Campsis radicans

camic

Member
Pai eu chiar vreau sa acopere bine gardul. Plasa de sarma e din aceea rigida, foarte rezistenta si e pusa pe o temelie de aprox. 1 metru inaltime. Gardul e facut de un vecin care isi face casa acolo si toata vara nu am putut sta prin curte la plaja :oops: de raul muncitorilor.
 
A

Anonymous

Guest
NU!!! Dupa ce a mers un timp,si a dat ceva lastari,a inceput sa paleasca. M-am gindit ca era prea in soare si pamintul cam lutos. Am schimbat in altceva mai mic si am pus la umbra,apoi a urmat un fel de plimbare si s-a sfirsit cind am constatat ca a murit!!!.Nu avea scurgere chestia aia de plastic si i-am putrezit radacina :oops:
 

zamfira

Member
Regret ca n-a rezitat :( .Vad ca la mine nu da lastari .. or fi iesit al vecini :) ca sunt mai la vest ., ca de la cine am luat eu , a trecut pe sub trotuar si a iesit in sant :)
 

sorina

Active Member
lulea

Am primit si eu vreo 3 butasi inradacinati de Campsis i-am plantat 2 direct in pamint dintre care mi s-a prins doar unul . Sunt chiar asa de pretentiosi ???? Pot creste si in ghivece ???
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Campsisul este un "monstru" de care nu mai scapi. Ciudat ca nu ti s-au prins toti. In ghiveci poti sa ii tii doar cateva luni, in stadiu de pui. Dupa aia in gradina cu ei.
 

osa

Member
Saptamana asta am pus in pamant cateva ramuri din luleaua turcului. Ramurile le-am tait de pe un "mostru" de la bunica.
Oare se vor prinde?

Mersi.
 

lili

Member
Cam timpuriu Osa...dar poate sansa este de parte ta :wink: Daca nu merge , incearca sa gasesti pui de la plante mature...mereu se gasesc puisori cu radacina. Daca nu gasesti dai de veste :wink:
 

osa

Member
Sper sa mi se prinda.
Timpuriu...din pacate, am fost nevoit sa iau de la bunica cat mai multe plante frumoase(are o multime) fiindca se vinde casa :( Pacat
Daca cumva nu se vinde casa pana planta mama da "pui" sunt salvat.
Altfel, ma voi "agata" de oferta ta :)

Mersi.
 

albela

Active Member
Am cumparat in martie o bignonie si am fost dezamagita de felul cum arata radacina (ca un bat fara nici un fel de ramificatii). Am plantat-o si nu da inca nici un semn de vegetatie. Abia acum am citit ce ati scris voi aici si a inceput se imi para mai putin rau ca nu s-a prins (deocemdata). E chiar asa un monstru de planta? :eek: Cred ca o sa am cosmaruri la noapte:)
 

albela

Active Member
Eu am plantat-o la picioarele unui balansoar

Credeti ca e potrivit pentru o astfel de planta invaziva?
 

zamfira

Member
La cat poate ea creste, balansoarul e prea mic pt ea :D , va trebui sa fii mereu cu foarfeca in ea sa o tii sub control , altfel o sa ti-l napadeasca cu totul
 

albela

Active Member
De asta am intrebat. Eu am pus si 2 trandafiri cataratori, unul de o parte si unul pe cealalta. Se pare ca nu e loc pentru toti. Poata ar fi mai bine sa o scot inainte sa inceapa vegetatia :?
 

albela

Active Member
Da, cred ca am sa o scot de acolo. Cu plantatul in alta parte ma mai gandesc. Nu vreau sa se intinda excesiv, si nu cred ca am nici o zona in gradina buna pentru asa ceva. Asa ca, daca nu o vrea nimeni...
 

albela

Active Member
Ce probleme am si eu :) . Pana acum ma temeam ca nu se prinde, acum ma tem ca nu mai scap de ea. Am inteles ca problema o constituie radacinile si faptul ca lastareste in continuu. Deci nu cu foarfeca ci cu sapa se poate tine sub control :tavalit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai bine o scoti de acolo.Invadeaza trandafirii!!!!Scoate-o acum cit mai poti.Radacinile ei se pot infasura pe cele ale trandafirilor si ajunge sa lastareasca unde nu te astepti.
 
Sus