Buddleja

bradut

Well-Known Member
Chiar daca la inceput mi-a fost mila sa o scurtez drastic, pe parcurs, am invatat ca pentru aceasta planta taierea este chiar importanta. Acum este o pata de culoare :visator: :

 

bradut

Well-Known Member
Da, o scurtez pana aproape de sol, in fiecare primavara, cand incepe sa se incalzeasca si stiu ca nu mai sunt sanse sa vina inghetul. Treaba asta favorizeaza o crestere sferica a tufei, datorita lastarilor noi care apar. Daca nu este scurtata drastic, ramurile se lemnifica si arata destul de rau.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dalia, a ta este foarte frumoasa, pare mai compacta, eu am una alba care creste tare cracanat :roll:
 

bradut

Well-Known Member
Cu multe placere, Daisy.

Pai n-o coafezi, Clau? Asta este leacul. Dar nu asa, cu finete; trebe sa bagi foarfeca pana la primii muguri de jos.
 

Roxana Peled

Active Member
Si ale mele sunt cracanate :| cu toate ca le tai fara mila in primavara.
Totusi imi plac pentru ca infloresc non-stop si miros a floarea soarelui :D
 

bradut

Well-Known Member
Hmm, interesant. Eu am o singura tufa, cea din poza, si chiar stie sa stea frumos. :D Nu cracanata! :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Acum a inceput sa infloreasca; si-si face treaba cam pana pe la sfarsitul toamnei. imi place ca adauga gradinii, intr-o masura considerabila - datorita dimensiunii tufei, nuanta de albastru, mai rar intalnita.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bradut a spus:
Pai n-o coafezi, Clau? Asta este leacul. Dar nu asa, cu finete; trebe sa bagi foarfeca pana la primii muguri de jos.
Ba o coafez exact asa cum spui, dar cred ca asta e modelul ei, ca e mare de tot, are peste 2 m inaltime si cam tot atata latime :evil: Mai am langa ea una violet care e mai mica si aia nu e asa cracanata :)
 

bradut

Well-Known Member
Pai si a mea e din aia mare, tot pe la vreo 2m. Poate ca a ta are si ceva umbra?! Pe a mea o bate soarele in cap toata ziua.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-are umbra, e tot in soare plin. Chiar ma gandisem la un moment dat sa o mut mai la umbra, ca vara trecuta pana seara i se parleau florile cu temperaturile alea demente, dar nu i-am gasit loc si, drept sa-ti spun mi s-a cam acrit de atatea mutari, macar un sezon ar fi placut sa nu mai mut nimic, desi e imposibil :mrgreen:
 

bradut

Well-Known Member
Mda, asa e, e chiar imposibil sa nu fac si eu mutari. Parca si astept toamna, ca sa scap, si sa le vad la locul potrivit. :) Stii, Clau, chiar ma gandeam ca pot aduna toate frumusetile din lume, daca nu reusesc sa le combin si sa le potrivesc, nu le redau adevarata lor valoare. Gradina e ca un joc de puzzle, insa viu si cu multe necunoscute.
 

elianna

Well-Known Member
Cand citesc despre mutari, imi vine sufletul la loc. Credeam ca numai eu am damblaua cu mutarile. Spre disperarea sau indiferenta unora dintre ai mei, mut si primavara si toamna, uneori chiar vara si am avut succes :D Astept minunea unui sezon fara mutari :rofl: dar cred ca degeaba. Bine spune bradut ca gradina e un puzzle viu. Si-apoi daca n-am face mutari, sigur ne-am plictisi privind acelasi decor :mrgreen: Sa avem puterea fizica dar si financiara sa putem face schimbarile pe care le dorim :)
 
  • Like
Reactions: ica

claude

Well-Known Member
Moderator
Chiar ii iese, mie in schimb nu prea, la mine e o adunatura de plante, puse ori haotic ori prea ordonat si in linie :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: :tavalit: Inteleg perfect problema ta claude :rofl:
Eu am avut planuri si proiecte ... s-au dus toate pe apa Sambetei. In final am plantat in disperare pe unde am apucat sa termin din amenajari in speranta ca mai scap de ele si devin mai usor de mentinut, am luat prea multi trandafiri si ma chinui sa-i infig pe unde pot, spatiile sunt in mod surprinzator :roll: mult mai mici decat mi le imaginam eu si deja vad unele pe care abea le-am pus si deja trebuie sa le mut ca-s ca nuca in perete din punct de vedere fie al culorii fie al dimensiunii :eek:f:
 
Sus