Buddleja

cornelia

Fondator
Membru staff
:) Da, are sanse de numa'. Dupa un an si zece luni ... Nu mai da tufa nici daca ma fac preoteasa, si cum n-am de gand sa fac asta ... :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa nu-ti para rau ca se face tufa prea mare :evil: + ca ...creste haotic.Iata cite motive sa nu fii necajita.Si mai ai tu si altele :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai da, sa te si intepe :rofl:

Sincera sa fiu nici eu nu pot sa spun ca ma chiar omor dupa ea, am cumparat-o pentru ca stiam ca e parfumata si atrage fluturii, eu nu rezist in fata unei plante cand stiu ca are flori parfumate :mrgreen: Dar in vara arata cam jalnic, la canicula care a fost i se parjoleau efectiv florile, bietele, asa ca era cam de groaza, cu florile alea maronite de soare :roll:
 

nick1971

Active Member
eu am 3 care nu sunt la prima iarna, eu zic sa aveti putina rabdare, asa am crezut si eu in primul an, ca le-am pierdut.
Calin, eu nu cred ca reusesti sa faci copacel :|
 

elianna

Well-Known Member
Am avut si eu un buddleja alb plantat anul trecut si care era destul de mare. L-am tuns in primavara dar ... nimic. Ramurile au ramas goale si uscate. Cand nu mai aveam nicio speranta am vazut ca i-au aparut ramurele verzi, de la radacina cred. Acum cred ca trebuie sa tai ramurile uscate dar imi trebuie un fierastrau ca au cam 2 cm grosime. Sper sa creasca macar cat a fost anul trecut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elianna, va creste, eu anul trecut i-am taiat pe ambii la 20 cm si s-au facut de un metru jumate, cu cat se maturizeaza cu atat cresc mai bine, chiar taiati scurt :wink:
 

riana

Active Member
a inflorit primul l-a afectat frigul si pe acesta pt ca pana acum trebuia sa aibe si frunze
 

elianna

Well-Known Member
Este foarte frumos asa fara frunze, interesant. Poate ca intre timp a infrunzit. Am si eu unul alb caruia i-au inghetat ramurile desi erau groase de le-am taiat cu ferastraul. Ramurile noi care au dat din radacina au aproape 1,5 m dar inca n-a inflorit. Parca se zaresc cava inflorescente asa ca mai am rabdare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Riana, asta-i aia alternifolia, da? (daca bine retin). Deja ma luase cu ameteli cand am vazut ca ai scris la buddleia, ma si intrebam cum naiba la tine au inflorit deja cand ale mele au 50 cm :rofl:
Oricum, asta0i foarte frumoasa, parca mai frumoasa decat davidii
 

riana

Active Member
nu va speriati si ai mei sunt la fel de mici :rofl: alternifolia infloreste primul si este diferit de davidii, nu se taie primavara pt ca infloreste pe ramurile vechi
 

Roxana Peled

Active Member
Frumusel! :D
L-am cumparat si eu anul asta de la Auchan si astept sa vad cum infloreste pentru ca mai am unul albastru/mov mai deschis si sper sa nu fie la fel.
 
Sus