Buruieni incapatanate

cornelia

Fondator
Membru staff
Sarah

Buna ziua! Am gasit recent acest forum cautand magazine pentru produse fito sanitare. Sunt foarte incantata si va felicit pe toti. Problema mea nu este spectaculoasa dar poate ma poate totusi ajuta cineva. Aleea care duce de la poarta spre casa (ca. 40 m x 4 si inca o bucata rezonabila ca suprafata - locul unde sunt parcate masini in vizita) este placata cu pavele fixate pe beton si nisip. Din pacate printre aceste pavele au inceput sa apara buruieni de care nu mai pot scapa si care nici nu se mentin la o inaltime rezonabila sau acopera uniform intreaga suprafata.
1. Sunt extrem de dificil de scos cu cutitul sau alte unelte datorita spatiului ingust dintre pietre.
2. Am incercat prin ardere, nu prea a functionat.
3. Anul trecut mama si-a facut aceasta munca si le-a scos integral pe parcursul verii apoi, am turnat apa fiarta cu sare. Un timp a fost liniste.
Acum incep sa apara iarasi.
4. Am caini care sunt liberi si nu pot utiliza substante chimice periculoase. Nu mai vorbesc de trandafiri si alte plante care s-ar putea eventual prapadi si cred ca as muri si eu.
Cunoaste cineva un remediu? Daca nu verificat praktic, poate din batrani sau similar?
Va multumesc pentru orice raspuns.

canna indica

in primul rand bine ai venit intre noi Sarah,sa stii ca si eu am avut aceiasi problema la casa unde stateam inainte...am vandut-o cu tot cu buruieni si descapat nu am scapat....sa fi avut o floare rara imediat se imbolnavea si "scapai"de ea.....dar sunt sigur ca toti prietenii tai de pa acest site te vor ajuta intr-un fel....

Cereus

Bună Sarah,
Există substanţe chimice care distrug buruienile chiar şi dintre plăcile de piatră. Pe unele scrie că nu sunt dăunătoare animalelor. Sunt însă destul de scumpe.
Metode încercate de mine în timp şi care au funcţionat ar fi:
- sare presărată din belşug peste buruieni, şi lăsată între dalele de piatră, ca atunci când plouă să se dizolve gradat şi să pătrundă în sol.
- acoperirea cu folie neagră a porţiunii dintre dale, o perioadă bună de timp.
- se toarnă peste buruieni "bleach", o soluţie concentrată de clor, folosită aici pentru curăţarea depunerilor de piatră (toalete, etc)
Trebuie să fii atentă ca alte plante de care nu vrei să scapi să nu fie afectate.
Pentru buruieni cume e păpădia, care are rădăcini deosebit de adânci şi rezistente, singura metodă este să le sapi şi să le scoţi pe fiecare în parte, mai ales atunci când pământul este umed, ca să iasă cu tot cu rădăcină. Dacă spaţiul permite, acoperirea cu o pungă neagră mai mult timp poate da rezultate.
În tot acest timp, încearcă să rupi măciuliile cu seminţe, florile acestor buruieni, şi să le arunci la gunoi, pentru a nu se mai răspândi.
Lupta împotriva buruienilor nu se termină niciodată.

mflorian

Aleea care duce de la poarta spre casa (ca. 40 m x 4 si inca o bucata rezonabila ca suprafata - locul unde sunt parcate masini in vizita) este placata cu pavele fixate pe beton si nisip. Din pacate printre aceste pavele au inceput sa apara buruieni de care nu mai pot scapa si care nici nu se mentin la o inaltime rezonabila sau acopera uniform intreaga suprafata.
Daca nu vrei sa folosesti chimicale (Roundup) ai cealalta varianta, respectiv sa acoperi suprafata respectiva (pe bucati si in mod provizoriu) cu folie neagra. Aceasta impiedica lumina sa ajunga la buruieni si le arde prin temperatura mare care se formeaza sub ea.

O alta abordare ar fi sa nu lupti contra naturii ci sa tunzi periodic buruienile cu o masina de tuns gazonul, reglata la inaltimea minima. Eventual sa plantezi printre pavele o specie pitica gen Thymus serpyllum.


