Buruieni incapatanate

michaela

Active Member
eu am una perena rizomatoasa si se inmulteste in :evil: mi-a sufocat doua azalee si muuulte muuulte primule :cry: :cry:
 

ladybird

Member
Eu buruienile le-am biruit cu Roundup.Un erbicid care a mers la orice buruiana.
Se prepara conform sticlei si se da cu pulverizatorul pe plante.Mare atentie ce planta atinge se va usca.Eu in unele locuri am dat cu pensula ca nu cumva sa stropii sa atinga florile.
Trebuie sa fie zi cu soare si sa nu ploua cam 24 ore. Efectul se vede intr-o saptamana cand buruienile incep sa se usuce.Din cate stiu nu este daunatoare pentru animale dar nu garantez, mai bine intrebati vanzatorul.
Edit: Stiu ca nu are actiune asupra solului asa ca se poate planta orice dupa ce isi termina treaba.
 

anasstasia

Active Member
Stiti ceva care sa ucida stirul? Anul trecut am facut o prostie. Am cumparat Roundup si am erbicidat, insa am facut-o tirziu, cind stirul avea saminta. A distrus tot, insa au cazut miliarde de seminte si toate au rasarit. Unde inainte aveam un teren plin cu un mix de buruieni, peste o luna am gasit socata o padure de stir, dar padure...
Anul asta sint hotarita sa am 3 ierbicidari, insa deoarece terenul este mare si trebuie data o cantitate destul de mare de ierbicid, vreau sa cumpar ceva mai ieftin, sa nu ma usture tare la buzunare.

Cautam date despre stir si uitati ce am gasit:
http://www.doctor.info.ro/stirul,_o_pla ... erita.html

Cine vrea sa-fi faca salata sau chiar sa comercializeze stir, eu il dau pe tot.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca-i asa grozav de ce vrei sa-l exporti? :rofl:

Anastasia, e o planta anuala, mai bine o smulgi pana nu face seminte, am si eu destul si nu-i greu de smuls, e pacat sa otravesti pamantul cu erbicid ca sa o elimini :( Eu incerc sa foloses erbicid doar la buruieni perene greu de eliminat si pufai strict pe planta, nu vreau sa imprastii erbicid peste tot :|
 

anasstasia

Active Member
Stiam ca mi se va da varianta asta, insa nu este viabila. Inchipuiste-ti un teren de 1000 m patrati, plin cu stir pina la briu. Ok, nu-l las sa creasca mare, insa eu ajung cel mai des o data pe luna la tara, iar atunci nu stau sa smulg stiul din curtea mare, il culeg ce cel din gradina de trandafiri (care imi ia in cel mai bun caz o zi, iar eu la tara stau doar o zi).
Anul trecut in 5 rinduri diferite pe tot parcursul verii am stat in patru labe si am cules stirul pe o suprafata de 500 m patrati din gradina de trandafiri. De cite ori am ajuns la tara data urmatoare era la loc, la fel de des si foarte inalt. Nu se smulge usor, dimpotriva, are tendinta sa se rupa de la nivelul solului, radacina ramine in pamint si ii dau alte frunze. Daca nu as fi facut munca de chinez 2 ani la rind curatind stirul din curtea cu trandafiri, nu am fi abordat metoda chimicalelor.
Sint foarte hotarite pentru erbicidare. Ii las terenului timp apoi sa-si revina, insa m-am lecuit de culesul la mina. E timp irosit degeaba.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: N-as vrea sa fiu in pielea ta :( Acum inteleg de ce vrei erbicid :|
 

ghia_don

Active Member
Ohooo..ce ai acolo :eek: ...e de munca nu gluma!!...Trebuie sa erbicidezi cind plantele sint in citeva frunze primavara, sa nu ajunga sa formeze seminte...Oricum, daca terenul e deja infestat cu semintele de anul trecut , vor rasari in etape diferite, ca nu-s proaste sa iasa toate odata, sa le erbicidezi in grup, si sa le moara saminta...
In primul an de gradinarit am avut si eu asa lan, dar nu de stir ci de palamida...era mai inalta ca mine :cry: ..Am scos-o toata cu mina, imbracata bine cu salopete si manusi de protectie din piele groasa...
 

anasstasia

Active Member
Pai aia spuneam, ca nu pot la mina. De aceea am adus dovezi si de aceea spuneam ca am in plan 3 ierbicidari anul acesta. Anul trecut m-a fentat stirul si lanul pe care il vedeti acolo s-a transformat intr-o padure de stir. Mai intii am zis sa omor grosul si apoi sa iau si la mina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bine zice constantin, n-ai vecini cu animale, sa le dai drumul in gradina? :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Pasarile vecinilor sint la mine in curte tot timpul, insa nu dovedesc asa ceva. Iar o turma de porci cred ca mi-ar minca trandafirii sau i-ar distruge. Inca nu am zona ingradita.
 
Sus