Bulbi gloxinia

albela

Active Member
Azi vreau sa plantez bulbii pe care i-am cumparat. O intrebare mai am: unde pun ghivecele, la soare sau mai la umbra, la caldura sau racoare?
 

Fleur

Active Member
Pune-i la lumina, pot fi chear in soare, iar daca vrei sa rasara mai repede si la caldura. Daca sunt la racoare sa-i uzi foarte putin.
 

sini

Well-Known Member
Pe 8 februarie am cumparat o punga cu doi bulbi de Tigrina Red, si i-am si plantat. Aseara cautam ghivecele sa le schimb etichetele.Nu le gaseam si pace.Chiar incepusem sa mormai de s-a mobilizat toata familia la cautat cele doua ghivece cu bulbi.Iata de ce nu le gaseam
Eu cautam ghiveci cu pamant nu cu plante.Nu mi s-a mai intamplat sa iasa asa repede,la nici trei saptamani.
 

nutilepadat

Active Member
Sini poate au avut deja mugurasi de cand i-ai plantat si cu siguranta i-ai pus la lumina si caldura,am si eu una dintre gloxinii tot ca si a ta dar restul lenevesc inca
 

sini

Well-Known Member
Da, au fost la lumina si caldura:pe pervaz la balcon.Nu au avut mugurasi,erau chiar putin stafiditi;singura punga pe care am gasit-o.
 

Roxana

Active Member
si cum i-ai ingrijit ca sa inmugureasca? ca si al meu este putin cam stafidit si nu da nici un semn de viata.
 

sini

Well-Known Member
Roxana,
Le-am pus putina apa cand i-am plantat,pentru ca substratul era cam uscat.In rest nimic;ies plantutele cand cred ele ca trebuie sau nu mai ies deloc(cum ti-i norocul).Anul trecut am pus de vreo trei ori si pana la urma nu m-am ales cu nimic.
 

elenaraluca

Member
Eu cand cumpar bulbi de orice, verific inainte sa fie inmuguriti.De pilda , primii mei bulbi de gloxinia au iesit intr-o saptamana.Acum,dupa 2, au cate 2 randuri de frunzulite iar la unul se vad bobocei minusculi la subsoara frunzelor.Oare cat mai e pana infloresc? :astept: :astept: :astept:

Of ca nu mai aduc si astia bulbi de gloxinia alta culoare...De 3 ori am fost la Carrefourul de unde i-am luat pe cei mov si nimic-nimic.Mai e si la mama naibii... :((

:astept: :astept: :astept:
 

Erwin

Member
La noi la Carrefour nu sunt bulbi deloc, la Kaufland sunt ceva bulbi de la Kertimag si la Real niste bulbi aproape uscati.
 

adana

Member
am cumparat si eu un bulbde gloxinie rosu.singurul pachet pe care l-am gasit.era si putin moale.cel putin asa mi s-a parut.nu stiu sigur cum ar trebui sa fie,pt ca nu am mai avut.l-am pus in pamant,am umezit si l-am asezat in balcon la lumina.balconul este inchis si am si un calorifer,dar nu este ca in casa.ar trebui sa il aduc la caldura?cum ma sfatuiti?eu sper sa am flori frumoase anul asta,de la singura mea gloxinie.
oricum o sa mai astept sa aduca si alte culori si la mine in profi. :)
 

Fleur

Active Member
Daca bulbul este bun germineaza si in balcon adana, numai sa ai grija sa nu-l uzi decat f putin. Daca ai loc, adu-l in casa cel putin pana incolteste. In casa incolteste mai repede. Eu le tin tot in balcon, cam la 15 grade, dar merg mai greu decat cele pe care le am la caldura.
Am cativa pui de gloxinie, daca vrei sa-ti aduc cand ne mai intalnim.
 

Fleur

Active Member
Spre sfarsitul lunii cred ca ar trebui sa ne intalnim ca pe urma intram in febra Pastelui :wink:
 
Sus