Sarah

Multumesc la toata lumea pentru raspunsurile prompte si sugestii.
Am gasit interesant contributia de la paginile sugerate de mi-bios.
Folie neagra nu merge din cauza suprafetei foarte mari si a cainilor care cred ca ar termina-o in scurt timp. Am uitat sa spun ca intreaga suprafata a terenului este de cam 6,000 m˛ si o buna parte este lasat ca pajiste naturala. Cainii circula peste tot si cred ca mai aduc si ei seminte nedorite pe labe....
Ceva pe baza de chlor pare interesant. Nu cred ca i-ar afecta, nu este asta substanta care se pune si in bazine pentru dezinfectie?
Cred ca cu mare grija nu va ajunge la restul plantelor, deoarece "drumul" este cativa cm ridicat fata de restul terenului si apa nu s-ar scurge automat peste trandafiri de ex.
Si ideea cu ziar si iarba taiata este de foarte mare interes chiar si pentru alte zone ale gradinii. Stiam eu ca aici voi gasi prieteni.
Multe multumiri tuturor celor care au raspuns. Va voi tine la curent.

mary

eu am folosit pt buruienile dintre dale motorina, adica am uns buruienile cu motorina, astfel ele se usuca si apoi le poti scoate, e drept ca la un interval de timp reapar , dar oricum eu dau cam de 2-3 ori vara cu motorina si nu am treaba cu ele

mflorian

Erbicide, clor, motorina, sare...
Nu as folosi asa ceva deoarece consider ca imi poluez propria gradina. Acolo unde apar buruieni prin pavaj, le tund scurt. La cararea din gradina am plantat eu iarba intre dale, deoarece stiam ca vor aparea buruienile si va fi o munca zadarnica sa incerc sa le indepartez.
Concluzia la care am ajuns este ca nu merita sa lupt impotriva naturii, este mult mai avantajos sa las natura sa isi faca treaba iar eu sa incerc doar sa o ajustez.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar ce faceti cu acea buruiana care seamana asa de bine cu oxalisul si face floricele galbene si se intindeeeeeeeeeeeeee.......si se intinde.............
Cum scapati de ea?
eu o scot cit pot de bine si de adinc cu cutitul.
Dar...........de citva timp nu am mai intrat in gradina pentru ea si am vazut ca pur si simplu a invadat-o.Am mers "pe urmele" ei si am incercat sa mai scot dar este ingrozitor de greu .
Voi aveti asa ceva?Si daca da..cum procedati?
Ce se poate face?
 

fixpix

Active Member
aia asa mai marunta? io cred ca am chiar doua feluri. una cu frunzele verzi, si au tulpinitza ceva mai inalta decat la genu 2 - cu frunzele mai rosiatice (caramizii)...
ambele is nasoale.
acum 2 sapt m-am apucat sa le scot. cu un cutit foarte lat si gros... sa reziste... scoteam afara pur si simplu.
alaltaieri am vazut ca sunt o droaie de puiutzi micuti... desigur din seminte.
se pare ca trebuia sa actionez putin mai repede... sa nu le las sa faca seminte.
nasol e ca le am si prin ghivecele cu flori, cam peste tot... si langa trotuar in partea cu iarba....de acolo chiar nu am cum sa le scot.
asa cum fac eu... ma asigur ca scot toata radacina...
e nasoala rau!
 

albela

Active Member
Exact asta e si problema mea. Nu reusesc sa scap nici de cele de prin ghivece dar de cele din gradina chiar nu cred ca e vreo sansa. Inclusiv printre pavele s-au intins. Poate cu un ierbicid ceva :? .
 

fixpix

Active Member
problema e ca nu prea am timp mult sa le aloc.
daca as avea asa o zi intreaga... cred ca as reusi. macar o tura. si apoi peste o sapt-doua as mai incerca o data.
dar asa cu taraita... nici o sansa!
 

