sunt diferite la frunze ,flori si miros :?
 

iraira

Member
Am luat si eu o brugmansia de la bakker, am primit un bat de 10 cm fara frunze, ofilit(mugurele din varf era pleostit).Ce sa-i fac, poate o salvez?Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
 

Fleur

Active Member
iraira a spus:
Am luat si eu o brugmansia de la bakker, am primit un bat de 10 cm fara frunze, ofilit(mugurele din varf era pleostit).Ce sa-i fac, poate o salvez?Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Ai grija sa nu stea uscata ca isi va reveni si ii va da lastari noi, daca nu e moarta. Incearca si taie putin din bat sa vezi daca e verde.
 

iraira

Member
Am mutat-o in ghiveci mai mare, i-am taiat varful, e verde.Cand am mutat-o am vazut ca are un mugurel micut la baza tulpinii.Poate am noroc :rugaciune:
 

v.cristina

Active Member
din pacate 2 din trompetele mele au fost afecatate foarte rau de frigul din ultimile nopti ...sincer imi fac griji pt ele :ros_unghii: :ros_unghii:

cel mai mult ma oftic ca erau pline de boboci :x :x
 

Fleur

Active Member
Eu cred ca-si vor reveni. Trompetele sunt rezistente la frig, iar boboci...vor mai face :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele,5 la numar,din care 3 aproape cat mine,sunt afara de vreo luna cred,si azi am descoperit ca unii au boboci.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
chiar cat mine de inalte,Sorina,nu si de late(eu le intrec!).Ca sa nu mai zic ca azi ,in peregrinarile mele,la o forumista draga ,am vazut brugmansie care are in jur de 2 metri.
 
Sus