Cais - Prunus armeniaca

iris

Active Member
mihail-the ex a spus:
adi o nu trebuie sa-l citesti pe Kant ca sa-ti gasesti motivatii pt. a putea mozoli copaceii cu var.Treaba ta,daca tot vrei sa dai la bidinea...n-ai decit.
N-ai fi nici primul dar nici ultimul care pierde timpul cu chestii inutile.
Pt. cultura ta tehnica,arunca o ptivire pe dubluve,dubluve,dubluve,puntc sfaturi pomicole.Aia doi is doctori,ce-i drept de copaci.....nevaruiti.Poti s-ai si suni,sint foarte draguti.Intraba-i la telefon,n-au mai ris de mult. :rofl:
mihail-the ex ,ai citit articolul "Protejati scoarta pomilor fructiferi!"din revista Gradina mea de vis de la pagina 40 ( ultimul numar)? :D
 

anduk

New Member
Pot stropi in aceasta perioada pomii fructiferi(cais si mar) si trandafirii cu solutie de sulfat de cupru,3% fara sa mai adaug var?
 
A

Anonymous

Guest
anduk-varul este pt.utilizare casnica,adica pereti.Cine ti-a spus tie chestia cu varul?Scrie pe sulfatul de cupru,ma rog pe ambalaj,sa-l amesteci cu var ?
Ai grija ca afara sa fie macar 4-5 grade C si sa nu ploua citeva ore,4-5.Ca sa nu spele tratamentul.Aplica solutia cu pompa in cantitati generoase(imbaiere),evita pe cit posibil siruirea.Respecta dozajul:1kg/100litri."stropeste"tot ce-i "lemn",inclusiv trandafirii.
Spor la treaba. :D
 

anduk

New Member
Am inteles.Acum am o alta dilema:in ce concentratie sa fac solutia? Persoana de la magazin mi-a spus sa o fac din 300 g sulfat cu 10 l apa.Cum sa fac sa nu gresesc?
Si mai am o intrebare:la cat timp pot repeta stropirea cu sulfat de Cu? Ma refer la perioada dupa ce apar frunze,cand o sa am si ceva legume in gradina.Multumesc ptr raspunsuri.
 
A

Anonymous

Guest
buna,ti-am scris mai sus dozajul,bungheala!
Citeste,e simplu.
Daca crezi ca nu te descurci,spune..da-mi nr. de telefon si vorbim pe-ndelete.
Nu trebuie sa-l repeti.Odata si bine.
gata,pe cai ca se filmeaza! :D
 
A

Anonymous

Guest
IRIS-am citit articolul la care faceai referire.
Dupa mine e un nonsens.Ce rost are sa strici anvelopa de Apaludus-super care trebuie sa distruga printre altele si oule de San Jose.
Apoi,copacii variuti par alinitia ca pt. onor.
La 2km de mine este o statiune de cercetare pomicola,Toti sint doctori.
Am dsicutat aspectul acesta cu ei,zau nu vrea sa par in ochii lor caraghios.Am mai intrebat si in alta parte,acelasi rezultat.Cine doreste sa faca pe zugravul in livada,treba lui.
 

Ruxandra1

Member
Caisul meu abia a inmugurit, si are cateva frunzulite perforate. Cu ce ar trebui sa-l stropesc? (Este pui plantat anul acesta.)
Multumesc.
 

ACHIMENES

Member
Adica te duci la fitofarmacie si ceri un fungicid pt ciuruirea frunzelor....nu stiu care mai sunt acum in fitofarmacii......multe s-au scos.
 

Ruxandra1

Member
Multumesc. Dar nu stiu nici o fito-farmacie in Buc, sau pe traseul Buc-Targoviste-Pucioasa. Imi puteti recomanda vreuna? (Speram sa gasesc ceva in magazinele mari de gradinarit).
 

riana

Active Member
anul trecut doi dintre caisii mei nu au inflorit. boboci de flori au facut dar nu s-au deschis si au picat. oare au o boala? tin sa mentionez ca am patru caisi pusi in rand, doi sunt acelasi soi si aceia nu s-au deschis. au facut fructe dar putine.
 

pupu

Member
riana, ideal e sa-ti notezi pe o agenda, ceva gen, numele exact al soiului de pom, te va ajuta foarte mult pt ca fiecare soi are particularitatile lui: de taiere/formare coroana, de stropire, de inflorire, de coacere, etc

la inceput nici eu n-am scris nimic, iar acum ma uit la vreo cativa pomi si ma intreb oare de care or fi?? autofertil sau autosteril?

n-am inteles eu prea bine: din 4 caisi, 2 n-au inflorit si 2 au facut doar fructe putine? daca sunt abia la inceput (in anul 3-4, asa se intampla, nu cred ca e o problema) unele soiuri intra pe rod mai tarziu (vezi, d-aia e bine sa stii exact ce soi ai)
 

riana

Active Member
anul acesta ar avea 7 ani. 2 au facut mai multe fructe iar cei 2 care nu au inflorit decat foarte putin au facut putine fructe.(putine flori, putine fructe)
 

pupu

Member
nu stiu, riana, imi pare rau, dar inca mai am multe de studiat, sper sa te ajute alti colegi mai priceputi.
 
Sus