Cactusi cu flori lipite

tzep

Well-Known Member
Moderator
gino a spus:
O asemenea situatie nu-i de ras...e de plans !!! :cry: :cry: :cry:
Observa cu atentie daca florile sunt lipite sau infipte.
Daca sunt lipite, se observa solutia rigidizata intre epiderma plantei si floare. Poti desprinde florile taindu-le cu o forfecuta cat mai aproape de planta, sau incercand sa dizolvi adezivul cu acetona cu care se curata unghiile de oja, fara sa atingi epiderma plantei pe cat posibil. Daca reusesti asa, dupa operatie pulverizeaza planta din plin cu apa pentru a spala acetona.
Daca florile sunt infipte, se smulg prin extragere. Intepaturile ramase se vor cicatriza de la sine prin expunere la soare...in cel mnai bun caz !...
....Dupa cate blesteme am trimis catre florarii olandezi, n-ar trebui sa mai existe, dar mesajul tau imi confirma ....ca n-am avut succes... :evil:
Sper ca planta ta sa supravietuiasca si sa creasca normal in continuare.
Succes !
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
ramona a spus:
nu stiu ce sa zic... poate tot cu penseta ai sa reusesti ca altfel nu vad nicio solutie. eu toti cactusii cu mici exceptii i-am cumparat de la colectionari cand veneau la Oradea cu diferite ocazii si sunt foarte multumita. sunt plante foarte bine ingrijite. restul ii am de la un depozit de aici dar si acelea sunt ok desi am vazut si la eu cu tot felul de prostii. macar ai invatat ceva din toate astea si noi la fel: nu luam plante de la oricine. sper ca plantuta ta sa fie ok. Multa bafta si sa ne tii la curent cu evolutia ei. :wink:
 
Sus