angela draganoiu

Active Member
eu ma lupt cu o planta cataratoare pe care localnicii o numesc "curpen". seamana, la frunze, cu clematita, face niste flori mici albe si e foarte incapatinata. o tai mereu dar ea creste parca mai abitir. am gasit-o peste tot prin curte. in general creste pe gard si acolo nu ma deranjeaza insa acum s-a intins si in straturile de trandafiri. nu dau de "sursa' adica de radacina si munca mea e in zadar pt ca ea creste si tot creste. nu stiu ce sa ma fac ? voi aveti o astfel de planta ?
 

anasstasia

Active Member
Curtea noastra este plina de stir. Va trebuie sa bagam plugul pentru ca sint ierburile crescute pina la briu, iar suprafata este destul de mare. Vroiam sa il bagam din toamna asta, insa timpul este urit, ploua destul de mult si nu putem baga tractorul. Ramine pentru la primavara. Mor de ciuda pentru ca eu vroiam sa sapam gropile pentru pomii fructiferi, iar noi nu am curatat nici curtea. :(
 

mirela06

Active Member
Ca planta , este tare ”productiva”. Daca ai sa bagi plugul si nu le scoti imediat si cu grija,apoi, fiecare radacina taiata si lasata in pamint, da viata alteia, si asa nu mai scapi de ele. Tunse si, poate dat cu o solutie care le ausuca, arde, ceva, sau o solutie facuta acasa din : sapun de casa,apa si otet, totul in parti egale.
Bine, nu stiu cit teren ai, pt ca nu ne-ai spus, dar merita orce pina nu va apucati de agricultura si plantat flori. Este munca de Sisif, dar cu vointa, orice se poate. :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine buruienile care imi dau batai de cap sunt: pirul si cu palamida :x
astea 2 mi-au scos peri albi anul asta :(
 

cafeluta

Member
angela draganoiu a spus:
eu ma lupt cu o planta cataratoare pe care localnicii o numesc "curpen". seamana, la frunze, cu clematita, face niste flori mici albe si e foarte incapatinata. o tai mereu dar ea creste parca mai abitir. am gasit-o peste tot prin curte. in general creste pe gard si acolo nu ma deranjeaza insa acum s-a intins si in straturile de trandafiri. nu dau de "sursa' adica de radacina si munca mea e in zadar pt ca ea creste si tot creste. nu stiu ce sa ma fac ? voi aveti o astfel de planta ?

hahhaha...pai mananca l....curpenul e extraordinar in tigaie
se face prajit sau salata...unii il mai mureaza
se mananca varfurile...asta vara am cautat disperati curpen pe la toate gardurile si din pacate am gasit putin
deci asa sta treaba....unii il cauta...altii nu scapa de el
 

anasstasia

Active Member
mirela06 a spus:
Ca planta , este tare ”productiva”. Daca ai sa bagi plugul si nu le scoti imediat si cu grija,apoi, fiecare radacina taiata si lasata in pamint, da viata alteia, si asa nu mai scapi de ele. Tunse si, poate dat cu o solutie care le ausuca, arde, ceva, sau o solutie facuta acasa din : sapun de casa,apa si otet, totul in parti egale.
Bine, nu stiu cit teren ai, pt ca nu ne-ai spus, dar merita orce pina nu va apucati de agricultura si plantat flori. Este munca de Sisif, dar cu vointa, orice se poate. :)
Pai.......cam 1500 mp :) . Daca dau cu ierbicid sau altceva care sa distruga buruienile, in toamna viitoare mai pot planta pomi fructiferi?
 

cafeluta

Member
ms mult pt raspuns , dar asta este curpenul de padure . eu ma refeream la curpenul ala care se mananca si care creste pe la tara pe langa gard si lumea face salata din el , sau il prajeste in tigaie .
:)
incerc sa gasesc o poza cu el si nu reusesc
sau poate nu se numeste curpen? ....asa i se spune in zona noastra ( iasi )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poate se spune asa pe la voi fiind un regionalism fiindca semnificatia cuvintului "curpen" este si de mladita printre altele.Deci tu l-ai preluat asa dar planta in sine sa fie cu totul altceva.
 
Sus